Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej?

0
3648

Autoprezentacja odgrywa w dzisiejszych czasach niezwykle ważną rolę. Umiejętność kreowania własnego wizerunku jest bardzo przydatna w wielu dziedzinach życia – w tym m. in. podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Każdy, kto otrzymuje na nią zaproszenie, zadaje sobie pytanie o to, jak wypaść na niej dobrze?

Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej

Nieumiejętność zaprezentowania własnej osoby w odpowiedni sposób to błąd często popełniany przez kandydatów ubiegających się o pracę. Jest to efekt braku należytego przygotowania – tymczasem jest ono niezbędne, by zwiększyć szanse w oczach potencjalnego pracodawcy. Do tego typu spotkań zawsze trzeba się przygotować – bez względu na posiadaną w tym zakresie wprawę. W tym celu należy:

  • Przygotować kilka słów na swój temat – taka wypowiedź nie powinna być długa, przeciętny czas jej trwania to od 3 do 5 minut. Zawrzeć w niej wypada kilka informacji o sobie, o zainteresowaniach, atutach itp. Warto przy tym mieć na uwadze to, iż w poszczególnych firmach rozmowy kwalifikacyjne przebiegają nieco inaczej – niekiedy rekruter prosi o zaprezentowanie całej wypowiedzi, a czasami pokieruje rozmową tak, by kolejne pytania były logicznym następstwem poprzednich.
  • Przejrzeć informacje na temat firmy prowadzącej rekrutację – pytania dotyczące jej działalności na pewno pojawią się podczas rozmowy. Poza tym znajomość zasad obowiązujących w danej firmie pozwoli uniknąć ryzyka wpadki związanego np. z różnicami kulturowymi.
  • Opracować odpowiedzi na pytania, które są przez rekruterów zadawane najczęściej – dotyczą one m. in. oczekiwań finansowych, czynników motywujących do pracy, doświadczenia zawodowego, indywidualnych predyspozycji etc. Mając przygotowane odpowiedzi, trudno dać się zaskoczyć.
  • Dzień przed rozmową warto zastanowić się nad ubiorem – po to, by stroju nie kompletować w ostatniej chwili. Nie wolno zapomnieć o tym iż jest to naprawdę ważne w kontekście pierwszego wrażenia, które ma wpływ na ostateczny rezultat spotkania.

Opanuj stres na rozmowie kwalifikacyjnej

Niezmiernie istotną przesłanką wpływającą na skuteczność autoprezentacji jest panowanie nad stresem. Rozmowa kwalifikacyjna w każdym przypadku stanowi źródło niepokoju i zdenerwowania – kandydat nie może jednak pozwolić na to, by uczucia te przejęły nad nim kontrolę. Jeśli generalnie ktoś ma tendencje do niepotrzebnego zamartwiania się i daje często ponieść się nerwom, powinien skupić się na rozwiązaniu tego problemu – służą temu m. in. rozmaite techniki relaksacyjne itp. Rekruter ma oczywiście świadomość tego, iż jego rozmówca jest spięty, ale zwraca też uwagę na to, jak radzi on sobie z tremą. W firmach potrzebni są pracownicy potrafiący zachować spokój bez względu na okoliczności. Opanowanie działa na korzyść kandydata.

Ważne jest to, jak mówisz podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Niebagatelną rolę w sztuce kreowania pozytywnego wizerunku odgrywa sposób mówienia. Zdradza on pewność siebie lub wręcz przeciwnie – jej brak. Decyduje o uznaniu kogoś za osobę kompetentną. Co zatem dobrze jest mieć na względzie w tym właśnie obszarze?

  • Rozmowa kwalifikacyjna to idealna sposobność ku temu, by zaprezentować się jako znakomity specjalista w określonej dziedzinie. Znajomość własnych mocnych stron to potężny atut. Ale uwaga – nie wolno oszukiwać i przedstawiać swoich osiągnięć oraz umiejętności w przerysowany, nieadekwatny do stanu faktycznego sposób. Kłamstwo ma krótkie nogi – zwłaszcza, że podawane podczas spotkania informacje jest stosunkowo łatwo zweryfikować.
  • Rozmowa kwalifikacyjna to nie okazja do osobistych wywodów. Ma oscylować tylko i wyłącznie wokół interesujących pracodawcę konkretów. Należy zatem mówić zwięźle i na temat.
  • Pytanie jako oznaka zainteresowania – nie jest wcale prawdą, że tylko rekruter ma prawo zadawać kandydatowi pytania. Warto pytać m. in. o zakres obowiązków i możliwości rozwoju na danym stanowisku, dalszy przebieg procesu rekrutacji, oczekiwania firmy wobec pracowników itp. Kandydat wysyła wówczas jasny komunikat: „Zależy mi na pracy w waszej firmie”.
  • Tempo i ton głosu – mówienie monotonnym, jednostajnym głosem nikomu nie zjednuje zwolenników. Opłaca się zatem popracować nad tym aspektem wypowiadania się.
  • Język ciała – zachowania niewerbalne to także wizytówka kandydata. Gesty, mimika, utrzymywanie kontaktu wzrokowego z rozmówcą – to wszystko ma znaczenie. Istotne jest, by pozostawało to w zgodzie z wypowiadanymi słowami – w przeciwnym razie odbiorca otrzymuje sprzeczne komunikaty, zaś ich nadawca traci na wiarygodności.
Bądź kulturalny na rozmowie kwalifikacyjnej

Jedną z wspólnych cech profesjonalistów jest wysoka kultura osobista. Dobre maniery mają spore znaczenie w procesie budowy pozytywnego wizerunku. Kandydat powinien być punktualny – spóźnienia nie są mile widziane, na spotkaniu w sprawie pracy najlepiej pojawić się parę minut wcześniej. Trzeba też pamiętać o tym, że jako pierwszy rękę zawsze podaje rekruter i to również on wskazuje rozmówcy miejsce.

Uwierz w siebie a dobrze wypadniesz w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej

Nie istnieje złota recepta na sukces – mnóstwo czynników ma wpływ na ocenę kandydata. Nie jest jednak żadną tajemnicą, że największe szanse na powodzenie mają osoby, które nie udają kogoś, kim nie są. Dlatego też metody kreowania własnego wizerunku należy dobierać przez pryzmat indywidualnych możliwości oraz potrzeb.

[Głosów:2    Średnia:3/5]