Jak zredukować stres?

0
3250

Stres towarzyszy człowiekowi od zawsze. Zycie w ciągłym napięciu nie jest już niczym wyjątkowym, staje się normą. Rosnące tempo życia, duże natężenie hałasu, rywalizacja, powodują rosnące zagrożenie zachorowania na wiele chorób. Intensywny i długotrwały stres  destrukcyjnie wpływa na funkcjonowanie organizmu. Jego negatywne objawy to między innymi nerwowość, drażliwość, depresja, niska samoocena, agresja, nadużywanie alkoholu, kofeiny lub środków odurzających. Wśród objawów somatycznych, powodowanych przez stres można wymienić częste infekcje, kłopoty z oddychaniem, bezsenność, bóle głowy, niestrawność, problemy skórne, alergie, wahania wagi, a także znacznie poważniejsze, takie jak choroby serca czy nowotwory. Przyczyny powstawania stresu są różne. Coraz częściej odczuwamy go w pracy, w wyniku presji na jak najlepsze wyniki. Zmiany w pewnych aspektach życia mogą znacznie zmniejszyć napięcie.

Umiejętność zarządzania czasem jest przydatna w kontrolowaniu aktywności. Koncentracja na wynikach działań sprzyja szacowaniu wartości czasu i lepszym jego wykorzystywaniu. Należy skoncentrować się na priorytetach, planowaniu działań z uwzględnieniem horyzontu czasowego. Poczucie satysfakcji z aktywności, pracy zawodowej i roli życiowej sprzyja lepszemu wykorzystaniu czasu, zarówno w pracy, jak i w czasie wolnym.

Negatywne nastawienie do życia sprzyja odczuwaniu napięcia. Przejawianie pozytywnej postawy powoduje dostrzeganie plusów wielu sytuacji. Czerpanie zadowolenia i radości z życia codziennego powoduje nasilenie pozytywnych emocji.

Właściwa perspektywa wobec wielu spraw jest konieczna do prawidłowej analizy sytuacji. Konsekwencją złej oceny priorytetów jest nadmierne przejmowanie się sprawami błahymi, co doprowadza do stresu. Nabranie dystansu i obiektywne rozpoznanie sytuacji pozwala szybciej rozwiązać problem. Doświadczanie mniejszej ilości zmartwień pozwala ograniczać negatywne emocje.

Kontrola nad życiem jest konieczna do odczuwania spokoju. Brak kontroli powoduje niechęć do określania priorytetów, celów i planowania. Perspektywa osiągnięcia celu motywuje do działania. Cele powinny być ambitne, ale możliwe do zrealizowania. Osiągnie celów pośrednich w realizacji planu, utrzymuje motywację na wysokim poziomie.

Koncentracja tylko i wyłącznie na problemach jest źródłem stresu. Czasami warto odpocząć i rozluźnić mięsnie. Oddychaj głęboko, świadomie, rozluźniając ciało, koncentruj uwagę na poszczególnych obszarach ciała. Krótki relaks w ciągu dnia pozwala na pozbycie się stresu, nawet za biurkiem.

Koncentruj się na czynnościach, które wykonujesz. W czasie posiłku skup się na jedzeniu, rób to świadomie, analizuj smak i aromat. W czasie spaceru nie myśl o pracy i problemach, staraj się skoncentrować swoją uwagę na otoczeniu, sposobie chodzenia. Nie spiesz się i wykonuj w sposób świadomy wszystkie czynności.

Zdrowy tryb życia poprawia odporność na stres. Racjonalne odżywianie się, regularne i urozmaicone posiłki pozwolą organizmowi prawidłowo funkcjonować. Podobnie jak aktywny tryb życia. Wysiłek fizyczny wspomaga produkcję endorfiny, hormonu szczęścia, który wspomaga walkę ze stresem. Jeżeli nie przepadasz za siłownią lub bieganiem, możesz uprawiać sport rekreacyjnie. Jazda na rowerze, tenis, jazda konna znakomicie rozładowują napięcie. Spędzanie aktywnie czasu ze znajomymi i rodziną pomaga podtrzymać lub nawiązać relacje, które gwarantują wsparcie w trudniejszych chwilach.

Przeanalizuj swoje priorytety. Co jest dla Ciebie istotne? Jakie są Twoje marzenia? Przemyśl, co powoduje u Ciebie największy stres i czy jest to warte Twojego czasu i zdrowia. Być może dojdziesz do wniosków, które pozwolą ograniczyć stresogenne sytuacje.

O stresie pozwalają zapomnieć takie drobne czynności, takie jak ciepła kąpiel z ulubionym olejkiem, ziołowa herbata, książka lub film, spokojna muzyka, rozmowa z bliską osobą.

Należy pamiętać, że skuteczność radzenia sobie ze stresującymi sytuacjami jest zależna od wielu czynników, takich jak bliskość niebezpieczeństwa, rodzaj zagrożenia, niejasna sytuacja, system wsparcia z otoczenia, a także osobowościowe, takie jak wartości, kompetencje, dojrzałość emocjonalna, poziom inteligencji, doświadczenia. Połączenie czynników sytuacyjnych oraz osobowościowych ma wpływ na to, czy w sytuacjach kryzysowych zastosujemy strategie konstruktywną, skupiającą się na rozwiązaniu problemu, czy niekonstruktywną, taką jak nadużywanie alkoholu, agresja, stosowanie środków odurzających.

Stres można ograniczyć. Staraj się wykorzystywać go w taki sposób, by to on służył Tobie. To Ty kierujesz swoim życiem, a nie odczuwane, negatywne emocje. Jeżeli nie radzisz sobie ze stresem w życiu codziennym lub w wyjątkowej, trudnej sytuacji, warto rozważyć wizytę u psychologa. Dobry terapeuta pozwoli Ci zapanować nad chaosem w życiu i ograniczyć napięcie.

Stresu nie da się wyeliminować całkowicie, ale można sobie z nim radzić redukując go do optymalnego poziomu. Zachowanie zdrowia fizycznego i psychicznego nie ma wartości wymiernej, jest najcenniejsze.

[Głosów:1    Średnia:5/5]