Kurs na wózki widłowe – jak zdobyć uprawnienia?

0
4210

Pracownicy magazynowi są zwykle poszukiwani na rynku pracy i nie narzekają na brak zajęcia. Mogą szukać zatrudnienia zarówno w kraju, jak i za granicą. Doskonałym sposobem na zwiększenie swoich szans na znalezienie pracy jest podnoszenie swoich kwalifikacji zawodowych. Jednymi z uprawnień, które warto mieć, są uprawnienia na wózki widłowe. Jak je zdobyć? Na co zwracać uwagę wybierając kurs na wózki widłowe? Jaką kategorię uprawnień najlepiej zdobyć? Tego wszystkiego dowiecie się z poniższego artykułu.

Dokument uprawniający do obsługi wózków

Jedynym sposobem, aby móc zostać operatorem wózka widłowego, jest przejście specjalistycznego szkolenia zakończonego egzaminem teoretycznym i praktycznym i zdobycie uprawnień udokumentowanych przez stosowny dyplom, wydawany po zdaniu egzaminu państwowego.

Egzamin państwowy także składa się z dwóch części – teoretycznej i praktycznej, a certyfikat państwowy zwykle jest wystawiany w aż trzech językach – polskim, angielskim i niemieckim. To bardzo ważna wiadomość dla tych kursantów czy kandydatów na kursantów, którzy po uzyskaniu uprawnień planują rozpoczęcie pracy za granicą.

Kto może rozpocząć kurs?

Wymagań, które stawia się przyszłym operatorom, nie jest wcale dużo, a na kurs może się zapisać zarówno osoba, która dopiero weszła w dorosłość i rozpoczyna swoją karierę zawodową, jak i osoby dojrzałe, które z jakichś powodów postanowiły się przebranżowić. Najważniejszym kryterium jest ukończone 18 lat.

Osoba rozpoczynająca kurs musi mieć także wykształcenie przynajmniej podstawowe oraz mieć zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania zawodu operatora wózka widłowego.

Warto także wiedzieć, że jeśli Twoja praca nie będzie wymagała poruszania się po drogach publicznych, a jedynie po magazynie lub zewnętrznym terenie zakładu pracy, nie musisz dodatkowo dysponować prawem jazdy. Choć z pewnością będzie ono Twoim dodatkowym atutem.

Rodzaje uprawnień

Obecnie wyróżnia się trzy rodzaje uprawnień na wózki widłowe. Najniższą kategorią uprawnień jest kategoria III WJO, czyli wózki jezdniowe podnośnikowe prowadzone i zdalnie sterowane. Osoba, która je posiada, może prowadzić wózki naładowne, unoszące, ciągnikowe sterowane za pomocą dyszla z poziomu roboczego oraz podnośnikowe sterowane za pomocą dyszla z poziomu roboczego.

Drugą i najpopularniejszą kategorią uprawnień jest II WJO – wózki jezdniowe podnośnikowe bez specjalizowanych. Certyfikat pozwala prowadzić i obsługiwać wózki jezdniowe z dowolnym napędem oraz bez ograniczeń dotyczących udźwigu i wysokości podnoszenia ładunku. Można obsługiwać wszystkie wózki wymienione w III WJO oraz wózki boczne.

Ostatnią, najwyższą z kategorii uprawnień, jest I WJO – wózki jezdniowe podnośnikowe oraz specjalizowane. Certyfikat uprawnia do prowadzenia dowolnego wózka jezdniowego i obejmuje także te wymienione w kategoriach II i III.

Którą z kategorii warto wybrać? Z pewnością najlepszym wyborem będzie I WJO – nawet jeśli chwilowo zabraknie dla Ciebie pracy przy obsłudze wózków specjalizowanych, możesz w tym czasie obsługiwać inne ich rodzaje. To daje Ci szersze pole manewru.

operator wózka widłowego

 

Jak długo ważne są uprawnienia?

Kolejną dobrą informacją dla wszystkich, którzy chcieliby spróbować swoich sił w zawodzie operatora wózków widłowych jest ta, że uprawnienia przyznawane są bezterminowo. Oznacza to, że nie ma konieczności ich odnawiania i powtarzania kursu. Nie zostaną cofnięte nawet wtedy, kiedy zostanie Ci odebrane prawo jazdy za przekroczenie limitu punktów karnych

Czy uprawnienia ważne są tylko w Polsce?

