Katowice – to miasto położone w województwie Śląskich, z którego co roku wiele osób wyjeżdża za granicę w poszukiwaniu pracy. Niektórzy z nich jadą na krótko tylko po to, aby dorobić, inni zaś decydują się na dłuższy pobyt poza krajem. Powstaje zatem dość podstawowe pytanie – jeśli właśnie pracowaliśmy za granicą albo też chcemy to zrobić, to jak następnie rozliczyć się z Urzędem Skarbowym?
Prawdziwy zagraniczny problem
Kiedy jedziemy za granicę, wydaje nam się, że największym problemem będzie bariera językowa, koszty wynajmu mieszkania, znalezienie pracy czy jeszcze inne sprawy. I rzeczywiście – to wszystko jest na swój sposób trudne. Jednak nieraz prawdziwe problemy zaczynają się, kiedy wrócimy do kraju. Jak tu bowiem się rozliczyć z naszych dochodów? Czy w ogóle musimy się z nich rozliczać w Polsce? Jak to zrobić i w ogóle od czego to zależy?
Rozliczenie podatku – podstawowe informacje
Generalnie warto na początek zorientować się, zanim jeszcze zaczniemy się martwić, czy rzeczywiście musimy się rozliczać także w naszym kraju. A zatem prawo tutaj stawia dość jasne, choć bardzo szerokie granice. Przede wszystkim jeśli przebywamy na terenie Polski więcej niż 183 dni w roku, to musimy się tu rozliczyć. Warto tu wspomnieć, że czasem wyjeżdżamy do pracy np. jesienią. Wówczas, nawet jeśli zamierzamy w innym kraju już zostać, to jednak w Polsce w danym roku ewidentnie byliśmy wymaganą ilość czasu.
Po drugie – rozliczyć podatek w Polsce należy także w sytuacji, jeśli posiadamy w Polsce centrum interesów gospodarczych albo osobistych. Jak rozumieć te dość górnolotne sformułowania? Tu definicja jest naprawdę szeroka. Bowiem „centrum interesów osobistych” to może być hobby, przynależność do związku, rodzina, działalność polityczna itp. Zaś „centrum interesów gospodarczych to miejsce prowadzenia działalności zarobkowej, źródła dochodów itp. Warto tu wspomnieć, że to może nawet pole, które oddaliśmy w dzierżawę!
Rozliczenie podatku – dalsze informacje
Jak widać powyżej – generalnie większość osób jednak musi dokonać także rozliczenia podatku w Polsce. Tu pojawia się pytanie – jak? Otóż jest to w dużej mierze zależne od rodzaju umowy i kraju, w jakim pracowaliśmy. Generalnie jednak stosuje się dwa różne typy rozliczeń, aby uniknąć podwójnego płacenia.
Pierwszy z tych sposobów to metoda proporcjonalnego odliczenia. Oznacza to, że od kwoty podatku, jaki musimy zapłacić w Polsce odliczamy to, co zostało zapłacone w innym kraju. Druga metoda zaś to zasada zwolnienia z progresją. Oznacza to, że de facto nie musimy płacić podatku w innym państwie, jednak ma on wpływ na wysokość stopy oprocentowania podatku w Polsce.
Pomoc prawna – najlepsze rozwiązanie
Jak zatem widać, rozliczenie podatku nie jest wcale takie proste. A jak wszyscy dobrze wiemy, nieznajomość prawa może nam tutaj bardzo zaszkodzić. Trudno jednakże wymagać, abyśmy dokładnie się orientowali we wszystkich zawiłościach prawnych. Dlatego też zdecydowanie warto zwrócić się o pomoc do specjalistów, których znajdziemy pod poniższym linkiem: cuf-podatki.pl/rozliczenie-podatku-katowice.