Jak założyć spółkę z.o.o.?

0
2299

Okazuje się, że przedsiębiorczość wśród Polaków znacznie wzrasta. Chcą być samodzielni, pracować na swoim, rozwijać się podbijać rynki. Nie jest to jednak zajęcie dla każdego. Przy zakładaniu firmy niezbędny jest dobry pomysł na biznes, ale też wiedza z przedsiębiorczości. Obecnie istnieje mnóstwo sposobów na to, by zacząć rozkręcać własny biznes. Od czego zacząć?

W Polsce działalność gospodarczą można prowadzić na kilka różnych sposobów: jako firma jednoosobowa, spółka cywilna, jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo–akcyjna, akcyjna, z ograniczoną odpowiedzialnością. Każda z nich działa na nieco innych zasadach i wymaga innych zobowiązań, dlatego przed zdecydowaniem się na którąś z nich warto dowiedzieć się o ich plusach i minusach oraz zorientować się, która będzie najbardziej odpowiadała naszym potrzebom. Najczęściej spotkać się można ze spółkami z ograniczoną odpowiedzialnością (spółki z.o.o). Przeczytaj więcej o tym, jak zaplanować zakładanie spółek: http://readymade.com.pl/zakladanie-spolek/.

Od czego zacząć?

Zakładanie spółki z.o.o. powinno rozpocząć się od biurokracji, a mianowicie –umowa spółki. Jeśli zakładasz spółkę ze wspólnikiem, musisz dopracować jej treść z nim. Proces zakładania spółek rozpoczyna się zawsze od pisemnego sporządzenia umowy w formie aktu notarialnego, zgodnie zkodeksem spółek handlowych. W takiej umowie muszą być zawarte: dane siedziby firmy, przedmiot działalności, wysokość kapitału i podział udziałów między wspólnikami, czas trwania spółki. Po podpisaniu umowy przez wszystkich wspólników należy zgłośnić spółkę do Krajowego Rejestru Sądowego w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Okres ten jest przeznaczony na gromadzenie kapitału, wybór zarządu i zaciągnięcieodpowiednich zobowiązanń. Do KRS należy złożyć stosowne druki (KRS–W3, KRS–WE, KRS–WM, KRS–WK, KRS–WA, KRS–WL) oraz umowę spółki z.o.o., dane wspólników i wzory ich podpisów potwierdzone notarialnie oraz dowód opłaty sądowej. Dodatkowo, aby firma mogła rozpocząć działalność, należy założyć firmowe konto w banku, zarejestrować się jako podatnik VAT oraz poinformować urząd skarbowy o wybranej formie opodatkowania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]