CV Przedstawiciel handlowy: Chcesz zostać przedstawicielem handlowym? Wiemy, jak zdobyć tę pracę!

0
5083

Przedstawiciel handlowy to stanowisko wyjątkowo odpowiedzialne i wymagające doskonałej organizacji czasu. W końcu to przedstawiciel reprezentuje firmę poza murami przedsiębiorstwa i to od niego zależą jej wyniki finansowe. Niewątpliwie posada ta przyciąga wielu chętnych, a to chociażby ze względu na charakter pracy i wysokie zarobki. Podpowiadamy – krok po kroku – jak sięgnąć po wymarzony etat!

Czym będziesz zajmował się na stanowisku przedstawiciela handlowego?

Zacznijmy od tego, że praca przedstawiciela handlowego przede wszystkim polega na sprzedawaniu towarów i usług firmy. Oprócz tego osoba zatrudniona na tym stanowisku dba i odpowiada przed przełożonymi za utrzymanie trwałej współpracy z klientem, co jest kluczowe, jeśli chodzi o dochody przedsiębiorstwa. Niewątpliwie przedstawiciel handlowy musi też aktywnie szukać nowych klientów i na bieżąco kontrolować lokalny rynek.

Jak stworzyć dobre CV przedstawiciela handlowego?

W pierwszej kolejności przemyśl, które z Twoich cech i zalet mogą zainteresować potencjalnego pracodawcę. Z pewnością umiejętność szydełkowania okaże się mało przydatna w ubieganiu się o stanowisko przedstawiciela handlowego. Jest za to kilka elementów, które warto podkreślić. Jakich?

1. Wygląd i kultura osobista.

Można powiedzieć, że to podstawy bez których zdobycie zawodu będzie wręcz niemożliwe. W końcu to przedstawiciel handlowy osobiście spotyka się z klientem i negocjuje warunki. Ważne, by pracownika cechował wysoki poziom kultury. To pomaga w biznesowych rozmowach i skutecznie poprawia kontakt z klientem. Nie sposób zapomnieć też o wyglądzie. Dobrze ubrany i co najważniejsze zadbany przedstawiciel handlowy przede wszystkim pozytywnie wpływa na postrzeganie marki, którą reprezentuje. To – jak wiadomo – pierwszy krok do próby sprzedażowej zakończonej sukcesem.

2. Zdolności negocjacyjne

Są szalenie ważne, bo negocjowanie stawek jest w zadaniach przedstawiciela handlowego. Od jego umiejętności zależy, ile zarobi firma. Zły sposób prowadzenia takich rozmów może spowodować zerwanie kontraktu i ogromne straty dla firmy.

3. Dobra organizacja pracy.

Spotkanie goni spotkanie, klienci czekają na wizytę, a po drodze trzeba jeszcze odwiedzić kolejne przedsiębiorstwo. Tak najczęściej wygląda dzień przedstawiciela handlowego. Sztuka w tym, by odpowiednio rozłożyć obowiązki i mądrze zaplanować zadania. . Właśnie dlatego doskonałe umiejętności zarządzania czasem w tej pracy są bardzo przydatne..

4. Wiedza branżowa

Bez tego każda próba sprzedaży zakończy się fiaskiem. W końcu ciężko zareklamować produkt, nie znając go szczegółowo. Żadne techniki perswazji i sprzedaży nie pomogą, jeśli przedstawiciel nie będzie doskonale poruszał się na polu firmowej oferty.

5. Prawo jazdy

To w wielu ofertach pracy warunek konieczny. W końcu przedstawiciel handlowy zazwyczaj jest w trasie i bardzo intensywnie musi korzystać z auta służbowego.

Jak widać, zalet, które można wykorzystać w walce o wymarzoną pracę jest pełno. Warto je po prostu zebrać i umieścić w życiorysie. Można sięgnąć też po przykład cv, gdzie często da się znaleźć przydatne wskazówki.

Co, gdy już dojdzie do rozmowy kwalifikacyjnej?

Jeśli zostałeś zaproszony na spotkanie z potencjalnym pracodawcą, z pewnością czymś się wyróżniłeś na tle setek pozostałych ofert. To sukces, ale jednocześnie początek walki o posadę. W końcu to właśnie podczas bezpośredniego spotkania można oczarować swoją osobą, lub – w pesymistycznym scenariuszu – skutecznie do siebie zniechęcić. O czym kandydat na przedstawiciela musi pamiętać podczas takiej rozmowy?

1. Pokaż, że radzisz sobie w sytuacjach kryzysowych.

Tego właśnie wymaga ten zawód. Podczas rozmowy pracodawca może poprosić o wykonanie zadania. Jednym z nich często jest znalezienie rozwiązania w danej sytuacji. W tym momencie warto wykazać się kreatywnością.

2. Udowodnij, że jesteś samodzielny

Pracodawcy wyjątkowo nie lubią osób mało zaradnych i takich po prostu nie chcą w swoim zespole. Rozmawiając z zespołem rekrutującym warto, jako przykład, podać sytuację z życia, w której tylko samodzielność i zaradność pozwoliły wyjść cało z opresji. To z pewnością kilka dodatkowych punktów dla nas, a dla pracodawcy sygnał, że jesteś właściwą osobą na dane stanowisko.

3. Bądź konsekwentny

Broń zaproponowanego rozwiązania i nie zmieniaj zdania pod wpływem czyichś argumentów. Daj pracodawcy sygnał, że jesteś osobą pewną siebie, a wywieranie presji nie jest w stanie Cię zmienić. Taka umiejętność bardzo często przydaje się właśnie w pracy przedstawiciela handlowego, szczególnie podczas kontaktów z klientami.

4. Spróbuj opanować stres

To akurat proponujemy wszystkim, którzy mają przed sobą rozmowę kwalifikacyjną. Opanowanie, uśmiech i brak spięcia mogą jedynie pomóc w boju o wymarzone stanowisko. Przed wejściem do sali warto zastosować wybraną technikę relaksacyjną, jak chociażby serię głębokich wdechów. To uspokoi Twoje serce, nieco obniży tętno i sprawi, że ręce nie będą tak drżały, a głos będzie pewny!

Mówiąc o głosie pamiętaj też, że to również w nim jest ukryty sposób na sukces. Dobra dykcja, odpowiedni ton i uśmiech są w stanie nawet pozornie nieudaną rozmowę zamienić w Twój sukces!

[Głosów:2    Średnia:4/5]