Piktogramy – szybki i skuteczny sposób przekazywania informacji

0
815

Przechodzimy koło nich każdego dnia. W zasadzie w każdym zakładzie pracy czy budynku użyteczności publicznej znajdziemy ich co najmniej kilkanaście. Mowa o piktogramach, czyli obrazkach przedstawiających jakąś treść. Graficzna forma przekazu nie bez powodu jest taka powszechna. Piktogramy są pomocne wszędzie tam, gdzie informacja ma celnie i szybko trafić do odbiorcy. Dlatego montuje się je wzdłuż ścieżek ewakuacyjnych, w miejscach, które chcemy zabezpieczyć przed intruzami, a także tam, gdzie ludziom zagraża jakieś niebezpieczeństwo.

Piktogramy pomagają w ewakuacji

Właściwe oznaczenie ścieżki ewakuacji to obowiązek każdego właściciela budynku użyteczności publicznej. W razie pożaru lub innego zagrożenia, piktogramy mają za zadanie doprowadzić osoby do wyjścia. Piktogramy ewakuacyjne mają kolor zielono-beżowy. Jakiego rodzaju obrazki ewakuacyjne są najbardziej popularne? Najczęściej spotykane są piktogramy informujące o kierunku ruchu, czyli przedstawiające człowieka i strzałkę skierowaną w dół, w górę, w prawo lub w lewo.

Często zobaczyć można także znaki informujące o: miejscu zbiórki do ewakuacji dla osób niepełnosprawnych, sposobie otwierania drzwi (np. ciągnąć z prawej strony, aby otworzyć; przesunąć w lewo, aby otworzyć), przycisku awaryjnego zatrzymania, wyjściach ewakuacyjnych, telefonie alarmowym, oknie ratunkowym, umiejscowieniu noszy, defibrylatora lub telefonu.

Piktogramy informujące o zakazach

Z kolei piktogramy informujące o zakazach spotykamy już nie tylko w miejscach publicznych, ale także na terenach prywatnych. Taki zakaz ma uchronić niepożądane osoby przed konsekwencjami wejścia do danego budynku lub na określony teren. Konsekwencje te mogą polegać na utracie zdrowia lub życia, zakłóceniu prawa do prywatności lub procesu technologicznego.

Jakie zatem znaki zakazu umieszcza się na tabliczkach? Wśród nich są piktogramy zakazujące wstępu dzieciom, zakazujące wstępu z jedzeniem i piciem, zakazujące wstępu z przedmiotami metalowymi i zegarkami, zakaz wstępu osobom z rozrusznikiem serca, zakaz wstępu ze zwierzętami, zakaz wstępu z lodami. Dość popularnym znakiem jest również znak zakazujący wstępu w ogóle, który przedstawia przekreśloną postać człowieka. Do piktogramów można zaliczyć także tabliczki przedstawiające psa oraz znak stopu. Mają one za zadanie poinformować, że terenu pilnuje pies.

Piktogramy ostrzegawcze

Bardzo ważną rolę pełnią także piktogramy BHP. Można je przede wszystkim spotkać na terenie zakładów produkcyjnych. Ostrzegają one zarówno pracowników, jak i gości firmy, przed niebezpieczeństwem. Sklep internetowy Znaki24.pl proponuje co najmniej kilka rodzajów znaków ostrzegawczych, w tym: oznakowanie promieniowania, oznakowanie substancji chemicznych, oznakowanie urządzeń elektrycznych.

Jeśli chodzi o znaki ostrzegające o promieniowaniu, to występują one w takich miejscach jak: pracownie RTG oraz w przedsiębiorstwach, które wykorzystują promieniowanie laserowe. Z kolei piktogramy i znaki ostrzegawcze chemiczne, chronią człowieka przed produktami wybuchowymi, produktami łatwopalnymi, produktami toksycznymi, substancjami toksycznymi i utleniającymi. Żółte piktogramy z błyskawicą to oznakowanie urządzeń elektrycznych, które przestrzega przed wysokim napięciem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]