Motywacja do pracy – jak znaleźć motywację do działania?

0
4021

Motywacja – jak ją odnaleźć i jak z niej korzystać?

Każdy z nas dobrze zna uczucie, w którym chciałoby się pójść na przód, jednak lenistwo lub inne wymówki nam na to nie pozwalają. Za działanie i osiąganie sukcesów w życiu odpowiada motywacja, z którą zbyt często mamy problemy, przez co stoimy w miejscu i nie odczuwamy satysfakcji z naszego życia. Istnieje jednak wiele sposobów, które sprawią, że odnajdziemy w sobie siłę oraz motywację, co pozwoli nam osiągnąć wszystko, czego sobie zapragniemy.

Wyznaczanie celów motywuje do pracy

Przede wszystkim musimy mieć jasno określone cele, do których dążymy. Dzięki temu nasz umysł będzie mógł odpowiednio nastawić się na dane zadania i z łatwością się ich podejmiemy. Ciężko bowiem znaleźć motywację w sytuacji, kiedy sami nie wiemy czego chcemy. Wiele osób zastanawia się jakie cele sobie wyznaczyć, to natomiast zależy wyłącznie od nas: może być to ukończenie kursu, zdanie prawa jazdy, zmiana pracy czy zrzucenie zbędnych kilogramów.

Pamiętajmy jednak, aby nasze cele były realne, nie obiecujmy więc sobie, że w ciągu roku uda nam się polecieć w kosmos, choć bardzo byśmy tego chcieli. Nie musimy być jednocześnie zbyt skromni – stawiając sobie poprzeczkę nieco wyżej, staniemy się jeszcze bardziej zmotywowani i zachęceni do działania. Prowadzi to również do zwiększenia naszej efektywności.

Chcąc ustanowić sobie cele najlepiej podjąć następujące działania:

  • Weźmy dużą kartkę i spiszmy na niej wszystkie nasze cele – w ten sposób staną się one naszym zadaniem, które musimy punkt po punkcie wykonać.
  • Możemy użyć nieco fantazji i przedstawić na kartce zwizualizowane cele, co pozwala nam spojrzeć na to w jaki sposób będzie wyglądało nasze życie w przyszłości.
  • Nie wyznaczajmy sobie ani zbyt krótkich, ani zbyt długich terminów – ciężko będzie schudnąć 20 kilogramów w 2 miesiące, ale też rozkładając to na kilka lat, nie poczujemy się zbytnio zmotywowani myśląc, że przecież mamy jeszcze wiele czasu.
  • Najlepiej wizualizować sobie wszystko, co planujemy. Dokładnie przemyślmy w jaki sposób będziemy realizować nasz cel, w jakim miejscu, czy jak będziemy się wtedy czuć. Skupiajmy się oczywiście wyłącznie na pozytywnych aspektach naszych działań, odgońmy od siebie wszelkie negatywne myśli.
  • Na kartce obok naszych celów zapiszmy jednocześnie wszelkie korzyści, które przyjdą nam wraz ze zrealizowanym planem – dzięki temu odczujemy dużo satysfakcji i radości i w związku z tym zapragniemy już w tej chwili tego dokonać.

Świadome planowanie motywacją do pracy

Wielu z nas jest w dzisiejszych czasach bardzo zagonionych, dlatego nie odczuwamy motywacji, lecz wręcz przeciwnie – zmęczenie, otępienie i spadek energii życiowej. Wiadomo, że ciężko jest wygospodarować dodatkowy czas wolny, dlatego też postarajmy się dokładnie planować każdy dzień łącznie z czasem spędzonym w pracy.

Nawet tak proste kroki, jak : nie zapomnij zabrać …, zadzwoń w to i w to miejsce, czy po pracy udaj się tam i tam, dadzą nam dużo satysfakcji i radości z tego, że je wykonaliśmy. Najlepiej plan dnia spisać na kartce i po kolei odhaczać to, co wykonamy. Jeśli dane zadanie wymaga nieco więcej zaangażowania to również rozpiszmy je bardziej szczegółowo.

Działanie tu i teraz wzmacnia motywacją do pracy

Każdego dnia mamy wiele rzeczy do zrobienia, gdy brakuje nam motywacji i chęci do działania odkładamy to na później lub wypowiadamy nasze ulubione zdania: za chwilę, jeszcze pięć minut. Koniec z tym – jeśli chcemy czuć się zmotywowani i mieć mnóstwo życiowej energii musimy podejmować działania natychmiast.

Dobrze jest więc zaplanować sobie niektóre zadania na konkretne godziny lub pory dnia, na przykład: po pracy udać się do apteki, przed pójściem spać posprzątać łazienkę. W ten sposób narzucimy sobie pewien termin, z którego musimy się wywiązać. Jeśli tego nie zrobimy będziemy mieć poczucie winy.

Istnieje również coś takiego, jak metoda pięciu minut. Na czym ona polega? Kiedy wyjątkowo nie chce nam się za coś zabierać ustalmy sobie, że zaczniemy w tym momencie, ale będziemy wykonywać daną czynność tylko przez pięć minut – w efekcie najczęściej okazuje się, że po tych kilku minutach dalej będziemy wykonywać to zadanie, aż w końcu je skończymy.

Pozytywne nastawienie buduje motywację do pracy

Nic ani nikt nas nie zmotywuje, jeśli nie będziemy mieć pozytywnego nastawienia. Dlatego też bardzo ważne jest, aby kontrolować swoje myśli i zachowania, które powinny przynosić nam wyłącznie korzyści. W żadnym wypadku nie możemy w siebie wątpić, ani twierdzić, że to nie możliwe aby nam się udało. Powtarzając sobie w głowie, że osiągniemy sukces z pewnością do tego dojdziemy.

Nasze myślenie jest najważniejsze i to ono ukierunkowuje nasze życie. Zauważmy, że ludzie pozytywnie nastawieni do świata, innych ludzi i samego siebie, są ludźmi sukcesu, którzy idą przez życie jak burza. Często patrzymy z boku i zazdrościmy myśląc, że nam nigdy nie będzie to dane. Wystarczy jedynie zmienić myślenie i nastawienie do życia, a wszystko zacznie się układać.

Róbmy też jak najwięcej dla siebie, dbajmy o rozwój osobisty i zaspakajanie własnych potrzeb – słuchajmy ulubionej muzyki, zajmujmy się swoim hobby, czytajmy wiele interesujących nas książek, nagradzajmy się za najmniejsze sukcesy – to wszystko sprawi, że docenimy siebie i spojrzymy na życie w zupełnie inny sposób.

[Głosów:2    Średnia:5/5]