CV Doradca klienta

0
5137

Starając się o zdobycie pracy musimy zrobić jak najlepsze wrażenie na potencjalnym pracodawcy. Oznacza to nie tylko perfekcyjne przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej. Tak naprawdę ogromne znaczenie ma przygotowanie odpowiedniego CV. To właśnie ono stanowi bowiem naszą wizytówkę oraz jest pierwszym źródłem informacji o naszych umiejętnościach, doświadczeniu czy wiedzy. Warto więc przygotować je odpowiednio pod kontem stanowiska, na które aplikujemy.

Doradca klienta – coraz popularniejszy zawód

Stale rosnący rynek handlu i usług sprawia, że pracodawcy chętnie zatrudniają osoby na stanowisko doradcy klienta. Jeśli zamierzamy aplikować na taką właśnie posadę przed pisaniem CV warto zdobyć więcej informacji o tym zawodzie oraz o cechach, które mogą okazać się pożądane przez pracodawcę. Dzięki temu będzie nam znacznie łatwiej stworzyć CV, które zainteresuje osobę rekrutującą i udowodni, że jesteśmy właściwymi osobami na to stanowisko. Poniżej udzielamy więc kilku najważniejszych informacji dotyczących tego stanowiska.

Kim jest doradca klienta?

Doradca klienta to osoba, która najczęściej pracuje w sektorze usług. Jej rola polega na zrozumieniu potrzeb klienta oraz zaproponowaniu mu najbardziej dopasowanych rozwiązań. W dobie rosnącej konkurencji rola doradców jest bardzo ważna, to oni bowiem stają się, za przyczyną bezpośredniego kontaktu z klientem, wizytówką całej firmy. Nic więc dziwnego, że pracodawcom zależy na tym aby na takie stanowisko zatrudniać odpowiednie osoby. Warto wiec wiedzieć na co zwracają oni uwagę.

Czym charakteryzować musi się dobry doradca klienta?

Doradca klienta jest osobą, która bezpośrednio rozmawia z klientami. Musi więc wykazywać cierpliwość, umiejętność powściągania emocji i życzliwość w stosunku do innych. Powinna być to osoba otwarta, która umie nie tylko mówić, ale również słuchać. Nie bez znaczenia jest również odpowiednia prezencja, ton głosu, czy miłe usposobienie. Osoba na tym stanowisku powinna być również nastawiona na działanie i osiąganie dobrych wyników. Nie da się bowiem ukryć, że to od jej zaangażowania w znacznej mierze zależą wyniki sprzedażowe.

Choć wydawać by się mogło, że wszystkie te cechy to raczej kompetencje miękkie, które trudno zamieścić w podaniu tak naprawdę możemy je wykorzystać. Wystarczy bowiem, jak pokazuje przykład CV, zamieścić je w rubryce osobowość lub cechy charakteru. Widząc takie cechy u przyszłego pracownika pracodawca z pewnością będzie zainteresowany. Możliwe, że zechce je sprawdzić na dalszym etapie rekrutacji. Nie zapominajmy więc o tych ważnych cechach.

Doświadczenie ma znaczenie

Wszyscy doskonale wiemy jednak, że kompetencje miękkie to zaledwie dodatek, a największe znaczenie dla pracodawcy ma to, czy posiadamy jakieś doświadczenie na stanowisku, na które aplikujemy. Jak więc wypaść najkorzystniej?

Jeśli pracowaliśmy już jako doradcy klienta warto wyraźnie to zaznaczyć. By było to bardziej widoczne warto zrezygnować nawet z opisu innych doświadczeń, nie związanych z tym zajęciem.

Jeśli zaś nie pracowaliśmy nigdy na stanowisku doradcy klienta warto zastanowić się, czy nie mamy podobnych doświadczeń – praca jako sprzedawca czy konsultant telefoniczny wymaga podobnych cech charakteru czy kompetencji. Możemy również przedstawić, jeśli takie mamy, swoje doświadczenie w pracy społecznej. Wolontariat to sygnał, że jesteśmy otwarci na innych a to na tym akurat stanowisku ma bardzo często kluczowe znaczenie.

Jednym słowem – skupmy się na tym, by zaakcentować zwłaszcza te elementy naszej kariery, które potwierdzą, że sprawdzimy się jako doradca klienta.

Umiejętności, które mogą się przydać

Patrząc na przykład CV możemy zobaczyć, że ważne są również umiejętności jakie posiadamy. Do kluczowych na stanowisku doradcy klienta należy z całą pewnością znajomość języków obcych. Pisząc o nich pamiętajmy jednak by nie zawyżać swojego poziomu. Nie da się bowiem ukryć, że bardzo łatwo można w tym przypadku zweryfikować prawdziwość informacji zawartych w CV. Warto również wspomnieć o swoich umiejętnościach w zakresie obsługi komputera. Nie da się bowiem ukryć, że w dzisiejszych czasach stanowi on bardzo ważny element pracy doradcy klienta. Znajomość jego działania oraz posługiwanie się podstawowymi programami z pakietu Office będzie więc dodatkowym atutem.

Podsumowując, jeśli zależy nam na tym by zdobyć posadę doradcy klienta zaprezentujmy swoje najmocniejsze strony skupiając się zwłaszcza na tych, które mogą okazać się przydatne na danym stanowisku. Podobnie rzecz ma się z doświadczeniem zawodowym. Dzięki temu pracodawca otrzyma jasny komunikat, że jesteśmy osobami, które poradzą sobie w codziennym kontakcie z klientami. Zadbajmy o to, by to co ważne nie zostało przytłoczone informacjami o wiedzy lub doświadczeniu, które na stanowisku doradcy nie należy do szczególnie potrzebnych. Dzięki temu nasze szanse na odniesienie sukcesu znacząco wzrosną. Przekonało się o tym już zresztą wiele osób, które dzięki dobrze napisanemu CV otrzymały wymarzoną pracę w zawodzie doradcy.

[Głosów:3    Średnia:3.7/5]