Jak polubić swoją pracę? Kilka istotnych sugestii

0
3405

Praca stanowi nieodłączny element ludzkiego życia. Niestety, praca marzeń (czyli taka, która przynosi nie tylko pieniądze, ale również satysfakcję) to domena niewielu współczesnych ludzi. Działalność zawodowa, w większości przypadków, traktowana bywa jako zło  konieczne, przykry obowiązek oraz mało rozwijające zajęcie. Czy można to zmienić? Oczywiście. Jak zatem polubić swoją pracę? Czy istnieją metody, dzięki którym z przyjemnością pójdziemy do firmy? O tym napiszemy w dalszej części artykułu.

Na jakie aspekty narzekamy najczęściej?

Wynagrodzenie nieadekwatne do kwalifikacji, zły szef, złośliwi współpracownicy oraz rutyna dnia codziennego – to elementy, na które najczęściej skarżą się pracownicy. Warto jednak – nawet w sytuacji, gdy czujemy się osłabieni – cieszyć się z małych, nierzadko – prozaicznych rzeczy.

Czy można polubić swoją pracę?

Praca to nieodłączny element życia, któremu poświęcamy znaczną część uwagi. Czy jednak lubimy to, czemu oddajemy się na co dzień? Czy potrafimy docenić fakt posiadania pracy? Niestety – nie! Bardzo często zdarza się tak, że w ludzką codzienność (co tożsame jest z pracą) wkrada się rutyna. Im więcej rutyny w naszym życiu, tym mniej zadowolenia z wykonywanej działalności. Czy można polubić swoją pracę? Można, istotą jest jednak samozaparcie oraz umiejętność odnajdywania pozytywów w prozaicznych sytuacjach.

Jak polubić swoją pracę?

Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych metod:

1). Szukaj pozytywnych stron swojej pracy.

Szukanie pozytywów (nawet tam, gdzie inni nie potrafią ich dostrzec) to wyjątkowy atut optymistów, czyli osób, które podążają drogą pozytywnego myślenia.

Uwaga!

Zanim zaczniesz narzekać oraz trwonić czas na żale typu: – „Jak ja nie lubię swojej pracy”, „Nie chce mi się rano wstawać” itp., zastanów się, co dobrego daje Ci Twoja praca. Jeśli żyjesz, funkcjonujesz oraz spełniasz marzenia, wiedz jedno – Twoja praca ma sens.

2). Żyj w dobrych relacjach ze współpracownikami.

Miła atmosfera w pracy potrafi zrekompensować każdą, nawet najbardziej frustrującą sytuację. Jeśli działalność zawodowa nie spełnia Twoich oczekiwań, spróbuj zbudować dobre relacje ze współpracownikami. Takie postępowanie (prędzej czy później) przyniesie pożądane rezultaty.

3). Uzmysłów sobie, że Twoja praca pomaga wielu ludziom.

Świadomość, że wykonywane przez Ciebie obowiązki przyczyniają się do uśmiechu na twarzy drugiego człowieka, może działać niezwykle kojąco oraz dawać motywację do ciągłego rozwoju.

4). Zastanów się, co daje Ci Twoja praca.

Uwaga!

Jeśli dzięki aktualnej pracy możesz:

– utrzymać kilkuosobową rodzinę,

– związać „koniec z końcem”,

– spełnić marzenia,

– pomóc innym w potrzebie oraz

– odłożyć pieniądze na przysłowiową „czarną godzinę”, wówczas możesz mieć pewność, że Twoja działalność niesie za sobą wiele korzyści.

5). Pracuj dla marzeń.

Praca to nie tylko obowiązki, to również możliwość spełniania marzeń oraz realizowania zamierzonych celów. Jeśli dzięki płacy za pracę – podróżujesz po świecie, tańczysz, uczysz się oraz doskonalisz warsztat, bądź nad wyraz dumny oraz noś wysoko podniesioną głowę. Twoja praca ma naprawdę głęboki sens.

6). Nie szukaj przysłowiowej „dziury” w całym.

Istotne jest, aby doceniać fakt posiadania pracy oraz – jak zostało już wspomniane – szukać jej pozytywnych aspektów.

7). Zmień to, co da się zmienić.

Istotnym podkreślenia jest fakt, że nawet drobna, niewidoczna dla innych, modernizacja, może przyczynić się do zmiany samopoczucia. Jakie kroki warto poczynić? Można na przykład zmienić siedzisko (gdy aktualne nie gwarantuje komfortu) bądź przestawić biurko.

Pamiętaj!

Kilka małych trików sprawi, że Twój nastrój zmieni się nie do poznania.

8). Umilaj sobie godziny w pracy.

Aby poprawić sobie humor (zwłaszcza w pracy), wystarczy zastosować się do kilku „złotych” zasad:

– po pierwsze, ustaw zdjęcie ukochanej osoby na biurko (szybki rzut oka na twarz żony/męża/dziecka, może rozproszyć wszelkie negatywne myśli),

– po drugie, słuchaj relaksacyjnej muzyki,

– po trzecie, zjedz pełnowartościowy posiłek bądź zdecyduj się na „coś” słodkiego,

– po czwarte, idź na krótki spacer (dysponując kilkuminutową przerwą, zdecyduj się na orzeźwiający marsz; szybki krok sprawi, że dotlenisz umysł oraz ujrzysz kawałek pięknego świata),

– po piąte, utnij sobie pogawędkę z koleżanką z pracy.

9). Zajmij się szukaniem nowego zajęcia.

W sytuacji, gdy działalność zawodowa bardziej niszczy, niż buduje, zdecyduj się na zmianę obecnej pracy. Czasem lepiej podjąć radykalną decyzję, niż borykać się z negatywnymi konsekwencjami swoich postanowień.

Podsumowanie

Zadowolenie z pracy to czynnik mający ogromny wpływ na życie współczesnego człowieka. Im więcej pozytywów osobnik znajdzie w swojej pracy, tym ta (tj. praca) będzie miała dla niego głębszy wymiar. Istotne jest, aby – nawet w sytuacji, gdy działalność zawodowa nie spełnia indywidualnych oczekiwań – znajdować w niej same pozytywne strony. Takie postępowanie zawsze przyniesie szereg oczekiwanych rezultatów.

[Głosów:3    Średnia:5/5]