Kurs Excel tabele przestawne

0
4128

Excel to cieszący się ogromną popularnością arkusz kalkulacyjny wchodzący w skład pakietu Microsoft Office. Umożliwia dokonywanie rozmaitych obliczeń, które są zapisywane w formie tabel. Wpływ na funkcjonalność Excela mają przede wszystkim stosowane w nich liczne funkcje oraz narzędzia, wśród których wymienia się m. in. tabele przestawne.

Czym są tabele przestawne?

Kurs Excel - tabele przestawneTabela przestawna jest jednym z narzędzi analitycznych Excela. Najważniejsze zadania, jakie spełnia, to: filtrowanie, wybieranie oraz przestawianie kolumn i wierszy z danymi w arkuszu. Czynności te mają na celu uzyskanie układu danych, który tym różni się od pierwotnego, że jest bardziej czytelny i użyteczny aniżeli układ pierwotny określany także mianem źródłowego. Ważna uwaga jest przy tym taka, że oryginalna tabela nie zostaje wskutek podjętych działań naruszona. W znakomitej większości przypadków do generowania tabel przestawnych wykorzystywane są arkusze otworzone w odrębnych zakładkach – odbywa się to na podstawie poleceń, które użytkownik wprowadził w oknie dialogowym. Istnieje opcja w postaci automatycznej aktualizacji tabeli za każdym razem, gdy zmianie ulegają dane źródłowe.

Zalety tabel przestawnych

Tabele przestawne to niezwykle przydatne narzędzie odznaczające się licznymi zaletami takimi jak m. in.:

 • Zróżnicowanie w zakresie źródeł danych – tabele przestawne mogą być tworzone nie tylko na podstawie danych zawartych w arkuszu oraz w innych plikach Excela, ale też np. w oparciu o  systemy bazodanowe MS SQL Server. W związku z tym możliwości zastosowania ich w praktyce są naprawdę spore.
 • Bieżące aktualizacje – na potrzeby każdego zadania mieszczącego się w tym samym obszarze nie trzeba tworzyć odrębnych tabel. Wystarczy po prostu zaktualizować tę, która w tym celu została stworzona raz – nie jest to wcale skomplikowane, wystarczy jedno kliknięcie myszką.
 • Tryb offline – dane zapisane w tabeli przestawnej można przeglądać w trybie offline, co w wielu sytuacjach jest ogromnym ułatwieniem.
 • Wygenerowanie tabeli przestawnej jest prostą czynnością, chociaż na pierwszy rzut oka może się to wydawać dosyć trudne.
 • Tabele przestawne są wręcz niezastąpione przy tworzeniu raportów oraz analiz – stają się one spójniejsze i wydajniejsze. Doskonale sprawdzają się w sytuacjach, gdy w rachubę wchodzi praca ze znaczącą ilością danych, których przeglądanie w tradycyjnym arkuszu kalkulacyjnym jest bardzo niewygodne.

Tabele przestawne w Excelu – internetowy kurs

Jak więc zatem widać, istnieje wiele powodów, dla których warto nauczyć się korzystania z tabel przestawnych w Excelu. Najlepszym zaś sposobem na zdobycie odpowiednich umiejętności jest kurs – tu pojawia się sporo wariantów do wyboru, niemniej jednak warto zdecydować się na szkolenie internetowe przygotowane przez profesjonalistów – zalecane są przy tym kursy w formie filmów instruktażowych, ponieważ w ten sposób najłatwiej jest przyswajać wiedzę. Poza tym do wybranych zagadnień można w każdej chwili wrócić. Internetowe kursy Excela są dostępne w atrakcyjnych cenach – jeśli zatem komuś zależy na szlifowaniu swoich umiejętności związanych z tym programem, może to zrobić stosunkowo niedużym kosztem.

Wybór kursu zawsze jest podyktowany indywidualnymi przesłankami, aczkolwiek przy tej sposobności pojawiają się pewne czynniki, które należy mieć na względzie. Oprócz ceny i formy kursu są to:

 • nieograniczony dostęp do lekcji – użytkownik sam decyduje o tym, kiedy chce poświęcić czas na naukę,
 • aktualizowanie kursu – dzięki temu użytkownik na bieżąco uzyskuje nowe informacje,
 • obsługa kursu zarówno przez komputery, jak i urządzenia mobilne,
 • dodatkowe materiały poszerzające zakres wiedzy o tabelach przestawnych,
 • duża ilość ćwiczeń.

Kurs Excel - tabele przestawneInternetowy kurs tabel przestawnych Excela to idealne rozwiązanie dla osób, które z różnych względów mają ograniczony bądź uniemożliwiony dostęp do szkoleń stacjonarnych. Skorzystają na nim również i ci, którzy do tej pory próbowali na własną rękę opanować pracę z tabelami przestawnymi – ale nie z takim skutkiem, jakiego oczekiwali.

Kurs tabel przestawnych – kluczowe zagadnienia

Internetowe kursy Excela, których tematem przewodnim są tabele przestawne, poruszają mnóstwo zagadnień związanych z tym obszarem:

 • podstawy: zalety tabel przestawnych, tworzenie tabeli przestawnej i zmiana jej struktury, właściwości tabeli przestawnej etc.,
 • źródła danych: zewnętrzne źródła danych, zmiana źródła danych, konsolidowanie danych z wielu arkuszy etc.,
 • praca z tabelami przestawnymi: sumy częściowe i końcowe, pola obliczeniowe, formuły na bazie tabel przestawnych, grupowanie elementów etc.,
 • sortowanie i filtrowanie tabel przestawnych: lista niestandardowa w tabeli przestawnej, metody filtrowania zawartości, filtry pól, filtrowanie na osi czasu etc.,
 • formatowanie warunkowe w tabeli przestawnej: formatowanie za pomocą reguły, zarządzanie regułami formatowania, ikony i paski, oznaczanie wartości najwyższych i najniższych etc.,
 • wykresy przestawne: tworzenie i filtrowanie wykresu przestawnego, wykres bez tabeli etc.,
 • pomocne techniki i rozwiązania: zliczanie unikalnych, konwersja na formuły, tworzenie zestawów, tabela na podstawie bazy Access etc.
[Głosów:2    Średnia:3/5]