Choć sytuacja na polskim rynku pracy stopniowo się poprawia wciąż podczas poszukiwania pracy musimy liczyć się ze sporą konkurencją. Aby więc mieć szansę przejść do kolejnego etapu rekrutacji musimy zadbać o odpowiednio napisane, przejrzyste CV, w którym znajdą się informacje dające sygnał, że sprawdzimy się na danym stanowisku. Dotyczy to również pań, które aplikują na stanowisko sekretarki. Podpowiadamy więc na co zwrócić uwagę i jak napisać CV by mieć szansę na otrzymanie posady.
Sekretarka, czyli wszystko co wiąże się z zawodem
Dobra sekretarka to niezastąpiona osoba w większości firm. Jej rolą jest nie tylko odbieranie telefonów czy poczty, ale również segregowanie dokumentów, przekazywanie dyspozycji zarządu, umawianie spotkań. Jest więc to stanowisko wielozadaniowe. Nic więc dziwnego, że pracodawcom zależy na tym, by stanowiska te obejmowały osoby kompetentne i dobrze zorganizowane. Warto pamiętać o tym tworząc swoje CV. Już sam jego wygląd może bowiem dużo powiedzieć pracodawcy. Zatroszczmy się więc o to, by było przejrzyste, schludne i doskonale ułożone. Sama przejrzystość dokumentu oraz zamieszczenie w nim odpowiednich, interesujących informacji może zadziałać na naszą korzyść.
Jak napisać CV na stanowisko sekretarki?
Wszyscy doskonale wiemy, że wykształcenie oraz odpowiednie, dopasowane do stanowiska doświadczenie to nasz największy atut. Warto więc, jak pokazuje przykład CV, zamieścić w swoim życiorysie wszystkie epizody związane z pracą biurową. Dobrze również napisać o stanowiskach, które wymagały od nas umiejętności organizacyjnych czy działania pod presją czasu. Jeśli więc posiadamy doświadczenie na podobnym stanowisku – napiszmy o tym koniecznie. Dobrze widziane jest również doświadczenie na stanowisku pracownika biurowego lub w obsłudze klienta. Pierwsze pokazuje, że bez trudu poradzimy sobie z codzienną dokumentacją, prowadzeniem terminarzy i korespondencją, drugie – że umiemy nawiązywać kontakty z innymi ludźmi oraz cechujemy się wysoką kulturą osobistą, co jak wiadomo na stanowisku sekretarki ma ogromne znaczenie. Nie da się bowiem ukryć, że jest ona wizytówką firmy, z którą mają styczność nie tylko klienci ale również wspólnicy, dostawcy czy kontrahenci.
Jakie umiejętności dodatkowe mogą okazać się przydatne dla sekretarki?
Poza wykształceniem oraz doświadczeniem zawodowym warto również wspomnieć o swoich dodatkowych umiejętnościach, co zresztą pokazuje niejeden przykład CV. Jakie umiejętności mogą okazać się przydatne na stanowisku sekretarki?
Przede wszystkim znajomość obsługi komputera oraz urządzeń biurowych – nie da się bowiem zaprzeczyć, że są to podstawowe narzędzia pracy w tym zawodzie. Doskonale widziana jest również znajomość typowo biurowych programów takich jak Outlook, arkusz kalkulacyjny czy edytor dokumentów. Warto więc wspomnieć o nich w swoim CV.
Kolejną umiejętnością, która jest mile widziana jest z całą pewnością prawo jazdy. Choć teoretycznie nie jest ono warunkiem koniecznym do otrzymania posady nie da się ukryć, że pracodawcy patrzą na nie przychylnym okiem. Sekretarka jest przecież osobą, która musi zadbać o załatwienie wielu spraw związanych z życiem i funkcjonowaniem firmy. Nie wszystkie z nich da się załatwić telefonicznie dlatego sekretarka, która bez trudu może dojechać na miejsce i dopilnować wszystkiego osobiście to prawdziwy skarb.
Nie możemy również zapomnieć o znajomości języków obcych. W dzisiejszych czasach coraz większa ilość firm współpracuje z zagranicznymi partnerami. Sekretarka, która płynnie dowie się jaki jest cel rozmowy lub spotkania oraz będzie potrafiła poprowadzić konwersację z gościem czy odpisać na maile to spore ułatwienie takich kontaktów. Nic więc dziwnego, że w wielu firmach znajomość języka obcego (najczęściej jest to angielski, choć coraz częściej również języki naszych zachodnich są sąsiadów) jest warunkiem koniecznym do otrzymania pracy.
Kompetencje, które mogą się przydać sekretarce
Pisząc CV na stanowisko sekretarki musimy pamiętać, że nie tylko twarde umiejętności czy doświadczenie zawodowe mają znaczenie. Liczą się również cechy naszej osobowości, które pokazują, że możemy sprawdzić się na danym stanowisku. Warto więc wygospodarować na nie niewielką rubrykę. Jakie kompetencje miękkie mogą nam pomóc w dostaniu wymarzonej pracy?
Z całą pewnością będzie to opanowanie, odporność na stres, łatwość nawiązywania kontaktów czy otwartość i umiejętność swobodnego prowadzenia rozmów. Mile widziane jest również zorganizowanie i sumienność. Warto więc wspomnieć o tego typu cechach jeśli je posiadamy. Ważne, aby nie koloryzować i nie przekłamywać.
Stosując się do tych prostych zaleceń jesteśmy w stanie stworzyć CV na stanowisko sekretarki, które z całą pewnością spotka się z zainteresowaniem ze strony pracodawcy. Warto więc wykorzystać je przy tworzeniu dokumentu. Tym bardziej, że jak pokazują historie pań pracujących na tego typu stanowiskach są to kompetencje, które nie tylko dobrze wyglądają w podaniu, ale również naprawdę przydają się w codziennej pracy na stanowisku sekretarki.