CV Sprzedawca

0
7502

Rosnąca ilość sklepów sprawia, że zapotrzebowanie na osoby pracujące w charakterze sprzedawcy wciąż jest bardzo duże. Nic więc dziwnego, że wiele osób poszukuje zatrudnienia w tej właśnie profesji. Jak zwiększyć swoje szanse na otrzymanie takiej pracy? Przede wszystkim musimy zadbać o odpowiednio napisane CV, które przedstawi nas jako kandydata posiadającego odpowiednie kompetencje do wykonywania tego zawodu. Poniższe rady oraz przykład CV to pomoc, dzięki której stworzenie takiego właśnie CV nie będzie stanowiło żadnego problemu.

Sprzedawca czyli wizytówka firmy

Zanim przystąpimy do napisania takiego CV powinniśmy zdać sobie sprawę z tego, czego pracodawcy oczekują od kandydatów na sprzedawcę. Warto również poznać swoje obowiązki na tym stanowisku. Dzięki temu napisanie odpowiedniego CV będzie znacznie łatwiejsze.

Musimy więc zdać sobie sprawę, że dobry sprzedawca to wizytówka firmy, która sprawia, że klienci chętnie do niej wracają. To właśnie on jest bowiem odpowiedzialny za miłą i fachową obsługę, to on doradza klientowi oraz przyjmuje ewentualne reklamacje. W skład obowiązków sprzedawcy wchodzi między innymi obsługa klienta, kasy fiskalnej i terminala, przeprowadzanie inwentaryzacji, składanie zamówień towarów, dbanie o estetykę sklepu oraz przyjmowanie reklamacji. Jak więc widać obowiązków jest naprawdę sporo. Pisząc CV musimy swoją osobę przedstawić w takim świetle, by pracodawca miał pewność, że jesteśmy w stanie im sprostać. Wbrew pozorom, wcale nie musi to być trudne.

Doświadczenie sprzedawcy ma znaczenie w CV

Nie da się ukryć, że osoba, która nigdy nie pracowała na stanowisku sprzedawcy lub żadnym pokrewnym może w tej roli się nie sprawdzić. Dlatego też dla wielu pracodawców bardzo ważne jest posiadane przez nas doświadczenie zawodowe. Idealną sytuacją jest taka, kiedy posiadamy już doświadczenie w tym samym zawodzie. Jeśli jednak nie warto wspomnieć o pracy na takich stanowiskach jak kasjer, doradca klienta lub merchandiser. Wszystkie te zawody mają bowiem coś wspólnego z obsługą klienta, sprzedażą, dbaniem o estetykę sklepu – są więc sygnałem dla pracodawcy, że poradzimy sobie z wykonywaniem obowiązków. Przykładowo, obsługa klienta to znak, że potrafimy rozmawiać z klientami a praca jako kelner to świadectwo, że nie obca jest nam praca pod presją czasu. Słowem warto pochwalić się swoim doświadczeniem. Pamiętajmy jednak, żeby skupiać się wyłącznie na tych jego elementach, które mogą świadczyć o tym, że doskonale poradzimy sobie podczas codziennego wykonywania obowiązków.

Rzeczy, które sprzedawca powinien umieć

Dobry sprzedawca powinien radzić sobie z wieloma obowiązkami. Dlatego też pracodawcy zwracają uwagę na nasze kompetencje. Wśród rzeczy, które powinniśmy umieć z całą pewnością na pierwszym miejscu znajduje się obsługa kasy fiskalnej. Nie da się bowiem ukryć, że jest to wiedza, która będzie wykorzystywana każdego dnia. Poza tym, bardzo często mile widziana jest również dobra znajomość obsługi komputera i programów biurowych – one równie często przydają się w pracy. Plus możemy otrzymać również za znajomość obsługi terminala płatniczego. Nie da się bowiem ukryć, że w dzisiejszych czasach znajdują się one już w większości sklepów. Warto również wspomnieć o tym, że potrafimy eksponować towar zgodnie z zasadami merchadisingu oraz dbać o estetykę sklepu. Posiadanie wszystkich tych umiejętności to wyraźny sygnał dla pracodawcy, że sprawdzimy się na stanowisku, na które aplikujemy.

Cechy osobowości i predyspozycje, które warto mieć na stanowisko sprzedawcy

Warto pamiętać, że aby dostać pracę w jakimkolwiek zawodzie oprócz wiedzy czy doświadczenia warto wykazać się pewnymi cechami osobowości oraz predyspozycjami, które pozwolą nam dobrze wykonywać swoje obowiązki. Nie inaczej jest w przypadku zawodu sprzedawcy. Warto zdawać sobie z tego sprawę. Jakie cechy mogą przydać się w tym zawodzie? Przede wszystkim wysoka kultura osobista, cierpliwość, opanowanie i asertywność. Są to bowiem cechy, które pozwalają na kontakty z klientami. Kolejną zaletą potencjalnego kandydata jest również nastawienie na osiąganie świetnych wyników sprzedażowych – nie da się bowiem ukryć, że są one bardzo ważne. Ważna jest również umiejętność pracy zespołowej. Nie da się bowiem ukryć, że sklepu nie prowadzi się w pojedynkę, dlatego tylko współpracując z innymi jesteśmy w stanie osiągnąć sukces. Jeśli jesteśmy osobami, które posiadają te cechy powinniśmy napisać o tym w swoim CV. Zamieszczenie choćby małej rubryki z takimi informacjami pomoże pracodawcy lepiej nas poznać. Zaś same cechy i predyspozycje z pewnością będą pozytywnie postrzegane i zostaną docenione. A stąd, jak wiadomo, już tylko krok do otrzymania pracy.,

Podsumowując, znalezienie pracy w zawodzie sprzedawcy nie musi być trudne. Tym bardziej, że wciąż pojawia się wiele ogłoszeń w tej branży. Warto jedynie pamiętać o tym jak wiele zależy od naszego CV. Jeśli wykonamy je podobnie jak pokazuje to przykład CV nasze szanse znacząco wzrosną. Przekonało się o tym już zresztą bardzo wiele zadowolonych osób cieszących się pracą w zawodzie.

[Głosów:3    Średnia:2.7/5]