Technologia w nauce języków obcych

0
5853

Przestrzeń wokół nas zmienia się błyskawicznie, jest to szczególnie widoczne na gruncie nowych technologii. W tym szybko zmieniającym się świecie konieczne jest umiejętne odnalezienie się i nadążanie za bardzo szybkim nadchodzących przemian. Obecnie w każdej dziedzinie życia jest bardzo duża cyfryzacja, oraz dostęp do wszelkiego rodzaju urządzeń multimedialnych. Edukacja jest jedną z pierwszych dziedzin obecnych w codziennym życiu, która zyskała na rozwoju nowych technologii.

Dziś, kiedy mówi się o metodach nauki języków sprzed kilkunastu lat to wydaje się, że jest to bardzo odległa historia. Do nauki języków obcych nie wykorzystuje się już nudnych podręczników, dziś nauka, także nauka języków obcych ma wzbudzać zainteresowanie i być czymś co sprawia radość.

Jak więc w dzisiejszych czasach można wykorzystać nowoczesne technologie do nauki języka obcego?

Rozwijające się technologie mają wpływ na to, że nauka języków obcych jest teraz o wiele bardziej interesująca. Obecnie jednym z najważniejszych zadań nauczyciela jest to, aby umiejętnie podsycać zainteresowanie językiem, oraz panować nad tym, aby do ucznia nie docierało zbyt wiele bodźców jednocześnie. To właśnie powszechny dostęp do najróżniejszych technicznych nowinek powoduje to, że w pewnym momencie może pojawiać się problem ze skupieniem się na nauce. Oczywiście zalet związanych z erą nowoczesnych technologicznie rozwiązań jest o wiele więcej. Umiejętne wykorzystanie dostępnych technologii sprawia, że sam proces przyswajania wiedzy związanej z poznawaniem języków obcych jest bardziej efektywny.

Bardzo dobrze w nauce języków obcych przyjęły się takie nowości techniczne jak tablice interaktywne.

Tego typu tablice mogą być wykorzystywane na każdym etapie zaawansowania w nauce języków obcych. Dzięki nim można w nauce języków wykorzystywać tematyczne filmy video, to urządzenie wyposażone jest również w specjalne elektroniczne pióro służące do tego, aby sporządzać notatki. W celu nauki wykorzystuje się wrażenia dotykowe, wizualne i słuchowe. Z tego typu pomocy korzystają zarówno dzieci, młodzież jak i osoby dorosłe.

Z podobnym pozytywnym przyjęciem wśród nauczycieli i uczniów spotkały się wizualizery za pomocą których można przekazywać na monitor nawet bardzo małe obrazy. W nauce języków obcych wykorzystuje się obydwa urządzenia, zarówno oddzielnie jak i wykorzystując oba te urządzenia jednocześnie.

Większość ludzi na co dzień używa smartfona, to niewielkie urządzenie kryje w sobie bardzo duży potencjał dzięki któremu nauka języków obcych jest łatwiejsza.

Nowoczesne smartfony posiadają funkcje, które będą przydatne w nauce języków. Można także zainstalować na nim ciekawe aplikacje, które będą wspomagały proces nauczania języka obcego. Co istotne większość tych aplikacji jest za darmo, lub za niewielką opłatą, może więc z nich korzystać każdy. Powszechnie wykorzystywane w nauce języków obcych są mobilne tłumacze. Smartfon, tablet, laptop można wykorzystać do czytania tekstów w obcym języku, w wersji elektronicznej czyli e-booków. Często osoby uczące się języka obcego korzystają z materiałów do odsłuchiwania na wspomnianych urządzeniach czyli audiobooków. Młodzi ludzie najchętniej uczą się języków obcych poprzez zabawę. Dzięki nowym technologiom mogą wykorzystywać do tego celu filmy, muzykę, portale społecznościowe, a nawet gry w wersjach obcojęzycznych. Edukacja połączona z zabawą przynosi bardzo dobre rezultaty.

Jeszcze jednym przykładem na to, jak nowe technologie podnoszą jakość nauki języków obcych są platformy e-learningowe.

Na tego typu platformach korzysta się ze zdalnych możliwości przyswajania wiedzy. Za pomocą e-lerningu można ukończyć kurs językowy nie wychodząc z domu. Na naukę w zaciszu domowym pozwalają także korepetycje online. Z korepetycji online można korzystać w najdogodniejszym dla siebie czasie i miejscu. Do korepetycji językowych tego typu wykorzystywany jest powszechnie znany komunikator Skype ( np:. nauka angielskiego online z preply). Tego typu nauka może być wykorzystywana jako uzupełnienie, może także być jedynym miejscem jakie wykorzystuje się do nauki. Korepetycje online to również bardzo dobry pomysł na sprawdzenie swojej wiedzy na przykład przed egzaminem.

Taj jak wszystko tak i nowe technologie wykorzystywane w nauczaniu języków obcych oprócz bardzo wielu oczywistych zalet posiadają też swoje wady.

Do najczęściej wymienianych wad należy nieumiejętność skupienia się na nauce i brak systematyczności co ma związek z nauką podejmowaną samodzielnie. Z kolei dla osób w starszym wieku, które chcą uczyć się języka obcego samodzielnie przeszkodą może być brak znajomości nowoczesnych technologii. Wspomniane wyżej wady nie są wadami, które dotyczą samych technologii, a jedynie nieumiejętnością posługiwania się nimi we właściwy sposób przez ludzi podejmujących naukę za ich pośrednictwem.

Na pewno zalet związanych z najnowszymi technologiami jest bardzo dużo i nawet ciężko byłoby je szczegółowo wymienić.

Rozwój sieci internetowej miał wpływ na to, że wykorzystanie innowacyjnych technologii znacząco wzrosło. Dzięki urządzeniom mobilnym wzrosła możliwość nauki w miejscach, gdzie kiedyś było to niemożliwe. Obecnie można uczyć się języków obcych podczas dojazdów do pracy czy na uczelnie. Nauka może odbywać się w godzinach nietypowych, na przykład nocą, kiedy ktoś jedynie wtedy może poświęcić swój czas na naukę. Teraz może uczyć się korzystając z korepetycji online, ponieważ wśród korepetytorów można znaleźć takich z innej strefy czasowej.

Można śmiało powiedzieć, że nowe technologie w nauce języków obcych to przyszłość i można oczekiwać, że będzie powstawało jeszcze więcej udogodnień służących rozwijaniu swych umiejętności językowych. Jest to pozytywna wiadomość dla tych, którzy języków obcych zamierzają się uczyć.

[Głosów:1    Średnia:5/5]