Ile zarabia agent ubezpieczeniowy? Zarobki i obowiązki

0
56546

Często towarzystwa ubezpieczeniowe, rekrutując nowych współpracowników, przekonują kandydatów, że czeka na nich zajęcie pełne ciekawych wyzwań, z dogodnymi, elastycznymi godzinami pracy, dające swobodę w podejmowanych działaniach, stabilne, a przede wszystkich bardzo dochodowe (choć wysokość dochodów uzależniają od wysokości wyników sprzedażowych).

Agent ubezpieczeniowy zarobki

Takie propozycje, w zestawieniu ze stosunkowo niskimi wymaganiami dotyczącymi wykształcenia, czy doświadczenia kandydatów, kuszą, ściągają do zakładów ubezpieczeń dość pokaźną liczbę osób chętnych do pracy.

Początki są trudne, a pieniądze nie tak duże

Znaczna część adeptów do tego zawodu rezygnuje już w pierwszych dniach organizowanych szkoleń. W miarę poznawania tajników zawodu, maleje liczba potencjalnych agentów, a początki prowadzenia własnej działalności agencyjnej też nie skłaniają do trwania w tej profesji do emerytury. Ci jednak, którzy przetrwają pierwszy, trudny okres działalności, i zbudują sporej wielkości bazę własnych klientów, mogą liczyć na bardzo atrakcyjne zarobki.

System prowizyjny

Przypomnijmy, że agent ubezpieczeniowy nie może liczyć na zatrudnienie na podstawie umowy o pracę. Te kwestię regulują przepisy. Zgodnie z prawem agent musi prowadzić działalność gospodarczą. Oznacza to, że wynagrodzenie, na które może liczyć osoba pracująca dla zakładu ubezpieczeń to tylko w niewielkiej części przypadków podstawa (która oscyluje wokół stawki 1tys. zł.), a zarobki w głównej mierze zależą od prowizji agencyjnej od osiągniętej wartości sprzedaży.

Agent ubezpieczeniowy ma tę przewagę nad multiagentami i brokerami, że prowizje, które uzyskuje w związku ze sprzedażą, są znacznie wyższe od prowizji kolegów, którzy pracują na rzecz kilku towarzystw ubezpieczeniowych.

Prowizje są wyższe, ale klientów może być mniej. Trzeba wziąć pod uwagę, że agent ubezpieczeniowy ma do dyspozycji tylko ofertę jednej firmy ubezpieczeniowej. Jest ona szersza, niż ta oferowana przez brokerów, czy multiagentów, ale jednak nie daje klientom możliwości szerszego wyboru. Wyższa prowizja w zasadzie bardziej równoważy tę dysproporcję w oferowanych usługach, aniżeli podnosi zarobki.

Atrakcyjną propozycją na powiększenie zarobków jest awans na zwierzchnika agentów. Agent pracuje na zwierzchnika, w ten sposób, że część wartości sprzedaży przeznaczona jest wynagrodzenie zwierzchnika. Awansując można przejść z pozycji „wykorzystywanego” na „korzystającego”.

Na jakie dochody może liczyć agent ubezpieczeniowy?

W początkowej fazie swojej kariery, z pewnością nie będą to powalające na kolana sumy. Wynagrodzenie w tym okresie wynosi mniej więcej 2000zł, ale może się zdarzyć, że koszty prowadzenia działalności będą tak znaczne w stosunku do otrzymanych prowizji, że praca nie będzie gwarantowała środków na utrzymanie. Zarobki dojrzałego agenta są już znacznie wyższe. Można przyjąć, że wynagrodzenie będzie wynosić 5-10tys. zł netto, ale jeśli trafi się na „super klienta”, albo jest się wyjątkowo obrotnym biznesmenem, kwoty te mogą być nawet o kilka tysięcy większe. Właściwie nie istnieje górna granica zarabianych w tej profesji pieniędzy.

Prowizje

Obraz możliwości zarobkowych agenta mogą przybliżyć przykładowe wielkości otrzymywanych prowizji:

 • Prowizja od ubezpieczenia Autocasco + NW, przy cenie za ubezpieczenie równej 1 500zł, wynosi od 50 do 150zł,
 • Ubezpieczenie mieszkania za cenę 500zł, przynosi przychód w wysokości 50-100zł,
 • Zawarcie umowy na obowiązkowe ubezpieczenie OC skutkuje uzyskaniem prowizji 2-10%,
 • Ubezpieczenia dobrowolne, dedykowane, finansowe pozwalają na zarobek wielkości 15-25% ceny ubezpieczenia.
 • Najwyższe prowizje uzyskiwane są od ubezpieczenia na życie, mogą one sięgnąć nawet 50% ceny ubezpieczenia.

Można zauważyć, że bardziej wartościowe są działania zakończone podpisaniem umowy na ubezpieczenie dopasowane do potrzeb klienta, nieobligatoryjne, fakultatywne. Jednak z uwagi na swój obowiązkowy charakter, ubezpieczenia typu OC, mimo niskiej stawki prowizji, „nadrabiają” ilością podpisanych umów. Wszystko zależy od tego, na jakie działania nastawia się agent.

Benefity

Aby zmotywować agenta do większej wydajności, towarzystwa ubezpieczeń prześcigają się w ofercie dodatkowych, poza finansowej korzyści dla wyróżniających się pośredników. Do chętnie przyznawanych benefitów należą organizowane wycieczki, telefony komórkowe, sprzęt sportowy itp. Oferta dodatków dla swoich pracowników, dostępna na stronie internetowej jednego z ubezpieczycieli pokazuje też, że agenci mogą skorzystać głównie z produktów, które sami sprzedają swoim klientom.

 • prywatna opieka medyczna i ubezpieczenie lekowe,
 • pracowniczy program emerytalny,
 • grupowe ubezpieczenie pracownicze na życie,
 • zniżki na produkty ubezpieczeniowe,
 • świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, w tym m.in.: karnety sportowo-rekreacyjne, bilety do kina, dofinansowanie wypoczynku, pożyczki inwestycyjne,
 • dostęp do platformy zakupowej,
 • inne oferty okazjonalne (np. zniżkowe) realizowane z partnerami zewnętrznymi.

Jak widać praca ta nie daje gwarancji wysokiego zarobku, ale jeśli ktoś przetrwa w branży pierwsze 2 lata ma szansę na spore wynagrodzenie. O tym, czy jest to wynagrodzenie proporcjonalne do ilości wykonanej pracy, agenci od lat między sobą dyskutują. Jeśli jednak ktoś lubi taki styl pracy, z pewnością nie będzie narzekał ani na jej brak, ani na brak funduszy.

[Głosów:142    Średnia:2.7/5]