Jak napisać CV?

0
3696

Aplikując na dane stanowisko, przede wszystkim staramy się stworzyć oryginalne CV. Warto więc poświęcić na to nieco więcej czasu, ponieważ na podstawie tego dokumentu pracodawca zdecyduje, czy zaprosić nas na rozmowę kwalifikacyjną. Warto więc dokładnie przemyśleć i rozplanować nasze CV, a także zadbać o to by wszelkie informacje były prawidłowe oraz aktualne.

Forma graficzna CV

Wiele osób, chcąc zwiększyć swoje szanse, stara się stworzyć ze swojego CV dzieło sztuki  – wyszukana czcionka, rozmaite kolory, a w dodatku zabawne ikonki – niestety zazwyczaj nie działa to w dobrą stronę.  Osoby przedstawiające takie CV, wydają się nie podchodzić do tej pracy zbyt poważnie.

Najlepiej więc postawić na prostotę i klasyczny, elegancki wygląd. Nasz dokument powinien być drukowany na białym tle, ewentualnie lekko beżowym, czcionka nie powinna być zbyt udziwniona, choć nie musimy też ograniczać się do tych najczęściej używanych. Ważne, żeby wyglądała stylowo i przyciągała uwagę. Co do koloru czcionki, koniecznie wybierzmy tradycyjny, czarny – w ten sposób nasze CV będzie bardzo czytelne.

Dokument drukujmy w formacie A4, jeśli tylko się da, ograniczmy je wyłącznie do jednej strony – rozbicie go na kilka stron będzie niewygodne dla przyszłego pracodawcy. Jeśli nasza kariera zawodowa była do tej pory wyjątkowo bogata i warto o niej wspomnieć, spróbujmy wydrukować dwustronne CV.

Dobrze też wyszczególnić niektóre informacje, czy dane na nasz temat za pomocą pogrubienia czcionki lub pochylenia. Jeśli chodzi o format pliku, zdecydujmy się na PDF, który jest najwygodniejszy do odczytu, a także będzie wyglądał na wszystkich komputerach tak samo. Wysyłając pracodawcy CV pliku tekstowym, wygląda to bardzo nieprofesjonalnie.

Jakie dane powinny znajdować się w naszym CV?

Stawiając wyłącznie na najistotniejsze informacje, musimy umieścić w naszym CV następujące informacje:

  • Na samym początku przedstawmy nasze dane osobowe, czyli: imię i nazwisko, datę urodzenia, miejsce zamieszkania, telefon kontaktowy, a także mail, który posłuży do ewentualnej korespondencji. Pamiętajmy jednak by nie był on zbyt udziwniony, ani zabawny, jeśli chcemy być poważnie traktowani.
  • Poniżej warto zamieścić informację o swoim wykształceniu. Nie chodzi tu oczywiście o naszą edukację od najmłodszych lat, skupmy się jedynie na szkole ponadgimnazjalnej oraz studiach, które przygotowały nas do wykonywania określonego zawodu.
  • Następnie czas na przedstawienie naszej kariery zawodowej, czyli wypisanie dotychczasowych miejsc pracy. Warto zrobić to w sposób bardzo czytelny, na przykład: po lewej stronie umieśćmy nazwę firmy, okres, w jakim w niej pracowaliśmy, a także stanowisko. Po prawej stronie natomiast możemy opisać wykonywaną przez nas funkcję i realizowane przez nas zadania, dzięki czemu pracodawca będzie wiedział, czym zajmowaliśmy się do tej pory i jakie umiejętności posiadamy. Tutaj bardzo ważną kwestią jest przedstawienie wyłącznie tych stanowisk pracy, które wiążą się bezpośrednio ze stanowiskiem, na które aplikujemy. Nie ma więc sensu umieszczać w naszym CV informacji dotyczącej pracy na stanowisku sprzedawcy, podczas gdy ubiegamy się o stanowisko biurowe.
  • Po opisaniu naszej kariery zawodowej warto wypisać nasze umiejętności, które mogą przydać się na stanowisku, na które aplikujemy, może to być obsługa kasy fiskalnej, znajomość języków obcych, obsługa komputera i pakietu MS Office, czy też prawo jazdy. Ważne, aby wymienić wyłącznie te zdolności, które wiążą się z przyszłą pracą.
  • Na końcu możemy dodać kilka słów na temat swoich zainteresowań, jeśli jednak mamy zamiar wypisać sucho: muzyka, sport, podróże – lepiej zrezygnować.
  • Nie zapomnijmy o umieszczeniu klauzuli na końcu dokumentu, bez którego nie będzie on ważny.

Stwórzmy wyjątkowe CV

Chcąc wyróżnić się spośród innych kandydatów, zadbajmy o to, aby nasze CV było przede wszystkim czytelne. Jeśli możemy pozwolić sobie na nieco więcej swobody, możemy przedstawić treści dokumentu w sposób nieco zabawny lub oryginalny. Kilka słów na swój temat również może zainteresować pracodawcę.

Pamiętajmy, że CV należy stworzyć konkretnie pod dane stanowisko. W takiej sytuacji CV grafika komputerowego będzie wyglądało zupełnie inaczej – może być przedstawione graficznie, tutaj liczy się już głównie oryginalność. Jeśli jednak składamy dokumenty w poważnej, cenionej na rynku firmie nie warto kombinować.

Dostarczenie CV do pracodawcy

Są dwa sposoby na dostarczenie naszych dokumentów: możemy albo zanieść je osobiście, co jest niezwykle cenione przez pracodawców i świadczy o tym, że zależy nam na otrzymaniu pracy, niektórzy jednak preferują aplikację on-line i dopuszczają wyłącznie taką formę, która w dzisiejszych czasach jest znacznie wygodniejsza.

W takim przypadku, oprócz załączenia naszego CV, musimy także napisać maila do przyszłego pracodawcy. Zacznijmy od oficjalnego zwrotu i zakończmy treść maila również poważnym sformułowaniem, w treści wyraźmy chęć aplikacji na dane stanowisko oraz poinformujmy o załączonych dokumentach.

[Głosów:3    Średnia:3.3/5]