CV Programista: Programiści pilnie poszukiwani! Firmy potrzebują konkretnych osób. Jakich?

0
3838

Programiści: potrzebni od zaraz! Dynamiczny rozwój branży informatycznej i zapotrzebowanie na nowoczesne technologie dają duże szanse specjalistom, poszukującym zatrudnienia. Mówi się, że to prestiżowe i – co ważne – świetnie opłacane zajęcie. Z pewnością o zatrudnienie nie trudno, ale pojawia się pytanie: jak zdobyć pracę w wymarzonym miejscu?

Programista – pracownik od zadań specjalnych

Zacznijmy od tego, czym zajmuje się programista. Przede wszystkim jego praca – jak z resztą wskazuje sama nazwa – polega na pisaniu programów komputerowych. Zajęcie należy do wyjątkowo trudnych, bo doskonale trzeba znać języki programowania, takie jak C, C++, Objective C, czy Java. Laikowi te nazwy nic nie powiedzą. Klient dostaje tylko gotowy produkt: komunikatory tekstu, gry komputerowe, czy systemu operacyjne (najczęściej na potrzeby dużych firm).

Mówiąc o pracy programisty nie sposób nie wspomnieć o jeszcze jednym zadaniu. To monitorowanie i rozwiązywanie problemów technicznych związanych z oprogramowaniem.

Programisto, pokaż się pracodawcy z jak najlepszej strony…

… i zadbaj o swoje CV. To najczęściej przez życiorys potencjalny pracodawca poznaje umiejętności i doświadczenie kandydata. Pamiętaj, by CV w jakiś sposób Cię wyróżniało na tle innych, a pracodawca z setek ofert wybrał właśnie Ciebie!! Nie zapomnij o odpowiednim układzie strony i jej przejrzystości. Ale to nie koniec.

Specjaliści od rekrutacji podkreślają, że ważne jest wyeksponowanie tych zalet i umiejętności, które rzeczywiście mogą okazać się pomocne w zawodzie programisty. Zdolności plastyczne zdecydowanie do nich nie należą, dlatego takie pozycje najlepiej wyrzucić z naszego CV. Zatem pytamy: o czym pamiętać?

1. Zaimponuj wykształceniem i doświadczeniem

Jeśli chodzi o to pierwsze, wystarczy pochwalić się zdobytym świadectwem lub dyplomem. Programista powinien ukończyć studia informatyczne bądź technikum. Rzecz jasna wskazane są dodatkowe kursy i studia podyplomowe, które tylko potwierdzają nasze umiejętności.

Jeśli chodzi o doświadczenie to warto wpisać wszystko, co ma jakiś związek z zawodem programisty. To chociażby staże czy praktyki. Dobrze, jeśli odbywałeś je w prestiżowych miejscach! To znacznie podniesie wartość Twojego CV.

2. Język angielski to podstawa

Programista bez znajomości angielskiego to nie programista. Zdecydowana większość systemów programowania jest właśnie po angielsku. Sprawne obracanie się w tym środowisku musi być podparte biegłą znajomością języka obcego. Warto, by w Twoim życiorysie pojawiła się informacja o zdobytych certyfikatach czy ukończonych kursach.

3. Pomysłowość – klucz do sukcesu

W tej branży jest ona szczególnie istotna. To często od kreatywności programisty zależy ostateczny kształt danego programu i sukces projektu. Wspomniana pomysłowość przydaje się również w sytuacjach awaryjnych. W momencie wystąpienia problemu liczy się umiejętność logicznego myślenia i łączenia faktów. Z punktu widzenia pracodawcy to bardzo ważna cecha.

4. Zapał i gotowość do podnoszenia kwalifikacji w cenie!

Uwaga, to nie jest zwykły slogan, w który obfituje niejeden przykład cv. Wręcz przeciwnie. Informatyka, a szczególnie programowanie stale się rozwija i zmienia. To wymaga pewnej otwartości na to, co nowe. Dobrze wiadomo, że w tym zawodzie ukończone studia i zdobyty dyplom to dopiero początek długiej drogi do sukcesu. Liczą się jeszcze doświadczenie i gotowość do podnoszenia swoich kwalifikacji.

CV programisty to dopiero początek

Z pewnością wyeksponowanie powyższych umiejętności zbliża w drodze po upragnione stanowisko pracy. Jednak to nie koniec. Jeśli pracodawca z jakiegoś powodu doceni właśnie Twoją ofertę, czeka Cię rozmowa kwalifikacyjna. O czym warto pamiętać na tym etapie rekrutacji?

1. Udowodnij, że jesteś świetnie zorganizowany

To ważne, bo przecież praca programisty wielokrotnie wymaga podzielności uwagi. Projekt goni kolejny projekt, szef czeka na raport, a po drodze zdarzyła się poważna awaria – to częsty scenariusz podczas zwykłego dnia pracy. Tylko sprawne zarządzanie czasem uchroni Cię przed klęską. Właśnie z tego powodu pamiętaj, by wyeksponować ponadprzeciętne umiejętności zarządzania zadaniami..

2. Praca grupowa to podstawa

Z pewnością indywidualiści mogą mieć problem z odnalezieniem się w zawodzie programisty. W końcu praca nad projektem angażuje wiele osób i wymaga stałej współpracy między departamentami. Często też trzeba iść na kompromisy. Pamiętaj, by podczas rozmowy kwalifikacyjnej pochwalić się pracodawcy komunikatywnością i umiejętnością działania w zespole. Niewątpliwie zostanie to dobrze odebrane, a Ty zdobędziesz kilka dodatkowych punktów.

3. Punktualność – na wagę złota!

To można poradzić każdemu, kto właśnie jest przed rozmową kwalifikacyjną. Niezależnie od profesji spóźnianie się – szczególnie na tak ważne spotkanie, jak rozmowa kwalifikacyjna – jest po prostu niedopuszczalne. Żeby uniknąć wpadki dokładnie sprawdź, gdzie masz się stawić, a z domu wyjedź pół godziny wcześniej. Pamiętaj, że Twoja punktualność to też sygnał dla pracodawcy, że swoje służbowe obowiązki będziesz wykonywał terminowo, a to niewątpliwie kolejny plus dla Ciebie!

[Głosów:2    Średnia:3/5]