Znalezienie satysfakcjonującej pracy to w dzisiejszych czasach nie lada sztuka – zwłaszcza, jeśli ma się ukończony 40 rok życia. Realia rynku są w Polsce takie, że dla wielu pracodawców osoby w tym wieku właściwie mogłyby nie istnieć. Ale czy rzeczywiście oznacza to bycie skazanym na bezrobocie lub robienie czegoś, czego się nie lubi? Odpowiedź brzmi – nie. Trzeba tylko wiedzieć, na jakie kwestie zwracać uwagę.
Doceń siebie, a znajdziesz pracę po 40
Sporo osób po 40-tce ma problemy ze znalezieniem pracy, za co odpowiedzialność ponoszą różne czynniki. Wynika to nie tylko z takiego, a nie innego podejścia pracodawców do tematu, ale również z nieodpowiedniego nastawienia samych zainteresowanych, którzy w nadmiernym stopniu skupiają się na swoich słabych stronach zamiast dostrzegać te mocne. Wiek 40+ daje w wielu obszarach przewagę nad młodszymi pracownikami. Wspomnieć w tym momencie wypada m. in. o:
- bogatszym doświadczeniu zawodowym,
- większej dyspozycyjności – osoby po 40-tce mają już zwykle dorosłe dzieci, w związku z czym mogą pracować w godzinach, które są nieosiągalne dla ludzi młodszych z uwagi na ich rodzinne zobowiązania,
- dużej świadomości własnych potrzeb i oczekiwań – wraz z upływem czasu człowiek dowiaduje się o sobie więcej, dzięki czemu możliwe jest jasne określenie preferencji dotyczących pracy.
Niezmiernie istotne w omawianym kontekście jest to, aby uwierzyć we własne możliwości. Jeżeli ktoś myśli o sobie w stereotypowych kategoriach i nie darzy się należnym szacunkiem, niech nie wymaga od pracodawców tego, że go docenią. Pewność siebie to cecha przydatna podczas szukania pracy bez względu na wiek. Warto wziąć sobie do serca słuszność znanego powiedzenia mówiącego o tym, by nie podcinać gałęzi, na której się siedzi.
Popracuj nad CV aby dostać dobrą pracę po 40
Bardzo częstą przyczyną braku odpowiedzi ze strony pracodawców jest źle napisane CV, dlatego też nad tym aspektem trzeba porządnie popracować. Właściwie skonstruowany życiorys nawet o 40 proc. zwiększa szanse kandydata, z czego jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, co prowadzi do nagminnego popełniania błędów takich jak m. in.:
- nieodpowiednia forma podania – CV to dokument o charakterze formalnym, powinien zatem odznaczać się właściwą strukturą, ujednoliconą czcionką i przejrzystością,
- literówki oraz inne błędy, np. ortograficzne i gramatyczne,
- zbyt duża objętość – przyjmuje się, iż życiorys nie powinien być dłuższy niż jedna strona A4,
- nieuporządkowana treść – poszczególne informacje nie mogą być zamieszczane w CV chaotycznie, a wedle pewnych kategorii takich jak np. doświadczenie zawodowe, umiejętności etc.,
- nieprzydatne z punktu widzenia informacje – podanie zawsze należy przygotowywać pod kątem konkretnej oferty.
Pisząc CV, osoba po 40-tce powinna skoncentrować się na najistotniejszych elementach zawodowej kariery. Należy zaprezentować pracodawcy doświadczenie oraz wykazać, iż jest się otwartym na zmiany i elastycznym – w takim układzie wiek wcale nie musi okazać się przeszkodą. Jeżeli zaś stworzenie życiorysu, który zainteresuje odbiorcę, przysparza komuś nie lada problemów, dobrym pomysłem jest skorzystanie z profesjonalnych usług w tym zakresie.
Pozytywny wizerunek pracownika po 40
Kolejną istotną sprawą jest zadbanie o wizerunek. W dzisiejszych czasach w tym obszarze ważną rolę odgrywa internet – wiadomo doskonale, że znakomita większość pracodawców sprawdza kandydatów w sieci. Niekoniecznie musi się to podobać, ale takie właśnie są fakty. Z tego też względu warto zwrócić uwagę chociażby na treści zamieszczane na portalach społecznościowych. Ponadto na wizerunek składa się też zadbany i schludny wygląd – gdy ktoś otrzymuje zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, powinno mu zależeć na zrobieniu pozytywnego pierwszego wrażenia, od którego niekiedy w niemałym stopniu jest uzależniony wynik spotkania rekrutacyjnego. Wizerunek to ponadto sposób wysławiania się, umiejętność autoprezentacji oraz mowa ciała pozostająca w zgodzie z wypowiadanymi słowami.
Postaw na rozwój, 40 to nie koniec życia
Osoby w dojrzałym wieku przeważnie wiedzą, czym chciałyby się zajmować. Dlatego też nie bez znaczenia jest to, gdzie szukają pracy. Wskazane jest, aby skupić się na ofertach pracy zamieszczanych przez pracodawców poszukujących starszych i bardziej doświadczonych pracowników. Ponadto rozsądnym rozwiązaniem jest także stworzenie profili na takich portalach takich jak np. Goldenline czy LinkedIn, które przy okazji wpływają na kreowanie pozytywnego wizerunku.
Oprócz tego należy mieć na względzie parę innych kwestii takich jak m. in.:
- nieustanne poszerzanie horyzontów – w tym pomocne okazują się wszelakie kursy i szkolenia podnoszące kwalifikacje, poważnym błędem jest rezygnowanie z nich z racji na wiek,
- poszukiwanie nowych ścieżek rozwoju – niekiedy strzałem w dziesiątkę okazuje się wykorzystanie posiadanych umiejętności w branży zupełnie innej niż ta, w której funkcjonowało się do tej pory,
- własna firma – mając sprecyzowane plany na przyszłość, warto zastanowić się nad uruchomieniem swojej działalności gospodarczej,
- korzystanie z opcji, jakie stwarza wolontariat – nie jest wcale prawdą, iż jest on zarezerwowany wyłącznie dla osób młodych.