Jak stworzyć własnego bloga?

0
1913

Blogowanie jest obecnie bardzo modne i – czego nie można pominąć – dla wielu stało się źródłem dodatkowego dochodu. Założenie i prowadzenie własnego bloga nie jest wcale takie trudne, jakby się to mogło wydawać, dostępne są bowiem narzędzia, które to ułatwiają. Najważniejszym jest to, by mieć dobry pomysł na jego temat – coś, co zainteresuje czytelników.

Tworzenie własnego bloga – Tematyka i nazwa domeny

Dobrą stroną bloga jest to, że każdy go może prowadzić. Nie trzeba dużych nakładów finansowych, a nawet można to robić całkiem za darmo. Jak to jednak zostało powiedziane na wstępie, warto znaleźć dobry temat. Pisać możemy właściwie o wszystkim, o czym tylko chcemy o sztuce, muzyce, modzie, naturze czy też o samochodach. Najlepiej jednak, by jego treść pokrywała się z naszymi zainteresowaniami – pisanie będzie wówczas łatwiejsze a posty bardziej przekonywujące.

Kolejnym krokiem będzie wymyślenie odpowiedniego tytułu. Logiczne rozumowanie wskazuje na taki, który wyraźnie nawiązuje do treści bloga. Dzięki temu każdy zainteresowany będzie mógł od razu zorientować się od czym piszemy. A jeśli zdecydujemy się wykupienie domeny, tytuł bloga może stać się jednocześnie nazwą domeny – dlatego warto dobrze się nad nim zastanowić.

Dobra domena może też być świetną lokatą kapitału. Zarabianie na domenach staje się coraz bardziej popularne. Niektóre domeny internetowe zostają sprzedane za duże pieniądze, dlatego jeśli dopisze nam szczęście w przyszłości będziemy mogli spieniężyć naszą domenę gdy porzucimy pisanie bloga.

Tworzenie własnego bloga – Wybór serwera

Mamy już temat i tytuł naszego przyszłego bloga, możemy go teraz założyć. Aby to zrobić musimy wybrać serwer na którym go umieścimy. Serwer to nic innego, jak komputer o odpowiednio pojemnym dysku. Istnieje wiele firm, które udostępniają blogerom swoje serwery za darmo lub odpłatnie – wszystkie znajdziemy w internecie. Darmowy serwer oferuje między innymi Google – wcześniej należy założyć sobie konto na ich stronie.

Wybranie darmowego serwera na początku swojej przygody z blogowaniem ma tę zaletę, że w razie niepowodzenia, nie ponosi się żadnych kosztów. Jeśli jednak wiążemy z naszym blogiem poważne plany, np. pragniemy w przyszłości na nim zarabiać, warto od razu zastanowić się nad skorzystaniem z jednego z płatnych serwerów i wykupienie własnej domeny, czyli własnego adresu bloga.

Tworzenie własnego bloga – CMS i skórka

Użytkowanie płatnego serwera – w przeciwieństwie do serwera darmowego – będzie wymagało zainstalowania na nim odpowiedniego Systemu Zarządzania Treścią (w skrócie CMS), czyli specjalnego programu do bezpośredniego tworzenia strony internetowej. Najbardziej popularnym z nich jest w tej chwili WordPress, a jedną z jego licznych zalet jest to, iż jest dostępny za darmo.

Po zainstalowaniu któregoś z wybranych programów do obsługi strony będziemy musieli wgrać jeszcze tzw. skórkę, która nada wygląd naszemu blogowi oraz skonfigurować ją. Początkującemu blogerowi może to wszystko sprawiać nieco kłopotu, choć wbrew pozorom nie jest tak trudne, jak się może wydawać. Jeśli już się z tym wszystkim uporamy, możemy zacząć naszą przygodę w blogosferze, publikując pierwsze posty.

[Głosów:1    Średnia:5/5]