Wózki samojezdne agv – roboty mobilne

0
1194

Nowoczesny zakład produkcyjny musi wprowadzać szeroko rozumianą automatyzację, jeśli ma być konkurencyjny wobec konkurentów na rynku, oraz aby mógł wypracowywać maksymalnie duży zysk. Kiedy mówi się o automatyzacji w przemyśle, myślimy przede wszystkim o produkcji. Automatyczne stanowiska produkcyjne, roboty np. spawalnicze, podajniki i tym podobne elementy nie są nowością. Logistyka zakładowa to zupełnie inny temat.

Logistyka w fabryce

Logistyka jest kluczowym elementem produkcji, szczególnie w modelu zarządzania „Just in time” lub inaczej „Lean management”. Podstawowe założenia tych metod są dość proste: produkować tyle ile potrzeba oraz wtedy kiedy potrzeba. W odróżnieniu od typowej produkcji masowej nie dopuszcza się w zasadzie do żadnej nadprodukcji, a jeśli taka się zdarza, to jest ona minimalna.

Założenia jak wspomniano, są dość proste, ale ich realizacja to druga para kaloszy. Produkcja na wysokim poziomie, przy maksymalnej minimalizacji strat, to wyzwanie, któremu musi sprostać szczególnie logistyka.

Wózki AGV

W tym wszystkim obecnie coraz częściej słyszy się o autonomicznych pojazdach logistycznych. Wózki samojezdne AGV (automated guided vehicle) lub inaczej roboty mobilne, pozwalają na wprowadzenie usprawnień w obszarze zaopatrywania linii produkcyjnych w potrzebne do produkcji materiały, zapewniają płynność przepływów wewnętrznych, minimalizują ryzyko wypadków, pozwalają na obniżenie kosztów produkcji.

Logistyka wewnętrzna — roboty AGV

W logistyce wewnętrznej wykonuje się 90% pracy, jaka jest wykonywana w logistyce przemysłowej. Oznacza to również że 90% zasobów ludzkich oraz materiałowych jest w nią zaangażowane. Niezwykle ważne jest, aby działała ona płynnie, nie popełniała błędów oraz reagowała na wezwanie zawsze, wtedy kiedy jest potrzebna. Ludzie nawet najbardziej doświadczeni popełniają błędy, a te mogą skutkować dla przykładu zatrzymaniem produkcji.

Roboty mobilne mogą zostać wprzęgnięte w cały system logistyczny, który istnieje w zakładzie, w tym i system kanban (najpopularniejszy w przemyśle). System kanban opiera się na deklaracjach produkcji i wysyła do wózka informację, że towar trzeba odebrać, a komponenty dowieźć. Robot mobilny zaopatruje się samodzielnie i dowozi lub odbiera palety, kartony lub pojemniki.

Bezpieczeństwo

Błędy popełniane przez ludzi mają swój jeszcze jeden bardziej tragiczny wymiar. Chodzi głównie o powodowanie wypadków. Za wypadki odpowiada w 90% człowiek, który nie dość, że może zwyczajnie popełnić błąd, to dodatkowo ma skłonność do ignorowania lub łamania, nawet najbardziej oczywistych lub wyszczególnionych obostrzeń, zakazów i przepisów, zarówno ogólnych, jak i zewnętrznych. Robot jak to robot, nie będzie zastanawiał się, czy jadąc przez halę na skróty, zaoszczędzi nieco czasu. Zawsze niezależnie od pory dnia i nocy będzie działał według tych samych przemyślanych i przewidywalnych procedur. Roboty AGV mają na tyle dużo czujników oraz poruszają się zawsze z bezpieczną prędkością, że nie ma do nich zastosowania np. pojęcie martwego pola podczas wykonywania manewrów, załadunków lub rozładunków.

Źródło: http://zbyszekjurczak.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]