Adwokat i sprawa karna

0
2274

Osoba podejrzewana o popełnienie przestępstwa lub wykroczenia, już od samego początku przygotowania do procesu potrzebuje specjalisty, jakim jest adwokat. Dzięki temu niezależnie od tego czy jest winna czy nie, może znacznie lepiej bronić swoich interesów. W jaki sposób wybrać profesjonalistę, który w sądzie będzie reprezentował osobę oskarżoną o złamanie prawa karnego?

Wybór adwokata

Usługi adwokata to oczywiście pewien koszt, który jednak bardzo się opłaca, szczególnie jeżeli sprawa jest skomplikowana, a osoba oskarżona pragnie udowodnić swoją niewinność. W przypadku, kiedy zatrzymany jest winny, pomoc prawnika również może złagodzić wyrok. Oczywiście wybór tego specjalisty nie może być przypadkowy. Warto zdecydować się na profesjonalistę, który ma rozległe doświadczenie w sprawach karnych i cieszy się dobrymi opiniami innych klientów.

Jeżeli osoby oskarżonej nie stać na adwokata zatrudnionego osobiście, można skorzystać z pomocy specjalisty przydzielonego z urzędu. W szczególnie skomplikowanych sprawach, nie zawsze jest to dobre wyjście, ponieważ nigdy nie można być pewnym, że dostanie się prawnika, który cieszy się renomą w swoim zawodzie oraz ma duże doświadczenie w tego typu sprawach.

Co może adwokat?

O adwokata należy się postarać jeszcze przed zatrzymaniem. Jeżeli już do tego dojdzie, będzie on w stanie działać w imieniu osoby oskarżonej, na przykład dostarczając dowody, docierając do świadków czy w każdy inny sposób działając na rzecz osoby zatrzymanej. Specjalista może się też kontaktować z samą osobą oskarżoną, osadzoną w areszcie śledczym.

Niezależnie od tego jak przedstawia się sprawa, adwokat ma obowiązek działać jedynie dla dobra swojego klienta i wykorzystywać argumenty i dowody które działają na jego korzyść. Należy pamiętać o tym, nawet jeżeli jest się winnym popełnienia zarzucanego czynu.

Jak działać w sprawie karnej?

Oskarżony może się porozumieć z prawnikiem co do linii obrony, ustalając wspólną wersję lub korzystając z pomysłów tego doradcy. Może również sam skorzystać z własnego pomysłu na obronę i poinformować prawnika czy są to informacje prawdziwe, czy zmyślone. Inną opcją jest przyznanie się do winy zarówno przed adwokatem jak i przed sądem.

Prawnik nie musi wiedzieć dokładnie jaka jest prawda, ponieważ jego zadaniem jest jedynie przedstawienie oskarżonego w jak najlepszym świetle przed sądem, niezależnie od tego, czy zarzucany czyn był popełniony, czy też nie.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na aliantlaw.pl

[Głosów:1    Średnia:5/5]