H&M to jeden z najpopularniejszych sieciowych sklepów odzieżowych nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Z roku na rok przybywa sklepów (w Polsce jest ich ponad 130), co tylko potwierdza silną pozycję tej marki na rynku. Firma dba o pozytywny wizerunek swoich placówek handlowych. Jednolity wystrój, ciekawe ekspozycje, duże powierzchnie i dobra lokalizacja to duży atut sklepów H&M. Czy pracownicy równie dobrze oceniają potentata odzieżowego?
Praca w H&M
Choć na stronie internetowej wskazuje się trzy kierunki kariery w H&M (sklepy, logistyka, produkcja), w Polsce dostępne są miejsca pracy w sklepach i logistyce (magazyny w Gądkach k. Poznania).
W naszym kraju firma H&M zatrudnia ok. 5 000 osób, a 80% załogi stanowią kobiety. Pracę podejmują głównie osoby w średnim wieku. Warunkiem niezbędnym do udziału w rekrutacji jest pełnoletniość.
Zatrudnienie ukierunkowane jest na osoby dyspozycyjne, zatem ci, którzy chcą sobie dorobić np. tylko w weekendy nie mają zbyt dużych szans na karierę w sieci. Wymóg dyspozycyjności nie ma przy tym przełożenia na zatrudnienie w pełnym wymiarze godzin. Weryfikując oferty zatrudnienia dostępne na stronie internetowej firmy przekonujemy się, że najczęściej oferowane stanowiska doradcy sprzedaży dostępne są tylko w opcji „niepełny etat”. O pełne zatrudnienie mogą się starać osoby aspirujące na stanowisko kierownika działu, dekoratora, czy pracownika magazynu.
Kariera w H&M
Firma H&M nie ma sprecyzowanej ścieżki kariery, awans na wyższe stanowisko zależy od woli, umiejętności i kreatywności konkretnego pracownika. Podobnie jak w innych sieciowych przedsiębiorstwach, można tu liczyć nawet na przeniesienie do innego państwa.
Kim można zostać w H&M? Zatrudniając się w sklepie stacjonarnym bądź on-line, można aplikować na stanowisko:
- doradcy sprzedaży,
- kierownik działu,
- dekorator,
- kierownik sklepu,
- kontroler administracyjno – kasowy,
- pracownik oddziału obsługi klienta on-line
- lider zespołu ds. obsługi klienta on-line.
Magazyny w Gądkach poszukują pracowników na stanowiska:
- pracownik magazynu,
- bussines controller,
- lider grupy.
Rekrutacja on-line
Osoby poszukujące pracy w H&M koniecznie muszą aplikować wyłącznie poprzez stronę internetową sieci. Firma nie rozpatruje podań składanych w sposób tradycyjny, w poszczególnych sklepach.
Kolejną istotną kwestią jest załączenie do CV swojego portfolio. Jak wskazują rekruterzy powinno ono zawierać 7-8 przykładów prac prezentujących umiejętności w zakresie designu, stworzonych w formacie PDF lub JPEG, przy czym, o ile to możliwe wielkość pliku nie powinna przekraczać 5MB.
Jeżeli dokumenty zostaną pozytywnie zweryfikowane, kandydat zostaje zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. Do rozmowy dobrze jest się przygotować pod kątem standardowych pytań o znajomość marki, przydatności kandydata do pracy w firmie, wizji własnej kariery. Przed rozmową warto też przemyśleć własny wygląd. H&M to firma odzieżowa, kładzie zatem duży nacisk zarówno na towar dostępny w sklepie, wizerunek placówek, jak i wygląd swoich pracowników.
Zarobki w H&M
Firma nie podaje wysokości zarobków oferowanych na poszczególnych stanowiskach, jednak jak wyznają pracownicy H&M, jest to praca nisko opłacana. Przeciętna pensja większości pracowników zatrudnionych na pełen etat oscyluje wokół kwoty 1 300zł netto. Premia rzędu 200zł jest przyznawana osobom, które nie opuszczają dni pracy (np. w powodu zwolnienia lekarskiego, czy urlopu), nie jest praktykowana dodatkowa gratyfikacja np. za wysokość sprzedaży. Trzeba przyznać, że o ile wizja pracy roztaczana w stosownej zakładce strony H&M zachęca do aplikacji, to płaca oferowana za nią nie porywa.
Na co oprócz wynagrodzenia mogą liczyć pracownicy sklepów? Jedną z zachęt stosowaną przez firmę jest oferta szkoleń programowych na doradców sprzedaży, kierowników działu, dekoratorów i kierowników sklepów. Ponadto personel zyskuje też wysokie rabaty na zakupioną w sieci odzież.
Nieco lepiej w tej kwestii wygląda sytuacja pracowników magazynu, którym oferuje się posiłki w cenie nie przekraczającej 3zł oraz bezpłatny dowóz do pracy.
Zdaniem przedstawicieli H&M firma pracuje też nad wzbogaceniem pomocy socjalnej.
Opinie o H&M
W tym aspekcie firma ma wiele do zrobienia. Oceny większości pracowników wypowiadających się na forach internetowych odstraszają potencjalnych kandydatów. Wytykana jest mała ilość pracowników w sklepach (co da się zauważyć odwiedzając placówki handlowe tej marki). Przykre są też wypowiedzi na temat zarobków i ograniczenia wymiaru czasu pracy.
Jak mówi jedna z byłych pracownic, jest to praca, którą powinno się traktować jako etap przejściowy w karierze, nie zaś docelowe miejsce zatrudnienia. Konieczność pracy w soboty i niedziele w handlu nie jest zaskoczeniem, jednak niepewny, zmieniany z dnia na dzień grafik jest już dużym minusem, utrudniającym codzienne życie załogi.
Szczególnie złą sławą otoczona jest praca w magazynach nieopodal Poznania, w których do niskiej pensji dołącza również ciągły pośpiech i niezbyt dobre traktowanie pracowników niższego szczebla. Ta sytuacja doczekała się już kilku artykułów zamieszczanych na popularnych portalach internetowych.
Z wypowiedzi kadry zarządzającej można wnioskować, że firma stara się zmienić niekorzystny obraz sieci, jako pracodawcy. Wypada czekać na pozytywne efekty tych działań.