Jeśli chcesz zostać agentem ubezpieczeniowym, nie masz wyboru. Musisz rozpocząć prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Oprócz formalności związanych z samym wpisaniem firmy do ewidencji działalności gospodarczej, lub jeśli działalność ma być prowadzona w formie spółki do Krajowego Rejestru Sądowego, na osobę rozpoczynającą karierę agenta czeka wiele wyzwań.
Po pierwsze lokal
Praca poza biurem
Agenci mogą prowadzić swoją działalność odwiedzając swoich klientów w ich domach, lub jak ostatnio przyjęło się to robić, w kawiarni. Ciekawą ofertą, przynajmniej dla początkujących biznesmenów branży ubezpieczeniowej, jest coworking, czyli biura wynajmowane na godziny. Ma to tę zaletę, że klient ma zagwarantowane minimum intymności podczas rozmów prowadzonych bądź, co bądź o jego statusie materialnym, a agent nie musi ponosić dużych kosztów utrzymania własnego biura. W porównaniu z kawiarnią, takie miejsce „coworkingowe” ma też tę zaletę, że oddaje do dyspozycji sprzęt biurowy, typu kserokopiarka, skaner, tablica multimedialna itp. Poza tym w takim biurze spotyka się mnóstwo nie związanych ze sobą osób, to też potencjał dla agenta, w postaci nowych kontaktów.
Własny lokal
Własne biuro wiąże się ze sporymi wydatkami miesięcznymi, ale warto w nie zainwestować. Biuro sprawia wrażenie stałości, stabilności, komfortu. W pracy agenta przewija się niebywała ilość różnego rodzaju dokumentacji. Nie chodzi tu wyłącznie o dokumenty potrzebne do zawarcia umowy, ale również pisma, instrukcje, wytyczne pochodzące z zakładu ubezpieczeniowego. Biuro daje możliwość segregacji i uporządkowania pism. Innego rodzaju walory to możliwość umieszczenia baneru reklamowego, który poinformuje potencjalnych klientów, przechodniów, że w tym miejscu pracuje ktoś, kto pomoże im w kwestiach dotyczących ubezpieczeń. W dobie stałych poszukiwań klienta, nie należy lekceważyć żadnej możliwości.
Koszt wynajęcia biura na godzinę jest niewielki, wynosi niecałe 10zł, na dzień – ok. 50zł.
Ważnym aspektem jest tu usytuowanie biura. W miarę możliwości należy zadbać, aby znajdowało się w miejscu, gdzie istnieje duży ruch pieszy i kołowy. Dobrze, jeżeli w pobliżu jest wygodny parking, gdyż większość klientów odwiedzać nas będzie w sprawie ubezpieczenia samochodu, nie trudno się domyślić jak do nas trafią. Jeśli jest możliwość wyboru, wygodniejsze są lokalizacje na parterze, choć jeśli istnieje możliwość umieszczenia czytelnej i zrozumiałej informacji, logo itp. na najniższym poziomie budynku, to można zdecydować się na lokum powyżej parteru. Witryna na parterze nie jest aż tak istotna w tej działalności.
Koszt lokalu jest różny, w zależności od miejsca, lecz można przyjąć, że będzie on bliski 1000zł. Do tego trzeba dodać wydatki na media, w zależności od zużycia.
Sprzęt biurowy
Biuro agenta ubezpieczeniowego musi być dobrze wyposażone w sprzęt umożliwiający szybką obróbkę dokumentów. Podstawą jest oczywiście komputer, ale nie należy zapominać o dobrej jakości kserokopiarce, drukarce, czy skanerze. Wszystkie te urządzenia są na wagę złota. Jeśli klient zdecyduje się nas odwiedzić, z pewnością nie będzie chciał poświęcić więcej niż 20-30min. Awaria sprzętu jest mocno irytująca dla każdej ze stron, dlatego nie szczędźmy na wydatkach sprzętowych, tanie urządzenia zostawmy do użytku domowego.
Jeśli decydujemy się na odwiedzanie klientów w domach, nasz sprzęt musimy przystosować do szczególnego charakteru pracy. Nie może być zbyt duży i ciężki, ale wciąż powinien być niezawodny. Dobrej jakości laptop i przenośna drukarka ze skanerem, będzie dobrym rozwiązaniem.
Trzeba też pomyśleć o zapewnieniu odpowiedniej ilości regałów, funkcjonalnego biurka i pozostałych elementów umeblowania lokalu.
Bardzo ważny będzie telefon oraz stałe łącze internetowe. To absolutny wymóg w pracy współczesnego agenta.
Szacunkowy koszt wydatków na urządzenia i ewentualnie wyposażenie lokalu będzie wynosił od 2tys.zł w górę. Przy założeniu, że kupujemy nie najtańszy sprzęt i meble biurowe wydatki mogą dochodzić do ok. 7-8tys.zł.
Pamiętajmy, że sprzęt wiąże się nie tylko z jednorazowym wydatkiem na jego zakup. Kserokopiarki wymagają przeglądów, drukarki – tonerów, trzeba też założyć koszty napraw urządzeń. Ponadto, do pracy agent będzie potrzebował dość pokaźną ilość papieru.
Pozostałe wydatki
Do pozostałych wydatków agenta należy zaliczyć koszty obsługi księgowej, te zależne są od indywidualnej sytuacji agenta. Jeżeli jest VAT-owcem (np. wtedy, gdy wykonuje też usługi doradcze), czy zatrudnia ludzi, będzie ponosił wyższe koszty, niż standardowe dla jednoosobowej działalności. Przyjmijmy, że będzie to kwota rzędu 100-250zł miesięcznie.
Sporą część zarobku przeznaczyć trzeba na opłacenie składek ZUS. W pierwszych dwóch latach składki obliczane są na preferencyjnych warunkach i wynoszą ok. 450zł. Po dwóch latach kwota składek wzrasta do ok. 1100zł.
Trzeba przyznać, ze koszty założenia biura ubezpieczeniowego, ani w ogóle prowadzenia działalności w tym zakresie, są stosunkowo niskie w porównaniu z wydatkami, jakie muszą ponosić inni przedsiębiorcy, natomiast przy dużym nakładzie energii i czasu mogą się okazać przyczynkiem do naprawdę niezłych zarobków.