Praca barmana jest marzeniem wielu młodych osób. Jawi się ona bowiem niezwykle atrakcyjnie – barman znajduje się przecież w sercu każdej imprezy czy przyjęcia, codziennie poznaje nowych ludzi i prowadzi niezobowiązujące pogawędki. Co więcej, jest doceniany przez klientów, którzy chętnie manifestują to zarówno słowami, jak i wręczaniem napiwków. Co jednak należy zrobić aby dostać wymarzoną pracę barmana? Przede wszystkim posiadać dobrze napisane CV, które swoją treścią udowodni, że jesteśmy odpowiednią osobą na dane stanowisko. Nasz przykład CV oraz kilka pomocnych rad podpowiedzą jak to zrobić. Wbrew pozorom, stworzenie idealnego CV na to stanowisko wcale nie musi być trudne.
Barman – czyli wszystko co musisz wiedzieć
Zanim przystąpimy do napisania CV warto dowiedzieć się więcej na temat stanowiska, na które aplikujemy. Nie inaczej jest w przypadku barmana. Dlatego też warto poznać swoje obowiązki. Należą do między innymi: podawanie gościom drinków, napojów i przystawek, utrzymywanie odpowiedniego zapasu artykułów barowych, dbanie o estetykę (zarówno baru, jak i podawanych drinków) oraz przyjmowanie należności od klientów. Jak więc widać, obowiązków jest naprawdę sporo. CV, które stworzymy powinno przekonać pracodawcę, że jesteśmy w stanie sprostać im wszystkim bez najmniejszego problemu.
CV na stanowisko barmana
Kiedy pracodawca patrzy na nasze CV pierwszą rzeczą, którą zazwyczaj sprawdza jest nasze doświadczenie zawodowe. Nie da się bowiem ukryć, że to właśnie ono jest w stanie powiedzieć najwięcej o umiejętnościach jakie posiadamy. Dlatego też warto wymienić w nim wszystkie zajęcia, które związane są z obsługą klienta. Idealną sytuacją jest taka, w której posiadamy już doświadczenie w pracy na stanowisku barmana. Jeśli jednak jest inaczej, praca w charakterze kelnera, sprzedawcy czy pracownika obsługi klienta również jest wyraźnym sygnałem, że lubimy i potrafimy pracować z ludźmi oraz odczytywać ich potrzeby. A to właśnie jest podstawą pracy barmana w każdym praktycznie lokalu.
Umiejętności, które mogą się przydać barmanowi
Kiedy myślimy o pracy barmana większości z nas przed oczami stają efektownie wykonane, bajecznie kolorowe drinki i koktajle. Samo to jest już więc odpowiedzią na to jaka umiejętność jest najważniejsza w tym zawodzie. Dobrze więc mieć ukończony kurs barmański, który da nam choć podstawy wiedzy dotyczącej mieszania składników czy eleganckiego podawania drinków. Posiadanie takiej wiedzy to z całą pewnością spory plus.
To jednak nie wszystko. W pracy barmana z pewnością przyda się również obsługa kasy fiskalnej oraz znajomość języków obcych. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy to do naszego kraju przybywa coraz więcej osób z zagranicy. Barman, który potrafi porozumieć się z zagranicznymi klientami to skarb firmy, dlatego też warto wspomnieć o swoich umiejętnościach językowych.
Poza tym przydać mogą się również umiejętności merchadisingu czyli układania towarów i dbania o ekspozycje. Wiedza z tej dziedziny może bowiem pomóc barmanowi w dbaniu u efektowny i elegancki wygląd baru – to również powinno zostać docenione przez pracodawcę.
Trochę o osobowości barmana
Nie da się ukryć – bycie barmanem mimo oczywistych zalet jest również pracą dość stresującą. Dlatego też osoby, które aplikują na to stanowisko powinny charakteryzować się pewnymi cechami charakteru i osobowości, które mogą im pomóc. Warto poznać te cechy i zamieścić te z nich, które nas dotyczą w niewielkiej dolnej rubryczce dokumentu. Jak pokazuje przykład CV zamieszczenie takich informacji może wiele powiedzieć pracodawcy o tym, czy sprawdzimy się w roli barmana.
Jakie więc cechy powinien mieć dobry barman? Przede wszystkim powinna to być wysoka kultura osobista, opanowanie oraz otwarte podejście do ludzi. Każdy dzień pracy barmana to spotkania z setkami gości, z których większość pije alkohol. Oczywistym jest więc, że nie da się uniknąć stresujących i niemiłych sytuacji. Dobry barman potrafi sobie z nimi poradzić i wie, jak rozładować napięcie.
Kolejnymi cechami, które mogą się przydać jest zdolność do koncentracji i działanie pod presją czasu. Nawet jeśli kilkanaście osób woła jednocześnie chcąc złożyć swoje zamówienie dobry barman musi skupić się na tym, które właśnie wykonuje. Jest to bardzo cenna umiejętność.
Ostatnią, wcale jednak nie najmniej ważną jest z całą pewnością umiejętność szybkiego uczenia się – poznawanie nowych przepisów na koktajle i drinki oraz technik ich efektownego podawania wymaga ciągłej nauki. Dobry barman musi o tym pamiętać.
Wpisując te cechy w swoje CV (o ile oczywiście naprawdę je posiadamy) pokazujemy, że jesteśmy dobrą osobą na stanowisko barmana, czym znacząco możemy zwiększyć swoje szanse na zdobycie pracy.
Podsumowując, napisanie idealnego CV nie musi być trudne. Warto jedynie pamiętać, że podczas jego tworzenia musimy skupiać się na umiejętnościach, cechach i doświadczeniach, które mogą przydać się nam na wybranym stanowisku. Dzięki temu unikniemy dłużyzn w CV i zyskamy pewność, że jest w nim to, co najważniejsze.