Czy franczyza to opłacalny biznes? Sprawdzamy

System franczyzowy jest coraz popularniejszy w Polsce. Zobacz, co warto wiedzieć na jego temat i przekonaj się, jakie korzyści oferuje.

Co to jest franczyza

Franczyza to forma prowadzenia działalności gospodarczej, w której firma macierzysta udziela koncesji innemu podmiotowi na prowadzenie firmy pod jej szyldem i znakiem towarowym. Franczyza ma tę przewagę nad np. zwykłą działalnością, że franczyzobiorca dostaje gotowy produkt, kompletny know-how, który może przenieść na grunt lokalny i w ten sposób zarabiać. Ponadto rozpoczęcie działalności w formie franczyzy obarczone jest dużo niższymi kosztami początkowymi, a także wydatkami np. na reklamę. Oba podmioty, franczyzodawcę i franczyzobiorcę, wiąże umowa czasowa, a z uzyskaniem koncesji wiąże się jednorazowa opłata dla firmy-matki oraz niewielki abonament za udzieloną koncesję

Przykład systemu franczyzowego – serwis Rabatem.pl

System franczyzowy jest bardzo popularny na świecie oraz także w Polsce. Na tej zasadzie działa np. wiele sieciowych kawiarni, salony prasowe czy popularne sklepy spożywcze. Obecnie franczyza rozszerza się także na przestrzeń internetu. Przykładem może być popularny portal z kodami rabatowymi Rabatem.pl, który oferuje współpracę osobom, które chciałyby prowadzić lokalną wersję tego serwisu. Współpraca polega tu na uzyskaniu wyłączności na zarządzanie serwisem np. w danym mieście. Franczyzobiorca uzyskuje własną subdomenę z nazwą miasta w adresie strony, a także pełną swobodę jeśli chodzi o pozyskiwaniu reklamodawców. Zarabia właśnie na wyświetlaniu reklam z kodami i rabatami ogłaszanymi przez lokalne firmy lub lokalne oddziały sieci handlowych.

Czy franczyza to pewna inwestycja?

Na przykładzie Rabatem.pl możemy zobaczyć, że niektórzy franczyzobiorcy zarabiali już w ciągu 28 dni od podpisania umowy, a najlepsi potrafili zarobić nawet kilkanaście tysięcy zł netto. Co przemawia na korzyść tego systemu to to, że zyski uzyskiwane z tytułu prowadzonej w tym modelu działalności idą w całości do niego. Generalnie jako współwłaściciel platformy Rabatem.pl zyskujesz wiele swobody, a zanim zaczniesz sprzedawać i zarządzać całym przedsięwzięciem, odbywasz dedykowane dwudniowe szkolenie.
Podczas szkolenia jesteś uczony np. obsługi panelu CMS, programów graficznych, w którym będziesz samodzielnie mógł wykonywać gazetki promocyjne z ofertami Twoich reklamodawców, obsługi serwera FTP, mediów społecznościowych oraz oczywiście sprzedaży i tego, jak najlepiej zarabiać.

Jak rozpocząć działalność franczyzową? Przykład

Trzeba przyznać, że prowadzenie franczyzy platformy Rabatem.pl jest bardzo proste. Najpierw podpisujesz umowę i dostajesz wyłączność w swoim mieście. Następnie przechodzisz szkolenie ze sprzedaży i sposobów generowania zysków, podczas którego poznajesz też cały know-how. Po szkoleniu otrzymujesz wszystkie uprawnienia wydawcy i ruszasz ze swoją lokalną wersją portalu. Przystępujesz do działań sprzedażowych oraz koordynujesz własne kampanie reklamowe w prasie, internecie i social media. Następnie pozyskani klienci opłacają umówione reklamy w Twoim portalu. W miarę upływu czasu rozwijasz swoją wiedzę i umiejętności sprzedażowe. Twój portal rozwija się i generuje coraz większe zyski dzięki temu, że Twoi klienci zyskują kolejnych klientów. Widzisz więc, że rozpoczęcie franczyzy nie jest żadną czarną magią. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na https://www.rabatem.pl/strona/franczyza.

[Głosów:5    Średnia:2.6/5]