Jak szukać pracy przez Internet?

0
3769

W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi wykonuje przez internet coraz więcej czynności. Możemy nawet dokonać zakupów w naszym ulubionym sklepie i otrzymać je z dostawą do domu. Nic więc dziwnego, że takie czynności, jak szukanie pracy również odbywa się online. Istnieje wiele portali, na których możemy nie tylko znaleźć liczne ogłoszenia o pracę, ale także zaprezentować swój profil jako kandydat, gdzie pracodawcy mogą się do nas zgłosić, gdy zainteresuje ich nasza osoba.

Poszukiwania pracy przez Internet – jak się za to zabrać?

Wpisując w wyszukiwarkę internetową słowo „praca” wyskoczy nam kilkanaście znanych portali z ogłoszeniami o pracę. Jedne wymagają założenia konta, na innych możemy przeglądać ogłoszenia, a także na nie odpowiadać bez konieczności zakładania profili. Co więcej, możemy też ustawić sobie powiadomienia, które będą nam przychodziły na adres e-mail i prezentowały najnowsze oferty pracy z interesujących nas dziedzin.

To najprostszy i najszybszy sposób na znalezienie pracy przez internet. Strony te są odpowiednio dostosowane tak, aby po kategoriach lub konkretnej lokalizacji moc wyszukiwać interesujące nas ogłoszenia – wystarczy zaznaczyć, jaka praca nas interesuje i wybrać nasze miejsce zamieszkania. Musimy jednak pamiętać, że portale te są niezwykle popularne, a co za tym idzie – mnóstwo ludzi odpowiada na te same ogłoszenia, co my. Musimy więc zadbać o profesjonalne CV oraz list motywacyjny.

Są także portale pracowe, które pozwalają na znalezienie praktyk studenckich, stażu, czy pracy dla studentów w wielu miastach w Polsce oraz za granicą. Coraz więcej młodych ludzi chce sobie dorabiać, ucząc się, a wielu pracodawcom taki układ się opłaca, przez co zamieszczają ogłoszenia na takich portalach.

Portale specjalistyczne w celu znalezienia pracy

Jeśli posiadamy określone wykształcenie i wiemy, jakiej pracy poszukujemy, warto zerknąć na portale specjalistyczne. Są one dedykowane wyłącznie danej dziedzinie, na przykład pracy w branży IT, dla osób znających wiele języków obcych, prawników, czy lekarzy. Z pewnością grono zainteresowanych będzie na takim portalu mniejsze, ponieważ wciąż niezbyt duża ilość osób ma świadomość tego, że istnieją w internecie takie miejsca.

Na co zwrócić uwagę, szukając pracy przez internet?

Oto kilak wskazówek, z których warto skorzystać, jeśli chcemy w bezpieczny sposób szukać i znaleźć pracę za pośrednictwem internetu:

  • Coraz częściej pracodawcy, widząc nasze CV oraz list motywacyjny, pragną dowiedzieć się czegoś więcej na nasz temat, w końcu internet to prawdziwa skarbnica wiedzy. W tym celu powinniśmy sprawdzić, czy nie znajdują się w nim żadne kompromitujące nas treści, zdjęcia, bądź filmy, które mogłyby nam przysporzyć wiele problemów.
  • Jeśli posiadamy konta na portalach społecznościowych, zadbajmy o swoją prywatność – ograniczmy prawa do widoku naszych kont dla osób, które nie są z grona naszych znajomych, ponadto pozbądźmy się wpisów lub zdjęć, które mogłyby postawić nas w niekorzystnym świetle.
  • Pamiętajmy o odpowiedniej formie naszego CV – muszą w nim być zawarte nasze dane kontaktowe, informacje o dotychczasowym doświadczeniu zawodowym, a także umiejętnościach, które posiadamy. Ważne, aby dołączyć także nasze zdjęcie, lecz nie z wakacji lub w śmiesznej pozycji, lecz legitymacyjne, dowodowe.
  • W liście motywacyjnym nie opisujmy całego swojego życia i samych swoich superlatyw, lecz skupmy się, aby jego treść pasowała do stanowiska, na które kandydujemy. Wymieńmy więc wyłącznie te cechy, które możemy w danej pracy wykorzystać, aby nasz przyszły pracodawca miał ochotę zaprosić nas na rozmowę kwalifikacyjną.
Uaktywnijmy się na forach internetowych

Jeśli wiemy konkretnie, w jakiej branży chcemy pracować, możemy zarejestrować się na forach dyskusyjnych – tam mamy szansę poznać wiele ciekawych osób i poszerzyć swoje znajomości, które mogą zaowocować pewnymi sukcesami w przyszłości. Warto mieć otwarty umysł i pozytywne nastawienie, a w każdej chwili ktoś może nas zauważyć i skontaktować się z nami.

W takich miejscach również pojawiają się liczne ogłoszenia, które mogą nas zainteresować. Może się okazać, że uda nam się na takim forum bezpośrednio porozmawiać z przyszłym pracodawcą, który będzie mógł nas lepiej poznać i przekonać się do nas.

Obserwujmy strony internetowe różnych firm

Większość przedsiębiorstw posiada profesjonalne strony internetowe, na których widnieje zakładka „praca” bądź „kariera”. Znajdziemy tam wszystkie aktualne ogłoszenia pracy, wraz z wymaganiami, które należy spełnić oraz danymi kontaktowymi, na które można wysłać nasze dokumenty aplikacyjne.

Taka forma dobrze o nas świadczy – poświęcamy swój czas, aby lepiej poznać firmę, zapoznać się z jej ofertą i strukturami, a także bezpośrednio aplikujemy na konkretne stanowisko. Z pewnością będzie to brane pod uwagę podczas rekrutacji.

Pozostań bezpieczny w sieci

Korzystając z portali, na których znajdziemy ogłoszenia o pracę, musimy pamiętać, aby dokładnie przeczytać regulamin każdej strony i zapoznać się z informacjami na temat ochrony naszych danych osobowych. Niemało jest przecież oszustów w internecie, którzy, działając pod przykrywką, chcą wyłudzić nasze dane osobowe i wykorzystać je do własnych celów. Nie dajmy się też nabrać na pobieranie opłaty za umieszczenie dokumentów aplikacyjnych, ponieważ jest to niezgodne z polskim prawem.

[Głosów:1    Średnia:5/5]