Statystyki dowodzą, że w naszym kraju żyje ponad 2 miliony osób bezrobotnych. Wiadomo, że dla nikogo nie jest to sytuacja komfortowa, dlatego warto podjąć odpowiednie kroki, by owocnie wykorzystać ten czas, co może zakończyć się znalezieniem satysfakcjonującej nas pracy. Co zatem możemy zrobić, by poprawić swoją sytuację?
Zarejestruj się jako osoba bezrobotna w Urzędzie Pracy
Choć wiele osób ma opory przed pojawieniem się w Urzędzie Pracy jest to korzystne dla bezrobotnego. Przede wszystkim rejestrując się jako osoba bezrobotna, uzyskujemy ubezpieczenie zdrowotne, dzięki któremu możemy spokojnie udać się na wizytę lekarską lub, w razie takiej sytuacji, nie płacić za pobyt w szpitalu.
Urząd Pracy ponadto ma za zadanie pomóc nam w poszukiwaniu odpowiedniej dla nas pracy, niezbędne są więc nam wszelkie dokumenty świadczące o naszych poprzednich miejscach pracy i stanowiskach, jakie w danej firmie obejmowaliśmy – na tej podstawie tworzą nasz profil. Sami również ustalamy jakie profesje nas interesują, a następnie udajemy się na rozmowę z doradcą zawodowym.
Podnieś swoje kwalifikacje na bezrobociu
Często okazuje się, że utrata pracy była związana ze zbyt niskimi kwalifikacjami, a znalezienie pracy bez wyższego wykształcenia lub konkretnego kursu, może być niezwykle ciężkie.
Dlatego warto się rozejrzeć – okazuje się, że istnieje wiele możliwości, z których możemy skorzystać:
- Pierwszą opcją są kursy i szkolenia oferowane przez Urząd Pracy, są one finansowane przez tą instytucję, więc możemy podnieść swoje kwalifikacje całkowicie za darmo.
- Możemy także zerknąć w internecie na liczne kursy oraz szkolenia, które są dofinansowywane przez Unię Europejską i organizowane specjalnie dla osób bezrobotnych – to świetna okazja by zdobyć nowe umiejętności, które potwierdzone będą na dyplomie, a ich obecność w naszym CV znacznie podwyższy nasze kwalifikacje.
- Istnieje również szansa na powrót do szkoły – jeśli nie ukończyliśmy żadnych studiów, może najwyższy czas na to, by tego dokonać? Z pewnością w ten sposób będzie nam o wiele łatwiej znaleźć wymarzoną pracę i spełniać się na konkretnym stanowisku. W dzisiejszych czasach mamy do wyboru tak wiele kierunków, że z pewnością każdy może znaleźć coś dla siebie.
Wykorzystaj bezrobocie na swój rozwój
Najgorsze, co może nas dopaść na bezrobociu to siedzenie w miejscu. Owszem, wiele osób poświęca sporo czasu na odpoczynek, relaks, jednak ten okres nie powinien trwać zbyt długo. Dużo wolnego czasu to okazja do pozałatwiania wielu zaległych spraw, a także do zajęcia się samym sobą nie tylko w kwestii podniesienie kwalifikacji.
Zróbmy sobie listę problemów, które musimy rozwiązać w kolejności od najpilniejszych do tych najmniej istotnych. Nie zabierajmy się też za ich realizację po południu – mając wolny dzień wstańmy wcześniej i działajmy.
Kolejną kwestią jest praca nad samym sobą. Każdy z nas ma pewne określone cele, które chciałby osiągnąć w związku z własną osobą – jedni chcieliby zrzucić kilka kilogramów, inni zmienić pewne negatywne cechy osobowości, kiedy nadarzy nam się lepsza okazja jeśli nie teraz?
Najlepiej jest również spisać wszystkie elementy, które nie pasują nam w sobie i wszelkie cele, które chcielibyśmy osiągnąć. Możemy obok nich zapisać realny termin kiedy zamierzamy je osiągnąć, na przykład : „zrzucić 10 kilogramów w pół roku”. Umieśćmy tę kartkę w widocznym dla nas miejscu, w ten sposób będziemy stale się motywować i nie zapomnimy o tym, co jest dla nas najważniejsze.
Bezrobocie to również czas, podczas którego możemy wykonać wszystko, na co do tej pory nie mieliśmy czasu: zapisać się na wymarzone zajęcia, przeczytać konkretną książkę, stworzyć coś własnego.
A może własny biznes na bezrobociu?
Wiele osób podczas okresu bezrobocia zaczyna myśleć nad założeniem własnej firmy, a statystyki dowodzą, że spora ilość takich firm osiąga sukcesy na rynku. Może więc czas pomyśleć nad tym, w czym naprawdę jesteśmy dobrzy i jakie doświadczenie posiadamy i rozeznać się w środowisku biznesowym? Pamiętajmy jednak, że droga od planów do realizacji jest bardzo długa i nie możemy się szybko poddawać oraz zniechęcać – w biznesie czeka nas wiele potknięć i pomyłek, z którymi trzeba się liczyć, jednak kto nie ryzykuje…
Tutaj bardzo pomocny może okazać się właśnie Urząd Pracy, który oferuje darmowe szkolenia w zakresie zakładania własnego biznesu. Co więcej – istnieje możliwość uzyskania dofinansowania na otworzenie własnej działalności, co może pomóc nam szybciej stanąć na nogi. Warte uwagi są również środki unijne – tutaj też jest szansa na dofinansowanie, choć należy pamiętać, że w obu przypadkach trzeba spełniać określone wymogi, by otrzymanie dofinansowania było możliwe.
Podstawową rzeczą, którą powinniśmy stworzyć to dobry biznesplan. Musimy wiedzieć w czym jesteśmy dobrzy i na czym się znamy – nie ma sensu zabierać się za coś, o czym nie mamy kompletnie pojęcia. Następnie ustalmy ile środków będzie nam potrzebnych, na co dokładnie je wydamy, czy będzie nam potrzebny lokal, jaką ilość towaru trzeba zakupić – to tylko kilka punktów z bardzo długiej listy zadań. Będąc jednak skrupulatnym i zawziętym możemy po kroku dążyć do celu i w końcu osiągnąć go.