Logistyk – zarobki, czym się zajmuje i jak zostać?

0
20401

Zawód logistyka w dzisiejszych czasach jest bardzo popularny, a także bardzo ceniony w swojej branży. Osoba pracująca na tym stanowisku odpowiedzialna jest za wiele zadań, a sam zawód jest niezwykle trudny do zdefiniowania.

Możemy wyróżnić dwa typy tego zawodu:

– Logistyk do spraw bieżących, który zajmuje się zarządzaniem, planowaniem oraz przepływem surowców, półsurowców oraz innych produktów. Ponadto do jego zadań należy również dbanie o zaopatrzenie, planowanie procesu produkcyjnego, dystrybucja, transport, a także komunikacja. Logistyk do spraw bieżących musi pilnować, aby przepływ towaru odbywał się sprawnie i szybko, a koszty całego transportu były jak najkorzystniejsze dla firmy.

– logistyk projektant, którego zadaniem jest przeprowadzanie analiz konkretnego systemu logistycznego oraz przedstawianie propozycji określonych zmian.

Aby pracować w tym zawodzie, musimy ukończyć studia na kierunku Logistyka, które znajdziemy na polskich Politechnikach oraz prywatnych uczelniach. Jeśli mamy odpowiednie wykształcenie oraz kwalifikacje, mamy duże szanse na zalezienie pracy niemal w każdej dziedzinie gospodarki. Może być to sektor handlowy, usługowy, spedycyjny, czy też produkcyjny. Także firma transportowa nie obejdzie się bez dobrego logistyka na pokładzie.

Zatrudniając się jako logistyk, możemy pełnić funkcję na przykład specjalisty do spraw sprzedaży i prognozowania popytu, specjalisty do spraw gospodarki magazynowej lub też specjalisty do spraw planowania produkcji.

Najbardziej popularne stanowiska to:

  •  specjalista ds. gospodarki materiałowej,
  • specjalista ds. transportu i spedycji,
  • specjalista ds. zaopatrzenia i zakupów,
  • planista wysyłek i dostaw,
  • specjalista ds. celnych i transportu międzynarodowego,
  • specjalista ds. gospodarki odpadami,
  • specjalista lub operator systemów informacyjnych i informatycznych wspomagających zarządzanie logistyczne,
  • specjalista ds. logistyki miejskich usług infrastrukturalnych.

Ile zarabia logistyk w Polsce?

Praca logistyka jest w dzisiejszych czasach bardzo dobra, rozwojowa i ciekawa. Na rynku jest duże zapotrzebowanie na takich specjalistów, co wiąże się również z dużymi zarobkami. Z początku mało doświadczony logistyk może zarobić od 2000 do 3000 złotych, a wraz z nabywanymi umiejętnościami wysokość pensji rośnie.

Ważny jest również nasz staż pracy, region zatrudnienia, czy wielkość firmy. Znacznie więcej zarobimy, pracując w dużej firmie usytuowanej w mieście niż w prywatnej firmie na obrzeżach. Dobrze zarabiający logistyk otrzymuje pensję średnio 5000 złotych miesięcznie.

Jak zostać logistykiem?

Chcąc pracować w tym zawodzie, przede wszystkim musimy ukończyć studia ekonomiczne lub techniczne. Najczęściej kandydaci udają się na Politechnikę na kierunek Logistyka, gdzie zyskują najwięcej przydatnej wiedzy.

Kolejną kwestią jest zdobycie uprawnień do wykonywania tego zawodu – możemy dokonać tego na licznych polskich uczelniach państwowych oraz niepaństwowych. Na niektórych kierunkach takich jak zarządzanie, czy marketing logistyka występuje jako specjalizacja, którą możemy wybrać w trakcie studiów.

W ramach logistyki wyróżnić można kilka specjalizacji, a mianowicie:

  • logistykę międzynarodową,
  • logistykę i technologię transportu,
  • logistykę w gospodarce żywnościowej,
  • ekonomikę transportu i logistykę.

Każda specjalizacja przygotowuje do zawodu logistyka w nieco inny sposób, studenci zdobywają wiedzę z zakresu wielu przedmiotów, takich jak mikroekonomia, prawo cywilne, prawo gospodarcze, finanse, marketing, prawo przewozowe, infrastruktura, psychologia, czy też socjologia. W zawodzie logistyka jest bowiem wymagana spora wiedza z wielu dziedzin naukowych.

Podczas studiów kandydaci mają możliwość odbycia specjalistycznych praktyk w firmach transportowych, instytutach logistyki, czy innych firmach, które specjalizują się w usługach logistycznych. W trakcie takich praktyk mają możliwość zdobycia sporej wiedzy praktycznej oraz teoretycznej, wykonują też swoje pierwsze działania logistyczne. Wielu studentów znajduje również zatrudnienie w firmie, w której odbywa praktyki. Jest to duża szansa dla każdego, kto pragnie pracować w tym zawodzie.

Niezbędnym warunkiem do pracy w tym zawodzie jest znajomość języków obcych w stopniu przynajmniej komunikatywnym. Firmy logistyczne współpracują z wieloma zagranicznymi klientami, co przynosi jej znacznie większe zyski, dlatego bardzo ważne jest, aby logistyk był w stanie załatwić wszystkie procesy w porozumieniu z klientem.

Najbardziej pożądanymi językami obcymi są w tej chwili francuski, niemiecki oraz rosyjski. Większość kandydatów opiera swoje umiejętności wyłącznie na języku angielskim, choć to często nie wystarcza.

Dodatkowo istotne są pewne predyspozycje, które w tym zawodzie przydadzą się na każdym kroku. Chodzi tu przede wszystkim o zdolność koncentracji i analitycznego myślenia – często bowiem znajdziemy się w sytuacjach, w których musimy bardzo dokładnie zaplanować rozmaite procesy. Ponadto należy dobrze radzić sobie z pracą w grupie, a także w samodzielnym działaniu, ważna jest również umiejętność pracy pod presją –  wielokrotnie będziemy zmuszeni do nagłej zmiany w pewnych procesach lub też wymyślenia całkiem nowych rozwiązań.

[Głosów:29    Średnia:2.8/5]