Działalność gospodarcza nauczyciela

0
16940

Firma szkoleniowa to świetny sposób na realizowanie swoich ambicji zawodowych dla nauczycieli. Do nauki za mniejszą lub większą opłatą nie brakuje chętnych. Począwszy od uczniów, którzy chcą sobie „podciągnąć” oceny lub przygotowują się do ważnych egzaminów, przez osoby, które już dawno ukończyły swoją edukację, lecz chcą nauczyć się języków, technik plastycznych, tańca baletowego, a na miłośnikach fitnessu skończywszy, wszyscy mogą stać się potencjalnymi klientami nauczyciela.

Działalność gospodarcza nauczyciela

Dlaczego warto założyć firmę jako nauczyciel?

Rozkwit rozmaitych firm zajmujących się szkoleniami jest wprost proporcjonalny do rentowności tego zajęcia. Przy stosunkowo niewielkim nakładzie środków można bowiem uzyskać spore dochody. Działalność w sferze edukacji lub rekreacji ma wiele zalet, m.in. tę, że można ją prowadzić jednoosobowo. Poza tym osoba prowadząca zajęcia nie jest przywiązana do jednego miejsca, gdyż może wynajmować pomieszczenia w kilku lokalizacjach, nie jest też zobowiązana do przebywania w danym miejscu całymi dniami w oczekiwaniu na klienta (jak w przypadku większości innego rodzaju działalności gospodarczych), gdyż zajęcia przeprowadza się w ustalonych wcześniej z grupą godzinach i terminach.

Formalności

Jeśli nauczyciel prowadzi korepetycje lub prowadzi działalność szkoleniową samodzielnie może traktować to jako wykonywanie działalności osobiście. Wówczas nie musi on rejestrować działalności w urzędzie gminy, ani zgłaszać tego w urzędzie skarbowym. W tym przypadku swoje przychody nauczyciel opodatkowuje na zasadach ogólnych (czyli zgodnie ze skalą podatkową 18 i 32%). Teoretycznie nie podlega on dodatkowo ubezpieczeniom społecznym, jednak tu może się okazać, że ZUS potraktuje tę działalność jako prowadzenie firmy i będzie wymagał opłacania składek (przy pracy na „etacie” nauczyciel będzie miał wówczas obowiązek odprowadzania wyłącznie składek na ubezpieczenie zdrowotne).

Jeżeli firma ma być prowadzona z większym rozmachem, czyli szkolić większą ilość osób, może się okazać, że trzeba zatrudnić dodatkową kadry szkolącą. Wówczas nie obejdzie się bez założenia działalności gospodarczej, czyli zgłoszenia do urzędu gminy (CEIDG) lub wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Rzecz jasna należy też złożyć odpowiednie zgłoszenia w ZUS i ewentualnie odwiedzić Urząd Skarbowy w celu rejestracji podatnika VAT.

Firmy szkoleniowe, które chcą cieszyć się dużym prestiżem mogą wystąpić o akredytację do Kuratorium Oświaty, wówczas trzeba się liczyć z przejściem przez wizytację pracowników Kuratorium oraz spełnieniem wielu wymagań. Trud może się opłacić, gdyż klienci często darzą większym zaufaniem placówki, które są wymienione w bazie placówek akredytowanych zamieszczonej na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Jak wybrać dobre miejsce do prowadzenia zajęć?

Sposób prowadzenia zajęć, a w tym dobór miejsca jest uzależniony od tego, czy nauczyciel decyduje się na dojazd do klienta, czy woli udzielać lekcji w wybranym przez siebie miejscu. W tym pierwszym przypadku pomija się koszt wynajmu pomieszczenia, jednak oczywiście należy uwzględnić koszty dojazdu.

Gdy zajęcia organizowane są w grupach, w grę najczęściej wchodzą sale wynajmowane od domów kultury, czy szkół. Są one najlepiej przystosowane do tego typu zadań. W doborze miejsca warto kierować się profesjonalnym przygotowaniem pomieszczeń. Ważna jest nie tylko ilość miejsc, czy też wielkość sali, ale wyposażenie w sprzęt multimedialny, tablice i inne pomoce dydaktyczne oraz akustyka, a w przypadku zajęć sportowych – wyposażenie w potrzebny sprzęt sportowy.

Koszt wynajęcia pomieszczeń jest bardzo różny. W zależności od standardu sal, lokalizacji budynku, a czasem pory dnia i miesięcy, w których odbywają się zajęcia, koszt wynajęcia sali wykładowej może wahać się od ok.20zł do 100zł za godzinę. Przy czym trzeba zaznaczyć, że za ok. 50-60zł za godzinę można wynająć salę w renomowanym miejscu o wysokim standardzie. W cenie najczęściej udostępniany jest rzutnik, flipchart, dostęp do internetu. Tańszym rozwiązaniem jest wynajem pomieszczeń na cały dzień, można wówczas uzyskać nawet 20% rabatu.

Z dodatkową opłatą trzeba się liczyć, gdy wynajmujący ma zapewnić:

laptopa – koszt ok. 50zł,

nagłośnienie – ok. 100zł (z mikrofonem – do 200zł),

projektor multimedialny – 150zł.