Uprawnienia mogą, lecz nie muszą, zostać uznane poza granicami Polski. Najczęściej zagraniczni pracodawcy akceptują te uprawnienia. Co jednak w przypadku, gdy nasz potencjalny pracodawca nie zechce ich uznać?

Taka sytuacja jest dość prosta do rozwiązania, a wyjścia z niej są dwa: możemy zostać poproszeni o dostarczenie programu szkolenia, które ukończyliśmy. W drugiej sytuacji pracodawca może polecić nam ukończenie kursu doszkalającego, który trwa zwykle jeden dzień.

Gdzie robić kurs i jak wybrać placówkę?

Ze znalezieniem placówki, która oferuje kursy operatora wózków widłowych nie powinno być problemu ani w dużych aglomeracjach, ani w mniejszych miejscowościach. Część szkół jazdy, oferujących naukę jazdy prowadzi również szkolenia z zakresu obsługi wózków.

Warto szukać kursów na wózki widłowe przez Internet – nie tylko znajdziesz placówkę najbliższą Twojemu miejscu zamieszkania, ale możesz także sprawdzić opinie o niej. Wybieraj tę, która jest ceniona za profesjonalizm, a jej kursanci z łatwością zdają egzaminy wewnętrzne i państwowe – to świadczy o ich dobrym przygotowaniu teoretycznym i praktycznym.

Zobacz jak wygląda plan szkolenia i zakres zdobywanych uprawnień w jednej z firm przeprowadzających kursy na wózki widłowe –  https://www.grema.pl/szkolenie/1/kurs-na-wozki-widlowe.

Dlaczego warto zrobić kurs?

Kurs na operatora wózka widłowego to doskonały sposób na podniesienie swoich kwalifikacji zawodowych oraz szansa na zdobycie dobrze płatnej pracy w kraju i za granicą. Szczególnie poszukiwani są pracownicy posiadający kategorię I WJO, którzy są najbardziej uniwersalni, ponieważ mogą operować każdym rodzajem wózka widłowego.

Ceny kursów

Podczas gdy ceny różnorodnych kursów są w Polsce zwykle bardzo wysokie, kurs operatora wózków widłowych należy do jednych z tańszych. Jest to zwykle koszt nie przekraczający 600 – 700 zł (w zależności od regionu Polski). W porównaniu z zarobkami operatora jest to niewielka inwestycja, która z pewnością zwróci się bardzo szybko.

Warto zwrócić uwagę także na to, że wymagania, które stawia się przed kandydatem na operatora, są bardzo niewielkie, a sam kurs trwa zaledwie kilka dni. Oznacza to, że kurs na wózki widłowe może rozpocząć każdy, kto jest pełnoletni i ma odpowiednie predyspozycje psycho – ruchowe i w niedługim czasie rozpocząć swoją przygodę z pracą operatora wózków widłowych.

Praca za granicą

Pracownicy magazynowi z uprawnieniami są poszukiwani nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Jeśli więc ukończysz kurs i zdobędziesz swoje uprawnienia, możesz śmiało rozpocząć poszukiwania pracy w Niemczech, Francji czy Wielkiej Brytanii. Nawet jeśli przyszły pracodawca będzie miał wątpliwości co do Twoich umiejętności, może Ci zaoferować kurs doszkalający, opracowany według wymagań obowiązujących w danym kraju.

Warto pamiętać, że operatorzy wózków widłowych zarabiają całkiem nieźle, zwłaszcza za granicą, a ich praca nie należy do szczególnie skomplikowanych. Wymaga wprawdzie precyzji, orientacji w przestrzeni oraz umiejętności organizacyjnych, ale odrobina wprawy i chęci wystarczą, aby stać się dobrym fachowcem w tej dziedzinie.

Niska cena kursu, niewysokie wymagania początkowe dla kandydatów oraz szerokie możliwości znalezienia pracy po ukończeniu kursu sprawiają, że szkolenia coraz chętniej wybierają zarówno osoby szukające swojej pierwszej w życiu pracy, jak i te, które postanowiły zmienić wykonywany dotychczas zawód. Kurs operatora wózków widłowych to świetny początek nowej kariery.

[Głosów:3    Średnia:3.7/5]