Jak pobudzić kreatywność?

0
3666

W dzisiejszych czasach jesteśmy tak zagonieni, że nie mamy nawet czasu zadbać o siebie. Jeśli jednak znajdziemy już trochę wolnego czasu, oddajemy się zabiegom relaksacyjnym, upiększającym lub uprawiamy aktywność fizyczną, poprawiając swoją sylwetkę, musimy jednak pamiętać, że od wewnątrz również musimy o siebie zadbać. Każdy z nas posiada pewne zdolności i powinien je pielęgnować i rozwijać, jednak często dopada nas brak weny oraz motywacji. Sposobem na rozwiązanie tego problemu jest odpowiednie pobudzenie naszej kreatywności. W jaki sposób to uczynić?

Sztuka pobudza kreatywne myślenie

Każdy z nas lubi słuchać muzyki, chodzić do kina, teatru czy też pooglądać ciekaw wystawę zdjęć. Mało kto jednak wie jak bardzo może to być dla nas inspirujące i pobudzać w nas nawet ukryte cechy i pragnienia. Jeśli jednak słuchamy ulubionej piosenki, idziemy do kina na wyczekiwany film czy też premierę sztuki teatralnej czujemy ekscytację – jest to dobry moment, aby przełożyć nasz stan na nasze umiejętności i wykorzystać je, w ten sposób możemy szybko wpaść na ciekawe pomysły, które koniecznie musimy od razu spisać na papierze.

Próbowanie nowych rzeczy zwiększa kreatywność

Każdy człowiek posiada własną strefę komfortu i ciężko mu poza nią wyjść, boimy się więc podejmować nowe wyzwania i próbować czegoś, co jest nam obce. W rzeczywistości jednak może się to okazać dla nas zgubne, ponieważ do rozwoju potrzebne są nam wciąż nowe bodźce.

Jeśli będziemy stale wykonywać te same czynności, jeździć w te same miejsca, kupować takie same ubrania i wyglądać tak samo nie ma szans, aby nasza kreatywność była stale pobudzana i rozwijana. Nabywając nowych doświadczeń, otwierają się przed nami całkiem nowe, nieznane drogi, które mogą się okazać bardzo interesujące oraz inspirujące. Nie bójmy się więc ryzykować, oczywiście w granicach rozsądku. Może się też okazać, że nasze w naszym nowym obliczu będziemy czuć się o wiele lepiej.

Zmieńmy swój dom i pobudźmy naszą kreatywność

Jeśli doskwiera nam brak weny, a nasza kreatywność została uśpiona, zmiany możemy zacząć od miejsca, w którym mieszkamy:

  • Niekiedy wystarczy jedynie zmienić położenie niektórych mebli i okazuje się, że o wiele lepiej czujemy się w danym pomieszczeniu. Teoretycznie takie przemeblowanie powinniśmy organizować raz na jakiś czas i nie warto przyzwyczajać się do danego stanu rzeczy.
  • Dobrze jest zmienić przede wszystkim miejsce naszego łóżka. Sen jest niezwykle ważną częścią naszego życia, dlatego bardzo ważne jest, abyśmy wysypiali się i czuli we własnym łóżku bardzo komfortowo. Zmieniając jego położenie, możemy odkryć całkiem nowe doznania, które pobudzą naszą kreatywność.
  • Dodajmy w pomieszczeniu kilka akcesoriów: mogą to być ozdobne pudełka, świeże kwiaty, figurki czy elementy bardziej praktyczne, pamiętajmy jednak, by ich ilość nas nie przytłaczała. Często okazuje się, że kilka dodatkowych, kolorowych elementów zmienia nasze spojrzenie i pozwala myśleć w zupełnie inny sposób.
Ruch to nie tylko zdrowie fizyczne

O aktywności fizycznej i jej zaletach można by pisać bez końca, należy jednak wiedzieć, że ma również niezwykle korzystne działanie na pracę naszego mózgu, a co za tym idzie – pobudza naszą kreatywność. Obojętnie czy uczęszczamy na zajęcia, czy wykonujemy ją we własnym zakresie, niezależnie od tego, czy jest to ciężki trening, czy lekkie rozciąganie nasze ciało i nasz umysł potrzebują jakiegokolwiek ruchu. Podczas ćwiczeń produkowane są endorfiny, czyli hormony szczęścia – jak w taki sposób można nie odczuwać pobudzenia wyobraźni i naszej kreatywności?

Dużo czytajmy i piszmy by zwiększyć kreatywność

W dobie komputerów i szeroko rozwiniętej technologii coraz mniej osób sięga po tradycyjne wydania książek, czy też wykonuje notatki lub zapiski własnoręcznie – dziś książki zastępują nam e-booki oraz czytniki, a zamiast pisać samodzielnie, wyręczamy się klawiaturą. Wiadomo, że jest to o wiele łatwiejszy i szybszy sposób na przekazanie pewnej informacji, jednak stukanie w klawisze czy przewracanie stron książki jednym ruchem palca w żaden sposób nie rozbudzi naszego umysłu.

Dlatego właśnie warto pozostać przy tradycyjnych rozwiązaniach, czytanie dostarcza nam wiele emocji oraz wiedzy, a ręczne pisanie pomaga nam się rozwijać, doskonalić umiejętność pisania czy też charakter pisma, który może zmieniać się w zależności od naszych umiejętności. Czytanie dodatkowo wzbogaca nasze słownictwo oraz rozwija wyobraźnię, co sprawia, że stajemy się bardziej inteligentni i kreatywni.

Obracajmy się wśród ludzi kreatywnych

Człowiek nie jest stworzony do tego, by spędzić swoje życie w samotności lecz do tego, by dzielić się nim z innymi ludźmi. Nie chodzi tu wyłącznie o naszych bliskich i rodzinę,  musimy również stale poznawać nowe osoby. Dlaczego? Ponieważ czyjeś spojrzenie na świat czy dany problem z zupełnie innej perspektywy niż nasza może okazać się inspirujące  i dużo ciekawsze od naszego.

Od innych ludzi możemy wiele się nauczyć, pamiętajmy jednak by w relacjach międzyludzkich zachować pewien dystans i zadawać się wyłącznie z tymi osobami, które mogą wnieść coś pozytywnego w nasze życie i korzystnie na nas wpłynąć. Starajmy się odcinać od ludzi, którzy nas demotywują i sprawiają, że czujemy się przez nich gorzej.

[Głosów:1    Średnia:5/5]