Koszt wynajęcia sali gimnastycznej mieści się w przedziale od 80zł do 120zł za godzinę. Najczęściej takie pomieszczenia udostępniają ośrodki sportu i rekreacji lub szkoły, a te skore są do negocjacji jeśli wynajem będzie dotyczył większej ilości godzin. Mniejsze sale, tzw. sale fitness wynajmowane są w cenie ok. 40zł za godzinę. W przypadku zajęć sportowych warto uwzględnić też możliwość skorzystania np. z boiska lub placu, gdyż urozmaicenie zajęć poprzez zmiany miejsca ich prowadzenia jest dość atrakcyjną propozycją dla osób korzystających z tej formy aktywności. Koszt wynajmu może sięgać nawet 200zł za godzinę, gdy wybór padnie na profesjonalne boisko ze sztuczną nawierzchnią, ale boiska o niższym standardzie lub place treningowe niekiedy wyceniane są symbolicznie.

Inną, znacznie tańszą metodą prowadzenia szkoleń i zajęć ruchowych jest e-learning, innymi słowy udostępnianie lekcji na płytach DVD lub stronach internetowych. W tym wypadku koszt ogranicza się do jednorazowego nagrania wykładu. Ponadto taka metoda nauczania znacznie ogranicza czas pracy, a to nie pozostaje bez znaczenia. Utrwalanie zajęć na płycie ma też inny pozytywny aspekt, kursanci lub osoby uczęszczające na różnego rodzaju zajęcia doceniają wszelkiego rodzaju materiały, które pozwalają na korzystanie z nich w dowolnym czasie. Jest to zachęta do powrotu na kolejne edycje kursu lub polecenia zajęć swoim znajomym.

W co warto zainwestować?

Aby nie ponosić ciągłych kosztów związanych z wyposażeniem sali w dodatkowy sprzęt dydaktyczny przydałoby się zakupić przynajmniej część pomocy. Aby dysponować własnym laptopem, rzutnikiem, drukarką, kserokopiarką czy kamerą w planie wydatków należy uwzględnić koszt ich zakupu, który prawdopodobnie nie będzie wyższy niż 6 000zł-7 000zł.

W przypadku prowadzenia zajęć sportowych należałoby zaopatrzyć się w strój sportowy oraz dobrej jakości sprzęt grający. Innego rodzaju sprzęt np. maty, szarfy, kije do ćwiczeń zazwyczaj uczestnicy kupują we własnym zakresie. Osoby prowadzące zajęcia przy których odtwarza się utwory muzyczne muszą pamiętać o obowiązku opłacania tantiem z tytułu praw autorskich.

Ile można zarobić?

Ceny są uzależnione od rodzaju zajęć, czy poziomu wiedzy, która jest przekazywana, a dochód zależny jest także od wielkości szkolonych grup.

Przykładowe ceny zajęć w grupach jedno- lub kilkuosobowych

Najniżej wyceniane są korepetycje udzielane uczniom szkół podstawowych i gimnazjum. Za godzinę nauki nauczyciele pobierają od 20zł do 80zł.

Uczniowie szkół średnich i studenci są edukowani za odrobinę wyższe wynagrodzenie mieszczące się w przedziale od 30zł do 120zł za godzinę.

Stawki za przygotowanie do egzaminów gimnazjalnych lub matury są określane na poziomie 1 000zł za 30 godzin lekcyjnych.

Najmniejsza rozbieżność cenowa dotyczy edukacji osób dorosłych. Ceny za 1 godzinę przekazywania wiedzy wahają się od 80zł do 120zł.

Ceny zajęć organizowanych dla większej ilości osób

Organizując szkolenia, kursy, czy też zajęcia sportowe dla większych zespołów można liczyć na większe zyski przy mniejszym nakładzie sił.

Przykładowo 15- godzinny kurs dla 20- osobowej grupy można wycenić na 100zł – 150zł od 1 osoby. Zatem przychód wyniesie 2 000zł – 3 000zł. Jeśli kursy będą prowadzone tylko w weekendy, takie zajęcia można zorganizować dla 4 grup. Zatem przychód wyniósłby od 8 000zł do 12 000zł.

Zajęcia sportowe, np. bardzo popularnej obecnie zumby prowadzone są najczęściej w 15-osobowych grupach. Wysokość pobieranych opłat jest zależna od ilości godzin w miesiącu. Za 8 godzin zajęć w miesiącu można pobierać ok. 100zł od osoby. Miesięczny przychód z jednej grupy zatem generuje przychód w wysokości ok. 1 500zł.

Dodatkowe źródła przychodów

Zazwyczaj materiały pomocnicze udostępniane są przez nauczycieli bez dodatkowych opłat. Jednak niekiedy, zwłaszcza przy dość niskich cenach za szkolenie, warto zastanowić się, czy nie wesprzeć się możliwością sprzedaży wszelkiego rodzaju skryptów i opracowań przygotowywanych przez prowadzącego lekcję.

Innym sposobem na zarobek jest sprzedaż książek za prowizję uzyskaną od wydawnictwa lub udostępnienie miejsca do ekspozycji książek oferowanych przez wydawcę.

Jeżeli samo szkolenie przeprowadzane jest w formie tradycyjnej warto zastanowić się nad możliwością sprzedaży płyt CD lub DVD z materiałem uzupełniającym lub utrwalającym zdobytą wiedzę i umiejętności.

[Głosów:13    Średnia:2.8/5]