Ile zarabia agent nieruchomości?

1
38203

Sprzedaż nieruchomości nie jest sprawą ani prostą, ani szybką. Przeciętny czas sprzedaży domu trwa ok. 2 lat. Od agentów wymaga się dużej dyspozycyjności (praca w systemie 24/7). Z tym zawodem związany jest dość silny stres powodowany odpowiedzialnością oraz terminowym wywiązywaniem się z umówionych działań. To wszystko wpływa na dość wysokie ceny za usługę pośrednictwa. Ile może zarobić agent nieruchomości?

Uwolnienie zawodu nie zubożyło branży pośrednictwa obrotu nieruchomościami

Dziś nie ma szczególnych wymagań formalnych, czy też prawnych ograniczających wykonywanie zawodu do grona wybranych osób. W zasadzie warunkiem koniecznym jest posiadanie ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej na określoną przepisami sumę gwarancyjną. Taka sytuacja spowodowała przyrost ilości podmiotów oferujących usługi pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. W 2014r. wśród firm działających na podstawie licencji pojawiły spore obawy nie tylko przed obniżeniem jakości usług w branży, ale i obniżaniem cen, a w drastycznych przypadkach przed zagrożeniem istnienia. Jednak rynek nieruchomości dość dobrze radzi sobie z wykorzystaniem całego potencjału agentów. Obecnie jesteśmy świadkami rozkwitu branży budowlanej i wzmożonego popytu na mieszkania i domy. Biura nieruchomości nie upadają, a agenci zarabiają dość dobrze na tle całego społeczeństwa.

Tendencje na rynku nieruchomości

Aktualny wzrost popytu na nieruchomości podyktowany jest kilkoma warunkami. Pierwszym z nich jest niskie oprocentowanie kredytów hipotecznych. Zdaniem finansistów stopy procentowe są już na tak niskim poziomie, że teraz już mogą tylko rosnąć. Zanim jednak nastąpi podwyższanie stóp procentowych rynek nieruchomości będzie korzystał ze sprzyjającej koniunktury.

Mechanizmem, który napędza ten segment gospodarki jest również rządowy program wsparcia MdM. W ostatnim czasie został on zmodyfikowany tak, by udostępnić pomoc większej części osób chętnych na zakup własnego lokum. Zwiększono też liczbę ofert mieszczących się w kryteriach określonych przepisami. Obecnie w ramach programu możliwy jest zakup zarówno mieszkań z rynku pierwotnego, jak i wtórnego.

Istotny jest też wzrost liczby osób zainteresowanych zakupem mieszkań jako alternatywnej formy inwestowania. W czasach, gdy ceny surowców spadają, rynek walutowy jest dość chwiejny, lokata w nieruchomości wydaje się być dobrą metodą na powiększanie majątku.

Wygoda klientów agenta nieruchomości

Wzrost liczby firm zajmujących się pośredniczeniem w transakcjach kupna i sprzedaży mieszkań spowodowała obniżenie cen za tego rodzaju usługi. Duża liczba biur pośredniczących to również szeroki dostęp do ich usług. Z roku na rok obserwuje się tendencję właścicieli nieruchomości oraz osób chętnych do nabycia domu lub mieszkania do korzystania ze wsparcia agentów.

Taka współpraca istotnie skraca czas potrzebny na zbycie nieruchomości. Wysoka specjalizacja agentów gwarantuje również swego rodzaju bezpieczeństwo zawieranych transakcji. Do zadań biura nieruchomości należy bowiem rzetelne sprawdzenie stanu prawnego i faktycznego gruntu, budynku, czy mieszkania. To agent nieruchomości pomaga kupującemu w przeprowadzaniu wszelkiego rodzaju formalności związanych z finansową stroną transakcji. Trzeba przyznać, że korzystanie z usług profesjonalnego biura obrotu nieruchomościami jest znacznie bardziej racjonalne i bezpieczne niż próba samodzielnego zajmowania się tą kwestią.

Niskie koszty działalności agenta nieruchomości

Inwestycja w utworzenie biura pośrednictwa nieruchomości jest relatywnie niewielka. Wystarczy niezbyt drogi w utrzymaniu lokal oraz podstawowy sprzęt biurowy i koniecznie dobrej jakości łącze internetowe. Koszt, z którym należy się liczyć nie powinien przekroczyć kilku tysięcy złotych.

Innym wariantem prowadzenia działalności pośrednictwa jest skorzystanie z dostępnych systemów franczyzowych. Sfinansowanie przystąpienia do sieci biur nieruchomości jest w tym przypadku droższe (może wynieść od ok. 15 tys. zł do nawet 50 tys. zł), jednak w zamian za to przedsiębiorca uzyskuje znaczące wsparcie merytoryczne oraz korzysta z ugruntowanej pozycji firmy współpracującej.

