W trosce o godny byt – walcz o wolność finansową

0
3663

Pełna niezależność finansowa to stan możliwy do osiągnięcia przez każdego z nas. Niezależnie od pozycji, w której obecnie się znajdujemy, możemy w skuteczny sposób zmienić swoje położenie nawet o 180 stopni. Co więc należy uczynić, by podnieść standard życia do poziomu, o jakim o zawsze marzyliśmy?

Wystrzegaj się błędów

Przyczyny tego, że w danym momencie osiągnęliśmy nie do końca satysfakcjonujący status materialny, można ustalić po głębszej analizie. Podejmowane przez nas działania na przestrzeni czasu musiały zaprocentować w taki bądź inny sposób. Dopiero zrozumienie tego pozwoli nam obrać zupełnie inny kierunek pozwalający nie tylko wyjść na prostą, ale i wystrzegać się w przyszłości podobnych decyzji, które w dłuższej perspektywie mogły okazać się dla nas zgubne.

Instytucje zwane piramidami finansowymi funkcjonują od wieków. Kiedy ktoś kusi nas niewiarygodnie wysokim zyskiem, powinna się nam zapalić lampka ostrzegawcza, że gdzieś musi tkwić haczyk. Stosunkowo niedawno głośno było o aferze, w wyniku której wielu Polaków straciło oszczędności życia. Samo gromadzenie pieniędzy nie powinno się skupiać tylko na jednym miejscu. Niestety niejedna osoba przekonała się w swoim życiu, jak duże znaczenie ma dywersyfikacja środków. Nawet trzymanie środków „w skarpecie” może okazać się zgubne, kiedy nasz dom stanie np. w płomieniach.

Dzisiaj w dobie internetu nie brakuje samozwańczych ekspertów chcących udzielać rad w kwestiach dotyczących pomnażania pieniędzy. Wielu z nich wróży z fusów, ponieważ doświadczeni analitycy nie są w stanie dokładnie przewidzieć trendów panujących na świecie za kilka dekad. Ci usilnie wmawiający nam, jak osiągnąć status, jakim jest wolność finansowa, często sami są dalecy od takiego położenia. Zazwyczaj są to także tzw. naganiacze na produkty przynoszące znikome źródło zysku, a czasem także powodujące straty.

Popadnięcie w spiralę długów wbrew pozorom wcale nie jest takie trudne. Wystarczy zacząć nadmiernie konsumować, podejmować decyzje szybko i pod presją oraz przestać kontrolować swoje finanse, by w niedługim czasie znaleźć się „pod kreską”. Im szybciej ktoś zda sobie sprawę z tych błędów, tym łatwiej będzie mu odbudować swoją pozycję.

Światełko w tunelu

Niezależnie obecnego statusu możemy sprawić, by finansowa wolność nie była odległym marzeniem, tylko rzeczywistością. Często wiąże się to z niczym innym jak z wyjściem z długów. Kontrola zaciągniętych zobowiązań pozwala nam uzyskać większą płynność i lepiej zarządzać domowym budżetem. W samym pożyczaniu pieniędzy nie ma bowiem nic złego, o ile stoi za tym ważny dla nas cel. Przy zaciąganiu zobowiązania konieczne jest prześwietlenie danej oferty i porównanie jej z alternatywnymi rozwiązaniami. Tym sposobem często można dojść do wniosku, że w danym przypadku lepszym wariantem od kredytu będzie np. pożyczka krótkoterminowa.

W przypadku chęci uzyskania niezależności finansowej niezwykle istotne jest planowanie. Już w młodym wieku warto brać pod uwagę scenariusze dotyczące ewentualnej starości. W końcu systematyczne odkładanie środków, a następnie pomnażanie ich pozwoli ze spokojem spoglądać w przyszłość. Nie wiadomo przecież, jak w obliczu obecnego przyrostu naturalnego wobec nieuchronnie starzejącego się społeczeństwa będzie wyglądała wypłata świadczeń emerytalnych za kilkadziesiąt lat.

Dobrze mieć świadomość, że moja wolność finansowa jest pojęciem dość względnym. Dla jednego będzie oznaczać to samo wyjście z dotychczasowych długów, dla drugiego człowieka natomiast odpowiednią ilość środków odłożonych w razie potrzeby na koncie. W sytuacji poprawy statusu materialnego warto wytyczyć dalszą strategię. Oprocentowanie na kontach oszczędnościowych pomniejszone dodatkowo o podatek Belki nie przynosi wielkich zysków. Chcąc pomnażać swój kapitał warto rozważyć inne instrumenty finansowe jak np. fundusze inwestycyjne, czy lokaty.

Mając głowę na karku nie trudno uzyskać status dający bezpieczeństwo finansowe. Poznaj dziesięć zagrożeń bezpieczeństwa finansowego oraz trzy podstawowe kroki do osiągnięcia bezpieczeństwa finansowego: https://www.vivus.pl/moje-finanse/wazne-pojecia-finansowe/wolnosc-finansowa-co-to-jest-i-jak-ja-sobie-zapewnic/ a zmiana dotychczasowych warunków bytowych nastąpi szybciej, niż ktokolwiek mógłby się tego spodziewać.

[Głosów:2    Średnia:5/5]