Ile zarabia fryzjer? Zarobki w Polsce

0
40518

Zapotrzebowanie na usługi fryzjerskie było zawsze i zawsze będzie. Niezależnie od tego, czy zakład fryzjerski znajduje się na wsi, czy w dużym mieście, każdy z nich będzie miał swoich klientów. Jednym z pozytywnych aspektów tego zawodu wskazywanych przez fryzjerów wcale nie jest przyzwoita pensja, ale stałość przychodów. Mimo, że fryzjerzy nie są pracownikami „budżetówki, nie muszą obawiać się o swoje comiesięczne zarobki, gdyż zawsze znajdą się chętni do skorzystania z ich usług.

Ile zarabia fryzjer

Wynagrodzenie pracownika salonu fryzjerskiego

Zarobki fryzjera są zależne od kilku czynników, m.in. talentu i umiejętności jakie fryzjer posiada, położenia lokalu i popularności marki, a w związku z tym, ilością obsługiwanych klientów. Niekiedy ustalając wysokość wynagrodzenia pracodawcy uwzględniają również staż pracownika.

Początkujący fryzjer raczej nie powinien liczyć na wypłatę odbiegającą od kwoty 1 200 – 1 500zł netto, ale już jego doświadczony kolega może zarobić dwu- i trzykrotnie więcej. Podobnie wyższe od przeciętnych wynagrodzeń uzyskują pracownicy uznanych i popularnych salonów. Tak wysokie zarobki jednak uzyskuje zaledwie ok. 10% fryzjerów. Największa część fryzjerów zarabia ok. 2 000zł na rękę.

Premie dla fryzjerów

W niektórych zakładach fryzjerskich pracownikom przyznawana jest premia. Wysokość dodatku uzależniona jest zazwyczaj od obrotu generowanego przez pracownika. Przeciętna wysokość premii to 7% wynagrodzenia podstawowego.

Szczególnego rodzaju premię otrzymują pracownicy salonów fryzjerskich od swoich klientów,  bowiem w tej branży dość powszechna jest praktyka dawania napiwków.

Benefity dla fryzjerów

Spora część fryzjerów bierze udział w szkoleniach i pokazach finansowanych przez pracodawców. Według agencji Sedlak & Sedlak co piąty pracownik uzyskuje benefity w postaci bezpłatnych szkoleń. Jedynie 7% fryzjerów ma opłacaną przez firmę polisę na życie NNW, a ok. 6% może oczekiwać, że do wypłaty szef doliczy mu premię od zysku.

Praca w znanym salonie fryzjerskim jest dobra zwłaszcza na początku kariery. Klienci chętnie korzystają z usług firmy, której nazwa lub nazwisko właściciela może być gwarantem dobrze wykonanej pracy. W popularnym salonie młodzi pracownicy mogą nabrać doświadczenia, nauczyć się perfekcyjnej obsługi, wypracować swój własny styl strzyżenia i modelowania i przekonać do siebie grono wiernych klientów.

Ile może zarobić fryzjer prowadzący własny biznes?

fryzjer zarobki

Jeśli z biegiem lat fryzjer sam zaczyna być marką, która przyciąga klientów może zdecydować się na otwarcie własnego salonu fryzjerskiego. Takie rozwiązanie trzeba dobrze przemyśleć, gdyż prowadzenie firmy wiąże się z jeszcze większą ilością godzin spędzanych w pracy, odpowiedzialnością za pracowników, dbaniem o promocję firmy, funkcjonowanie lokalu i aspekty finansowe działalności gospodarczej. Zatem jest to propozycja dla tych, którzy oprócz pasji do zawodu mają w sobie żyłkę przedsiębiorcy.

Cennik salonu fryzjerskiego jest uzależniony od miejscowości, w której on działa, rodzaju klienteli, renomy firmy i pracowników i wielu innych czynników.

Aby prognozować przychody należy przyjąć pewne wielkości, które rzecz jasna można dostosować do własnych warunków i możliwości. Przyjmując ośmiogodzinny dzień pracy można założyć obsługę 5 kobiet oraz 10 mężczyzn w ciągu dnia. Praca nad fryzurą kobiecą zajmie zatem niecałą godzinę, nad fryzurą męską – ok. 20 minut.

W obliczeniach można zastosować najpowszechniej stosowane ceny, tj:

strzyżenie z myciem i modelowaniem (damskie)      – 40zł,

koloryzacja                                                                – 50zł,

trwała ondulacja                                                        – 50zł,

średnia cena usługi dedykowanej kobietom             – 47zł

Strzyżenie męskie                                                      – 20zł,

strzyżenie brody, wąsów                                           – 10zł,

średnia cena usług dedykowanej mężczyznom         – 15zł.

Przyjmując 22 dni pracy salonu w miesiącu, fryzjer może zarobić 5 170 zł na usługach dla kobiet oraz 3 300 zł na usługach świadczonych mężczyznom. Łącznie w tym przypadku zarobek wyniósłby niecałe 8 500 zł.

Oczywiście jest to bardzo uproszczona kalkulacja przychodów. Zarobki są uzależnione od struktury usług świadczonych w poszczególnych miesiącach, cen przyjętych w danym zakładzie, czy nawet obecności świąt i sezonowych wydarzeń takich jak komunie, czy śluby. Trzeba też uwzględnić własny czas obsługi klienta, jednym bowiem praca nad fryzurą kobiety zajmie 40 minut, a niektórym nieco dłużej. Zatem przychody konkretnych salonów są dość indywidualną wielkością.

Jeśli jest to działalność jednoosobowa koszty ograniczą się do opłacenia wynajmu lokalu i mediów oraz zakupu kosmetyków, ręczników jednorazowych itp., można szacować, że wyniosą one ok. 3 tys. zł miesięcznie. Pozostałe koszty to opłaty związane z ZUS oraz podatkami, te zaś uzależnione są od sytuacji przedsiębiorcy, w pierwszych dwóch latach działalności koszty związane ze składkami na ubezpieczenie społeczne są o ok. połowę niższe niż w późniejszych latach, natomiast wysokość podatku uzależniona jest od wyboru metody opodatkowania oraz miesięcznej kwoty kosztów uzyskania przychodu, które umniejszają kwotę przychodu do opodatkowania.

Można założyć, że fryzjer w tym przypadku zarobiłby ok. 3-4 tys. zł.

[Głosów:97    Średnia:2.5/5]