Wynagrodzenie analityka finansowego jest wprost proporcjonalne do wymagań jakie stawia się przed kandydatem na to stanowisko – wysokie. Zawiedzie się jednak ten, kto zaraz po ukończeniu studiów będzie oczekiwał znacznych kwot. Początkujący analityk finansowy może spodziewać się pensji brutto w granicach 3 000zł brutto. To niewiele, zważywszy na fakt, że w pierwszym, lepszym markecie kierownik zarabia tyle samo lub więcej. Dlaczego tak jest?
Firmy, które zatrudniają analityków doceniają wykształcenie kandydata, zarówno to zdobyte na studiach, jak i dodatkowych kursach doszkalających. Ważne też są zdobyte certyfikaty. Nic jednak nie zastąpi doświadczenia, a to nabywa się niekiedy latami.
Jak istotna jest praktyka można wywnioskować z wysokości wynagrodzenia analityka finansowego, który może poszczycić się już jakimś stażem w branży. Pensja dojrzałego finansisty przekracza wysokość 10 000zł brutto. To już bardzo przyzwoite zarobki.
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Advisory Group TEST HR, zarobki analityka finansowego wynoszą średnio 5 608zł brutto. 25% pracowników w tej branży zarabia powyżej 6 501zł brutto, a 25% nie więcej niż 4 055zł. Badania przeprowadzane były jesienią 2014r.
Raport wynagrodzeń analityka finansowego wg Michael Page
Interesujące opracowanie na temat zarobków analityka finansowego można znaleźć w „Przeglądzie Wynagrodzeń w Obszarze Instytucji Finansowych 2013/2014” przygotowanego przez Michael Page (źródło: www.michaelpage.pl). Opracowanie dotyczy przede wszystkim firm konsultingowych, ubezpieczeniowych, towarzystw funduszy inwestycyjnych, banków itp.
Analityk w sektorze „finanse i aktuariat”
W opracowaniu przedstawiono wynagrodzenie analityka oraz kontrolera finansowego sektorze „finanse i aktuariat”. Jak wskazuje autor opracowania, brak w polskiej praktyce wyraźnego oddzielenia pomiędzy jednym, a drugim stanowiskiem. Zatem przyjęto, że analityk finansowy pracuje na tym stanowisku średnio 3-5 lat, po czym najczęściej awansuje on na stanowisko kontrolera finansowego.
Przy doświadczeniu mieszczącym się w przedziale od 2 do 5 lat, zarobki analityka finansowego wynoszą przeciętnie 13 000zł brutto. Minimalne wynagrodzenie to 8 000zł, maksymalne – 17 000zł brutto.
Specjaliści ze stażem powyżej 5 lat otrzymują przeciętnie 15 000zł brutto. Do niskich wynagrodzeń w tej grupie pracowniczej można zaliczyć to, które nie odbiega poziomem od 12 000zł, maksymalne zarobki wynoszą 19 000zł brutto.
Udział rocznej premii w ogólnej kwocie wynagrodzenia wynosi 16%.
Aby pracować na stanowisku analityka finansowego w sektorze „finanse i aktuariat” należy spełniać określone warunki, m.in. ważne jest doświadczenie w przygotowywaniu budżetów, prognoz, umiejętność interpretacji danych. Mile widziane są certyfikaty ACCA lub CIMA. Oprócz tego ważna jest umiejętność analitycznego myślenia oraz samodzielność w działaniu.
Wynagrodzenia analityka w sektorze „Bankowość inwestycyjna, fuzje i przejęcia”
Kolejnym sektorem, w którym przedstawiono zarobki analityka jest sektor „Bankowość inwestycyjna, fuzje i przejęcia”. Tu analityk plasuje się najniżej, jeśli chodzi o zajmowane stanowisko oraz wymagania stawiane przed pracownikiem. Trzeba jednak zauważyć, że są one i tak spore, pracodawcy wymagają m.in.: doświadczenia w obszarze bankowości inwestycyjnej, szerokiej wiedzy z dziedziny finansów, doświadczenia w przeprowadzaniu wycen i modelowaniu finansowym, umiejętności analitycznego myślenia i pracy w zespole. Pożądane jest też posiadanie certyfikatu CFA.
W omawianym sektorze analityk z 2-5 letnim stażem, przeciętnie zarabia 12 000zł brutto. Minimalna pensja to 8 000zł, a maksymalna – 14 000zł brutto. Staż powyżej 5 lat zapewnia pensję w wysokości ok. 16 000zł brutto. Minimalne wynagrodzenie pracownika z doświadczeniem dłuższym niż 5 lat to 14 000zł, a maksymalne – 20 000zł brutto.
Trzeba przyznać, że to imponujące wynagrodzenie. Według danych zawartych w raporcie wysokość wynagrodzenia uzależniona jest od branży oraz umiejętności pracownika. Jak zauważa autor, na wyższe wynagrodzenia mogą liczyć pracownicy sektora bankowego, niższe zarobki otrzymują analitycy w firmach leasingowych, czy faktoringowych, a także w segmencie ubezpieczeń.
Wyższe wynagrodzenia oferują większe instytucje, gdzie większy jest też zakres odpowiedzialności, lecz co ciekawe, dobrze płatnej pracy warto poszukać w mniejszych oddziałach zagranicznych banków, które obsługują klientów korporacyjnych. Tu można spodziewać się pensji dużo wyższej niż mediana.
Przy ustalaniu wynagrodzenia liczą się też indywidualne osiągnięcia pracownika i nie ma co liczyć, że bardzo dobra znajomość języka angielskiego będzie dodatkowo premiowana, bowiem ta uznana jest za standard w wymaganiach stawianych przez przedsiębiorstwa. Wysoko punktowane jest doświadczenie, a mile widziane są dodatkowo zdobyte certyfikaty potwierdzające kompetencje pracownika.
Jak wynika z przedstawionych raportów rozbieżności w wysokościach podanych wynagrodzeń są dość znaczne. Warto przygotować się na niższą pensję, by potem zbyt boleśnie nie przechodzić zderzenia z rzeczywistością. Jednak z pewnością można przyjąć, że wynagrodzenia oferowane w sektorze bankowym są znacznie intratniejsze niż zarobki w innych sektorach gospodarki. Jeśli zatem nastawiamy się na wysokie zarobki, trzeba zdobywać gruntowne wykształcenie i doświadczenie już w trakcie studiów.