Kurs Excel tabele przestawne

0
3924

Excel to cieszący się ogromną popularnością arkusz kalkulacyjny wchodzący w skład pakietu Microsoft Office. Umożliwia dokonywanie rozmaitych obliczeń, które są zapisywane w formie tabel. Wpływ na funkcjonalność Excela mają przede wszystkim stosowane w nich liczne funkcje oraz narzędzia, wśród których wymienia się m. in. tabele przestawne.

Czym są tabele przestawne?

Kurs Excel - tabele przestawneTabela przestawna jest jednym z narzędzi analitycznych Excela. Najważniejsze zadania, jakie spełnia, to: filtrowanie, wybieranie oraz przestawianie kolumn i wierszy z danymi w arkuszu. Czynności te mają na celu uzyskanie układu danych, który tym różni się od pierwotnego, że jest bardziej czytelny i użyteczny aniżeli układ pierwotny określany także mianem źródłowego. Ważna uwaga jest przy tym taka, że oryginalna tabela nie zostaje wskutek podjętych działań naruszona. W znakomitej większości przypadków do generowania tabel przestawnych wykorzystywane są arkusze otworzone w odrębnych zakładkach – odbywa się to na podstawie poleceń, które użytkownik wprowadził w oknie dialogowym. Istnieje opcja w postaci automatycznej aktualizacji tabeli za każdym razem, gdy zmianie ulegają dane źródłowe.

Książki Altenberg

Zalety tabel przestawnych

Tabele przestawne to niezwykle przydatne narzędzie odznaczające się licznymi zaletami takimi jak m. in.:

 • Zróżnicowanie w zakresie źródeł danych – tabele przestawne mogą być tworzone nie tylko na podstawie danych zawartych w arkuszu oraz w innych plikach Excela, ale też np. w oparciu o  systemy bazodanowe MS SQL Server. W związku z tym możliwości zastosowania ich w praktyce są naprawdę spore.
 • Bieżące aktualizacje – na potrzeby każdego zadania mieszczącego się w tym samym obszarze nie trzeba tworzyć odrębnych tabel. Wystarczy po prostu zaktualizować tę, która w tym celu została stworzona raz – nie jest to wcale skomplikowane, wystarczy jedno kliknięcie myszką.
 • Tryb offline – dane zapisane w tabeli przestawnej można przeglądać w trybie offline, co w wielu sytuacjach jest ogromnym ułatwieniem.
 • Wygenerowanie tabeli przestawnej jest prostą czynnością, chociaż na pierwszy rzut oka może się to wydawać dosyć trudne.
 • Tabele przestawne są wręcz niezastąpione przy tworzeniu raportów oraz analiz – stają się one spójniejsze i wydajniejsze. Doskonale sprawdzają się w sytuacjach, gdy w rachubę wchodzi praca ze znaczącą ilością danych, których przeglądanie w tradycyjnym arkuszu kalkulacyjnym jest bardzo niewygodne.

Tabele przestawne w Excelu – internetowy kurs

Jak więc zatem widać, istnieje wiele powodów, dla których warto nauczyć się korzystania z tabel przestawnych w Excelu. Najlepszym zaś sposobem na zdobycie odpowiednich umiejętności jest kurs – tu pojawia się sporo wariantów do wyboru, niemniej jednak warto zdecydować się na szkolenie internetowe przygotowane przez profesjonalistów – zalecane są przy tym kursy w formie filmów instruktażowych, ponieważ w ten sposób najłatwiej jest przyswajać wiedzę. Poza tym do wybranych zagadnień można w każdej chwili wrócić. Internetowe kursy Excela są dostępne w atrakcyjnych cenach – jeśli zatem komuś zależy na szlifowaniu swoich umiejętności związanych z tym programem, może to zrobić stosunkowo niedużym kosztem.

Wybór kursu zawsze jest podyktowany indywidualnymi przesłankami, aczkolwiek przy tej sposobności pojawiają się pewne czynniki, które należy mieć na względzie. Oprócz ceny i formy kursu są to:

 • nieograniczony dostęp do lekcji – użytkownik sam decyduje o tym, kiedy chce poświęcić czas na naukę,
 • aktualizowanie kursu – dzięki temu użytkownik na bieżąco uzyskuje nowe informacje,
 • obsługa kursu zarówno przez komputery, jak i urządzenia mobilne,
 • dodatkowe materiały poszerzające zakres wiedzy o tabelach przestawnych,
 • duża ilość ćwiczeń.

Kurs Excel - tabele przestawneInternetowy kurs tabel przestawnych Excela to idealne rozwiązanie dla osób, które z różnych względów mają ograniczony bądź uniemożliwiony dostęp do szkoleń stacjonarnych. Skorzystają na nim również i ci, którzy do tej pory próbowali na własną rękę opanować pracę z tabelami przestawnymi – ale nie z takim skutkiem, jakiego oczekiwali.

Kurs tabel przestawnych – kluczowe zagadnienia

Internetowe kursy Excela, których tematem przewodnim są tabele przestawne, poruszają mnóstwo zagadnień związanych z tym obszarem:

 • podstawy: zalety tabel przestawnych, tworzenie tabeli przestawnej i zmiana jej struktury, właściwości tabeli przestawnej etc.,
 • źródła danych: zewnętrzne źródła danych, zmiana źródła danych, konsolidowanie danych z wielu arkuszy etc.,
 • praca z tabelami przestawnymi: sumy częściowe i końcowe, pola obliczeniowe, formuły na bazie tabel przestawnych, grupowanie elementów etc.,
 • sortowanie i filtrowanie tabel przestawnych: lista niestandardowa w tabeli przestawnej, metody filtrowania zawartości, filtry pól, filtrowanie na osi czasu etc.,
 • formatowanie warunkowe w tabeli przestawnej: formatowanie za pomocą reguły, zarządzanie regułami formatowania, ikony i paski, oznaczanie wartości najwyższych i najniższych etc.,
 • wykresy przestawne: tworzenie i filtrowanie wykresu przestawnego, wykres bez tabeli etc.,
 • pomocne techniki i rozwiązania: zliczanie unikalnych, konwersja na formuły, tworzenie zestawów, tabela na podstawie bazy Access etc.
[Głosów:2    Średnia:3/5]