Jak wynegocjować podwyżkę?

0
3188

W momencie, gdy otrzymujemy nową pracę, ogarnia nas euforia. Nie zawsze jesteśmy zadowoleni z propozycji finansowej, jaką otrzymaliśmy, ale żyjemy w przekonaniu, że na początku i tak nie moglibyśmy dostać więcej, a po jakimś czasie może samo się uda. W rzeczywistości jednak nic samo się nie zmieni. Mało który pracodawca jest w stanie na tyle docenić pracownika, aby dać mu z własnej woli podwyżkę. Dlatego nad postrzeganiem naszej osoby pracujmy już od pierwszych chwil.

Negocjujmy już na etapie zatrudniania

Rozmowa kwalifikacyjna to moment, w którym mamy szanse przekonać przyszłego pracodawcę do siebie i przedstawić swoje mocne strony. Pamiętajmy, że tutaj piłka leży po stronie szefa i to on dyktuje warunki. W momencie jednak, gdy otrzymamy ofertę pracy, a pracodawca jest nami oczarowany, mamy możliwość negocjacji naszego wynagrodzenia.

Wiele osób boi się, że to może zniechęcić szefa do zatrudnienia nas i boi się podejmować ryzyko. Nikt tu jednak nie mówi o nierealnych propozycjach, ponadto często okazuje się, że pracodawcy cenią sobie ludzi szczerych i znających swoją wartość.

Jeśli więc uważamy, że wynagrodzenie, które mamy otrzymać na danym stanowisku, jest zbyt niskie – nie bójmy się o tym powiedzieć i zaproponować nieco większą stawkę. Dobrze jest podwyższyć trochę poprzeczkę, żeby przyszły pracodawca miał granicę, do której może zejść. Nie zaszkodzi nam zapytać i zawalczyć o swoje, a dodatkowo wiadome będzie, kim jesteśmy i że cenimy swoją pracę oraz umiejętności.

W jaki sposób możemy wynegocjować lepsze wynagrodzenie?

Przede wszystkim musimy odpowiednio przygotować się z następujących zagadnień

  • Koniecznie musimy wiedzieć ile warta jest praca na naszym stanowisku. Możemy przejrzeć liczne strony w internecie, porozmawiać z innymi i dowiedzieć się, jakie stawki wchodzą w grę. Oczywiście musimy wziąć pod uwagę zakres obowiązków oraz nasze doświadczenie – jeśli dopiero zaczynamy karierę na danym stanowisku i nie posiadamy zbyt wiele obowiązków, ciężko jest proponować wysokie stawki, które tak naprawdę nam się jeszcze nie należą.
  • Powinniśmy sporządzić listę naszych umiejętności oraz mocnych stron, które z pewnością przydadzą nam się w tej pracy – będą to nasze argumenty, które wykorzystamy podczas negocjacji.
  • Ustalmy wcześniej jaką stawkę zaproponujemy, nie róbmy tego spontanicznie – pracodawca widząc, że jesteśmy dokładnie przygotowani, będzie bardziej skłonny do takich działań. Najlepiej jest podać stawkę o około 15% większą niż ta, która została nam zaproponowana.
  • Możemy zaznajomić się ze strukturą firmy – wiedząc, jakie działania i zadania ona realizuje, jesteśmy w stanie zaproponować ciekawe i innowacyjne rozwiązania, które przyniosłyby firmie duże zyski. Widząc w nas potencjał, przyszły pracodawca uzna, że warto w nas zainwestować i zgodzi się na wyższą pensję, oczekując jednak, że zrealizujemy nasze pomysły.

Intensywne negocjacje o podwyżkę

Pamiętajmy, że negocjować możemy nie tylko wysokość naszego wynagrodzenia, ale również inne warunki pracy, które chcielibyśmy mieć zapewnione. Z pewnością jest to forma umowy – każdy z nas chciałby być zatrudniony na umowę o pracę, podczas gdy najwięcej osób zatrudnionych jest na umowę zlecenie. Możemy negocjować z naszym szefem, że po upływie kilku miesięcy i realizacji licznych zadań, zdecyduje się na zmianę umowy.

Dodatkowo możemy negocjować takie kwestie, jak służbowy telefon, laptop czy samochód – jeśli pracujemy w terenie i często się przemieszczamy, tego typu sprzęty są dla nas niezbędne. Korzystając jednak z prywatnego samochodu lub telefonu, narażamy się na spore wydatki. Zaproponujmy więc szefowi takie rozwiązanie, które odciążyłoby nas finansowo, a także zwiększyło naszą wydajność – nie musimy już przecież martwić się o wysokie rachunki czy koszty napraw.

W niektórych firmach możemy również podjąć negocjacje, dotyczące zniżek pracowniczych, darmowych produktów, czy kart sportowych – jest to świetna okazja, by przekonać naszego pracodawcę o tym, że jesteśmy pewni siebie i znamy swoją wartość, a w dodatku zależy nam na pewnych kwestiach.

Książki Altenberg
Jak odnieść się do zaproponowanych nam rozwiązań?

Jeśli mamy wątpliwości co do atrakcyjności przedstawionej nam oferty, powinniśmy na spokojnie przemyśleć wszystkie argumenty za i przeciw. Najlepiej spisać je na kartce, co przedstawi nam najlepsze rozwiązanie. Pamiętajmy, że musimy myśleć o naszej sytuacji życiowej i zachowywać się w sposób rozsądny – jeśli więc pracodawca nieznacznie podniesie nam wynagrodzenie, nie możemy postawić na swoim, tupnąć nogą i odejść z pracy w momencie, gdy mamy rodzinę na utrzymaniu czy kredyt na głowie.

Możemy też pójść z pracodawcą na układ – jeśli w ciągu kilku miesięcy osiągniemy konkretne wyniki lub zaproponujemy rozwiązania, które okażą się dla firmy niezwykle korzystne, będziemy mogli ubiegać się o podwyżkę. Na taką propozycję wielu szefów przystaje, ponieważ nie wypada im nie doceniać dobrego pracownika.

W przypadku, gdy równolegle mamy także inną ofertę pracy, możemy rozpatrzeć która z nich będzie dla nas korzystniejsza i na nią się zdecydować. Ważne, aby nie znaleźć się na bezrobociu i podejmować wyłącznie rozsądne decyzje.

[Głosów:1    Średnia:5/5]