Jak dbać o oczy pracując przy komputerze?

1
4274

Kiedy jesteśmy zmuszeni każdego dnia spędzać przed monitorem kilka godzin, musimy szczególnie zadbać o oczy. W takiej sytuacji zazwyczaj odczuwamy duże zmęczenie po powrocie do domu, a także cierpimy na syndrom suchego oka. Możemy jednak temu zaradzić, odpowiednio dostosowując stanowisko pracy, oświetlenie, czy też udając się na regularne przerwy. Jak więc tego dokonać?

Odpowiednie ustawienie oświetlenia pomoże zadbać o oczy

Jeśli mamy styczność przez dłuższy czas z monitorem, musimy wiedzieć, że istnieje różnica między światłem naturalnym a sztucznym, które wytwarzane jest przez ekran. Tutaj duże znaczenie ma również jasność monitora oraz naszego otoczenia. Nie zaleca się więc łączenia światła naturalnego ze sztucznym, jednak w wielu sytuacjach jest to niemożliwe.

Musimy więc zadbać o to, by różnica pomiędzy nimi była jak najmniejsza, a oświetlenie nam towarzyszące było ogólne, a także jednolite. Zwróćmy też uwagę na to, aby ekran monitora nie znajdował się bezpośrednio na tle okna ani też naprzeciwko niego. Dzięki temu unikniemy wszelkich odblasków oraz odbić, które niekorzystnie wpływają na nasz wzrok.

Ponadto, zadbajmy o to, by patrząc na ekran, mieć wrażenie, iż emituje ono podobne światło do tego, które nas otacza- w ten sposób nie będziemy dostrzegać zbyt dużych różnić między światłem naturalnym a światłem monitora, a nasz wzrok znacznie wolniej będzie się męczył.

W jaki sposób chronić swoje oczy podczas pracy przy komputerze?

Jeśli jesteśmy skazani na 8-godzinną pracę przed monitorem, zadbajmy o najważniejsze zasady:

 • Ekran powinien być ustawiony 45-75 centymetrów od naszej twarzy, monitor musi znajdować się poniżej poziomu naszych oczu, a jego górna krawędź powinna znajdować się na wysokości naszego wzroku – w ten sposób nasza szyja będzie znajdowała się w naturalnej pozycji, a wzrok skierowany lekko w dół spowolni zmęczenie naszych oczu.
 • Powinniśmy skontrolować jasność oraz kontrast naszego ekranu – zadbajmy o to, by jasność była nieco mniejsza, a kontrast między czernią a bielą nieco większy. Dzięki temu nie będziemy musieli wytężać wzroku i męczyć niepotrzebnie naszych oczu.
 • Na nasz wzrok wpływa nawet kurz, który gromadzi się na monitorze aby uniknąć podrażnień oczu musimy regularnie dbać o czystość.
 • Jeśli otoczenie monitora jest naświetlone w podobny sposób do niego, będzie to korzystne dla naszych oczu. Dlaczego? Ponieważ im mniej naturalnego światła słonecznego i powierzchni odbijających światło, tym lepiej dla naszego wzroku.
 • Możemy nawet nieco przyciemnić pokój za pomocą rolet, czy zasłon okiennych, co stworzy nam jeszcze lepsze warunki do pracy przy komputerze. Nie może być to jednak zbyt ciemne pomieszczenie, ponieważ wtedy nasze oczy szybciej się męczą.
 • Pamiętajmy o tym, aby często mrugać – w ten sposób nawilżamy naturalnie oczy i chronimy je przed zmęczeniem, a także podrażnieniem.
 • W sytuacji, gdy nosimy okulary, musimy udać się do okulisty, który dobierze nam odpowiednie szkła, nadające się do pracy przy komputerze. Jest to bardzo ważne, ponieważ brak odpowiednich szkieł może przyczynić się do pogorszenia naszego wzroku.
 • Ekran powinien charakteryzować się wysoką rozdzielczością, ponieważ sprzęty starszej generacji są niższej jakości, a nasze oczy muszą poświęcić sporo czasu na to, by dostosować wzrok do pojawiających się na nim treści. Poprośmy więc o nowy monitor, który znacznie mniej męczy nasze oczy.
 • Bardzo przydatne są także programy, które zmieniają nieco ustawienie kolorów, w zależności od pory dnia. Oznacza to, że rano jasność ekranu jest maksymalna, a wraz z końcem dnia ekran staje się lekko przygaszony i ciemniejszy, przez co oczy wolniej się męczą.
 • Pamiętajmy, by zbyt długo nie wpatrywać się w monitor, musimy zatem robić sobie co kilkanaście minut przerwy i skierować swój wzrok na coś zupełnie innego. Najlepiej podejść do okna i podziwiać przez chwilę widoki, a także otaczającą nas zieleń.
 • W przypadku, gdy pojawiają się nam jakiekolwiek problemy ze wzrokiem, niezwłocznie musimy udać się do okulisty. Być może nasze oczy potrzebują okularów lub odpowiedniego leku, który przywróci go do normy. Jeśli doskwiera nam pieczenie i zmęczenie oczu, możemy kupić w aptece krople nawilżające i każdego dnia aplikować je zgodnie z zaleceniami.

Dieta, a nasz wzrok

Mało kto interesuje się tym, by wzmacniać wzrok za pomocą spożywania odpowiednich produktów. Zbilansowana dieta może zdziałać cuda dla naszego organizmu i wzmocnić nasze oczy. W tym celu powinniśmy spożywać duże ilości witaminy A, C oraz E. Witamina A jest przeciwutleniaczem, który neutralizuje wolne rodniki, które odpowiadają za pogorszenie wzroku. Znajdziemy ją w marchewce, pomidorze, a także liściastych warzywach.

Cytrusy, kiwi, truskawki czy papryka- w tych produktach znajdziemy duże ilości witaminy C, która wzmacnia naczynia krwionośne, znajdujące się w obrębie naszych oczu, chroni przed wylewami krwotokami, które mogłyby wpłynąć na pogorszenie wzroku.

Z kolei witamina E uszczelnia błony komórkowe oraz poprawia przyswajanie witaminy A, znajdziemy ją przede wszystkim w olejach roślinnych.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

1 KOMENTARZ

 1. Dla mnie najważniejsze jest, żeby oczy były dobrze nawilżone, jak siedzę długo przed komputerem. Dlatego regularnie używam kropli niebieski starazolin, które przynoszą ulgę oczom niemal natychmiast po zakropleniu

Comments are closed.