Błędy w CV – jak nie pisać CV?

0
6875

Szukając pracy, musimy sobie zdawać sprawę z tego, iż nasze CV w tym momencie jest najważniejsze – na jego podstawie pracodawca ocenia, czy chce dać nam szansę i zaprosić na rozmowę kwalifikacyjną, czy też nie. Ważne więc, aby nasz dokument zawierał wyłącznie istotne informacje, a także był przejrzysty, o czym niestety wiele osób zapomina. W efekcie pracodawca nie jest zainteresowany naszą kandydaturą, a my zastanawiamy się, dlaczego wciąż nie możemy znaleźć pracy. Dobra rada – unikajmy błędów, które najczęściej popełniamy.

Jakich błędów unikać, pisząc CV?

Wiele osób, szukając pracy, powiela swój dokument, nawet jeśli minęło sporo czasu. Nie przykładamy uwagi do tego, czy zmienić coś w swoim CV, lecz z automatu drukujemy lub wysyłamy do pracodawcy. A później nastaje cisza, mimo iż byliśmy pewni, że firma będzie nami zainteresowana. Okazuje się, że nasz numer telefonu, bądź adres e-mail jest błędny lub nieaktualny i pracodawca nie ma się jak z nami skontaktować.

Niewłaściwe jest także umieszczanie dodatkowych, zbędnych informacji, takich jak stan cywilny czy inne osobiste dane. Pracodawcy nie jest to potrzebne, a mówienie na tym etapie zbyt wiele o sobie może nie być zbyt pozytywnie odebrane.

Wiele osób nie weryfikuje także swojej kariery zawodowej w stosunku do oferty, na którą aplikujemy. O co dokładnie chodzi? Mianowicie kandydując na przykład na stanowisko sekretarki, zamieszczamy w swoim CV informację na temat pracy w sklepie bądź jako kierowca. Owszem, niektóre umiejętności mogą przydać się na stanowisku sekretarki, lecz lepiej zawrzeć to w liście motywacyjnym lub swoich umiejętnościach (komunikatywność czy prawo jazdy). Pracodawcę interesuje jednak wyłącznie doświadczenie, które jest ściśle związane ze stanowiskiem, na które aplikujemy.

Odpowiedni wygląd naszego CV

W tym temacie warto kierować się następującymi wskazówkami:

  • Nie stosujmy żadnych ozdobników: wymyślnej czcionki, kolorów czy zabawnych emotikonek – dla pracodawcy może to być oznaka, że nie podchodzimy do pracy zbyt poważnie.
  • Nie decydujmy się także na kolorowe kartki, postawmy na klasyczny biały papier, dzięki czemu nasz dokument będzie czytelny i estetyczny.
  • W żadnym wypadku nie drukujmy naszego CV w innym formacie, niż A4, ponieważ będzie to wyglądało komicznie. Jeśli nasz dokument nie jest zbyt bogaty i nie zawiera wiele treści, wydrukujmy go ładnie na jednej stronie A4 z ewentualnym niewielkim powiększeniem. Z kolei, gdy CV jest na tyle zaawansowane, że nie mieści się na jednej stronie A4, zdecydujmy się na druk dwustronny.
  • Jeśli mamy zamiar wysyłać nasz dokument pocztą elektroniczną, nie zapisujmy go w formacie .doc – pracodawca otrzymałby wtedy nasz dokument do edycji, co wygląda bardzo nieprofesjonalnie. Znacznie lepiej jest wysyłać go w formacie .pdf.

Jakie zdjęcie do CV?

Coraz więcej osób, nie wiadomo dlaczego, decyduje się na umieszczanie w CV dziwnych zdjęć. Jedni wybierają swoją całą sylwetkę, inni zdjęcie z imprezy, gdzie jesteśmy roześmiani i widać po nas, że świetnie się bawimy. Niektórzy nawet wklejają zdjęcia z wakacji, myśląc, że wyglądamy tam niezwykle korzystnie i to przekona pracodawcę.

W rzeczywistości może mieć on duży ubaw i zażenowanie wobec takich dokumentów i nie jest to w żadnym wypadku traktowane poważnie. Najlepszym rozwiązaniem jest załączenie zdjęcia, które wykonujemy do dokumentów, jesteśmy tam schludnie ubrani, lekko uśmiechnięci i taki wizerunek może zachęcić pracodawcę do naszej kandydatury.

Unikajmy błędów ortograficznych, gramatycznych i stylistycznych w CV

Nie ma nic gorszego, niż rażące błędy językowe w CV. W 80% takie dokumenty są na wstępie odrzucanie, nie z tego powodu, iż ktoś ma problemy z ortografią czy stylistyką, lecz nie zadbał o to, by dokument poprawić i oddać w bezbłędnej formie.

W dzisiejszych czasach piszemy CV w dokumencie tekstowym, programy te mają automatyczne poprawianie lub podkreślanie błędów, na co należy zwrócić uwagę. Na samym końcu należy przejrzeć cały dokument, czy aby jakiś błąd nie wkradł się i nie został niezauważony. Dodatkowo możemy poprosić drugą osobę, aby sprawdziła nam treść CV pod kątem błędów językowych.

Dostarczenie CV do pracodawcy

Jeśli decydujemy się na wysłanie CV pocztą elektroniczną, pamiętajmy, aby przede wszystkim wysyłać je ze swojego maila. Musimy bowiem wiedzieć, że pracodawca może chcieć się z nami skontaktować właśnie poprzez e-mail, więc niezbędny jest nam stały dostęp do poczty.

Kolejną kwestią jest nasz adres e-mail: zrezygnujmy z zabawnych lub wulgarnych kont. Pracodawca widzi adres mailowy, z którego przyszła wiadomość, zdecydowanie maile typu: kwiatuszek456 lub odważna_kocica nie będą pozytywnie rozpatrywane. Najlepiej założyć konto z naszym imieniem i nazwiskiem, które posłuży nam właśnie do istotnych i poważnych korespondencji mailowych.

Jeśli zaś decydujemy się na osobiste dostarczenie naszych dokumentów, nie prośmy czasem kogokolwiek, by zrobił to za nas. Wyobraźmy sobie, że to my szukamy kandydata do  pracy, a jego CV dostarcza przyjaciel, rodzic lub współmałżonek – czy w takiej sytuacji chętnie zaprosilibyśmy tę osobę na rozmowę, wiedząc, że nie ma odwagi przynieść nawet CV?

Pamiętajmy też, aby wyglądać schludnie i estetycznie, nawet jeśli chcemy tylko zostawić swoje dokumenty w recepcji.

[Głosów:2    Średnia:3/5]