CV Księgowa

0
6783

Każdy właściciel firmy doskonale wie, jak ważną osobą w firmie jest kompetentna i doświadczona księgowa. Nic więc dziwnego, że ogłoszenia na to stanowisko pojawiają się stosunkowo rzadko a aby je dostać trzeba przejść naprawdę szczegółowy i długotrwały proces rekrutacji. Aby jednak mieć taką możliwość trzeba zacząć od podstaw, czyli napisania dobrego CV. Nie da się ukryć, że nie jest to zadaniem łatwym, dlatego też by w tym pomóc przedstawiamy przykład CV oraz garstkę wartościowych porad, które z pewnością się przydadzą.

Księgowa – dobry duch finansów firmy

Bycie księgową to bardzo odpowiedzialna i ważna profesja, która ma wpływ na funkcjonowanie całej firmy. Do obowiązków księgowej należy między innymi prowadzenia ksiąg rachunkowych. Co więcej, księgowa odpowiada rónież za zbieranie i przechowywanie faktur oraz innych ważnych dokumentów, wprowadzanie ich do systemu oraz za analizowanie danych i wyciąganie z nich informacji. Jak więc widać jest to bardzo odpowiedzialne stanowisko, które wymaga posiadania odpowiedniego wykształcenia oraz doświadczenia. Nic więc dziwnego, ze na te dwa aspekty pracodawcy zwracają największą uwagę.

Doświadczenie i wykształcenie – co powinno znaleźć się w CV księgowej

Szansę na otrzymanie pracy w zawodzie księgowej mają przede wszystkim osoby, które ukończyły studia wyższe w kierunkach takich jak rachunkowość lub pokrewne. Warto również mieć ukończone kursy, które potwierdzą nasze kwalifikacje. Doświadczenie zawodowe na stanowisku księgowej również może okazać się bardzo pomocne w zdobyciu pracy. Jeśli go nie posiadamy warto napisać chociażby o stażach lub praktykach, które miały związek z księgowością, a które odbywaliśmy.

Warto pamiętać, aby wymieniając doświadczenie zawodowe skupić się głównie na zajęciach związanych z obsługą księgową firm lub osób prywatnych. W przeciwnym wypadku nasze cenne doświadczenia mogą zniknąć w zalewie nieprzydatnych informacji, skutkiem czego nasze szanse na zatrudnienie znacząco zmaleją.

Co powinna umieć księgowa?

Zakres umiejętności dobrej księgowej jest bardzo szeroki. Warto zdawać sobie z tego sprawę i upewnić się, czy posiadamy choć część potrzebnych do zdobycia kwalifikacji. Jakie z nich mają znaczenie? Przede wszystkim jest to wiedza z zakresu księgowości, prawa podatkowego, zarządzania finansami – stanowi ona absolutną konieczność, bez tego nie ma bowiem mowy o poprawnym prowadzeniu ksiąg rachunkowych. Kolejnym niezwykle ważnym czynnikiem, który może mieć wpływ na nasze powodzenie w poszukiwaniu pracy jest znajomość obsługi komputera oraz posługiwania się programami księgowymi. W dzisiejszych czasach coraz więcej firm stawia na to by wypełniać dokumentację w formie elektronicznej oraz wykorzystuje różne narzędzia, które mają za zadanie usprawnić pracę. Dlatego też znajomość nowoczesnych rozwiązań technologicznych jest sporym plusem, który może mieć pozytywny wpływ na nasze szanse na zatrudnienie. W CV warto więc wymienić wszystkie programy i narzędzia, które znamy i z których korzystamy. Będzie to dla pracodawcy sygnał, że jesteśmy na bieżąco i radzimy sobie z nowoczesną księgowością.

Poza tym przydatną umiejętnością w pracy księgowej jest z całą pewnością umiejętność współpracy z Urzędem Skarbowym lub ZUSem. Bardzo często to właśnie księgowa jest w całości odpowiedzialna za współpracę z tymi instytucjami.

Cechy, które mogą się przydać księgowej

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że dobra księgowa powinna posiadać nie tylko wiedzę czy odpowiednie doświadczenie, ale również pewne predyspozycje i cechy charakteru. Warto je poznać, bardzo często okazuje się bowiem, że są one dodatkowym atutem, po którym poznać można dobrą, kompetentną księgową, która będzie w stanie poradzić sobie w każdej sytuacji.

Cechy takie można wpisać w specjalnej rubryce w CV. Dzięki temu pracodawca będzie mógł lepiej nas poznać i zorientować się, czy jesteśmy osobami, które sprawdzą się w jego firmie.

Wśród cech, którymi powinna wyróżniać się osoba, która chce objąć stanowisko księgowej z całą pewnością powinny znaleźć się perfekcjonizm, dokładność i skrupulatność. Nie da się bowiem ukryć, że w wypełnianiu ksiąg rachunkowych nie może być miejsca na pomyłki i niedopatrzenia. Co więcej, dobra księgowa to osoba, która jest odporna na stres, umie działać szybko i pod presją czasu a przy tym jest skupiona i zorientowana na działanie. Praca w księgowości wymaga bowiem wypełniania wielu dokumentów praktycznie każdego dnia. Nie może więc być mowy o opóźnieniach wynikających z niefrasobliwości.

Podsumowując, dostanie etatu w zawodzie księgowej to nie lada wyzwanie. Wymaga to bowiem odpowiedniej wiedzy, doświadczenia, umiejętności i cech osobowości. Niemniej, jeśli spełniamy wszystkie te kryteria możemy mieć pewność, że pracodawca zauważy nas i doceni. Dlatego też tak ważnym jest klarowne i spójne wypunktowanie swoich zalet w CV. Pamiętajmy, że decyzja co do wyboru kandydatów, którzy mają szansę na dalszy etap rekrutacji odbywa się właśnie na podstawie tego dokumentu. Nie możemy więc zaniedbać jego przygotowania.

[Głosów:1    Średnia:5/5]