Najtańszą, ale póki co rzadko spotykaną formą prowadzenia biura nieruchomości jest  umiejscowienie biura np. we własnym mieszkaniu i świadczenie usług wyłącznie drogą elektroniczną bądź korzystanie z pomieszczeń wynajmowanych na godziny, czy też spotykanie się z klientami w kawiarniach itp.

Prowizja dla agenta nieruchomości za pośrednictwo

Obecnie prawo narzuca obowiązek zawierania umów pomiędzy biurem pośrednictwa, a klientem w formie pisemnej. W tym dokumencie muszą być wymienione wszystkie obowiązki agenta. W umowie strony określają wysokość prowizji od sfinalizowanej transakcji. Zazwyczaj stawka określana jest procentowo i wynosi od 2% do 3% wartości nieruchomości.

W przypadku wynajmu lokalu agent nieruchomości pobiera opłatę wynoszącą tyle co wartość jedno- lub dwumiesięcznej ceny najmu.

Przyjmując, że średnia cena 1 metra kwadratowego powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego wynosi ok. 5 tys. zł, można policzyć, że za sprzedaż 50-metrowego mieszkania pośrednik otrzyma prowizję w wysokości od 5 tys. do 7,5 tys. zł.

Za pośrednictwo w wynajmie podobnego mieszkania, za który właściciel będzie pobierał czynsz najmu w wysokości 1 200zł, agent nieruchomości uzyska wynagrodzenie w wysokości od 1 200 do 2 400zł.

Jak długo agent nieruchomości szuka nabywcy lokalu?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Dużo zależy od rynku, na którym dane biuro nieruchomości działa. Jeśli obszar nie jest atrakcyjny dla kupujących lub istnieje duża podaż, to okres wyszukiwania nabywcy wydłuży się.

Aktualnie szacuje się, że czas potrzebny na sprzedaż nieruchomości wynosi ok. 170 dni. Ten okres może być krótszy, ale z reguły wymaga to zwiększonej aktywności ze strony agenta nieruchomości. Presja czasu wiąże się też ze zwiększonymi nakładami finansowymi, np. na intensywną reklamę w lokalnej prasie i internecie.

Polityka cenowa biura nieruchomości

Chociaż zakłada się, że prowizja za pośredniczenie w sprzedaży lokalu wynosi ok. 2%, to od tej przeciętnej wielkości istnieją wyjątki. Dwukrotnie wyższa prowizja przysługuje agentowi nieruchomości, który zawrze ze sprzedającym umowę na wyłączność.

Taka umowa wiąże się ze sporymi nakładami w reklamę, w tym różne rozwiązania niestandardowe. Sprzedaż wyłącznie przez jednego agenta niercuhomości wymaga określonej intensywności działań, tak by nie przekraczać zbytnio przeciętnego czasu sprzedaży nieruchomości. Wytężona praca może przynieść spory dochód. Tego rodzaju monopol na pośrednictwo pozwala bowiem na pobranie prowizji również od kupującego. Zabieg ten stosuje się jednak tylko w przypadkach, gdy kupujący jest zdeterminowany, by nabyć akurat tę określoną nieruchomość.

Przy umowach zwykłych prowizja jest niższa, agent nieruchomości obniża więc koszty związane z ogłaszaniem oferty do koniecznego minimum. Najczęściej polega to na umieszczeniu anonsów na kilku popularnych portalach internetowych związanych tematycznie z obrotem nieruchomościami.

Doświadczeni sprzedawcy nieruchomości sugerują również, by poświęcić nieco czasu na rozpoznanie planów na przyszłość dotyczących okolicy, w której położona jest nieruchomość. Może się okazać, że grunty znacznie zyskają na wartości, gdyż w bliskiej perspektywie przewidziane jest zmiana ich statusu. Być może w okolicy powstanie infrastruktura znacznie poprawiająca standard życia mieszkańców. Agent nieruchomości może wykorzystać takie informacje jako silną kartę przetargową w negocjacjach. Może też próbować zaoferować nieruchomość w wyższej cenie, niż pierwotnie zakładano.

[Głosów:78    Średnia:2.2/5]

1 KOMENTARZ

  1. Nie wrzucajcie wszystkich do jednego worka. Od dłuższego czasu współpracuję z agentem – JARTOM, oni nie biorą od kupującego prowizji i to mi się opłaca, bo nie tracę czasu, ale generalnie taka zasada powinna w branży obowiązywąć.

Comments are closed.