Srebro – bardziej potrzebne niż przypuszczasz

0
2070

Srebro jest metalem o niewyobrażalnie długiej liście zastosowań. Używa się go w elektronice i elektryce, w przemyśle szklarskim do wytwarzania szczególnego typu szyb ochronnych, a także w przemyśle związanym z dekoracjami oraz oczywiście w jubilerstwie. Jego wydobycie jest jednak dość kosztowne, a uzyskanie stopu o właściwym składzie – jeszcze droższe.

Ile masz srebra?

Wiele osób na co dzień wykorzystuje niezwykłe właściwości srebra. Posiadacze najwyższej klasy sprzętu audio mają na przykład urządzenia, które wcale nie wykorzystują modnych złotych wtyków (też zresztą wykonanych głównie ze srebra), ale właśnie w całości srebrne. Srebro jest też tradycyjnie wykorzystywane do produkcji najbardziej reprezentacyjnych sztućców i ma znaczenie w jubilerstwie. Jeśli chodzi o elektronikę, to zwykle używa się tu wagowo niewielkich ilości srebra, za to jego czystość jest często większa niż w przypadku stopu jubilerskiego i stołowego. Jeśli więc dobrze poszukać, to wiele osób ma wokół siebie całkiem sporo srebra i może o tym w ogóle nie wiedzieć.

Jakie to ma znaczenie?

W związku z tym, że srebro jest drogim materiałem, wiele nawet bardzo lekkich elementów srebrnych czy choćby tylko srebrzonych można oddać do wyspecjalizowanych skupów złomu. Nie chodzi tu teraz o skup złomu jubilerskiego, który i wycenia się inaczej, i inaczej prowadzi, tylko o skupy przemysłowe. Można tam sprzedać, jak doradzają eksperci skupu https://weglik.eu/skup-srebra, srebrne przewody, posrebrzane wtyki, a także niektóre luty, blaszki, sztabki czy elektrody. Ich ceny mogą być bardzo wysokie, ponieważ srebro do tych zastosowań często oczyszcza się w zasadzie zupełnie, zdecydowanie bardziej niż do wielu stopów jubilerskich, a skład domieszek też jest łatwy do określenia. To sprawia, że srebro jako surowiec wtórny jest wiele warte dla hut zajmujących się jego odzyskiem.

Co warto wiedzieć o recyklingu srebra?

Niewiele skupów metali przyjmuje złom srebrny. Wszystko dlatego, że partnerów, którzy odbierają ze skupu taki surowiec, jest niewielu. To zaś wynika z trudnych procesów technologicznych prowadzących do odzyskania cennego pierwiastka. Zwykle ilości srebra są niewielkie, a czystość produktu finalnego musi być bardzo duża, odzyskiwania srebra nie przypomina więc zdjęć z hut stali, gdzie wszystkie procesy opracowane są dla dziesiątek ton surowca. Tutaj często pracuje się nawet na gramach i dekagramach, więc skala i koszty przedsięwzięcia są zupełnie inne. Jednak takie srebro z recyklingu nadaje się do praktycznie wszystkich technicznych zastosowań, w których jest potrzebne. Można je też odzyskiwać po wielokroć, ponieważ pierwiastek ten się nie zużywa. Jedynie pewne niemal nieodwracalne reakcje chemiczne mogą sprawić, że odzysk srebra stanie się nieopłacalny.

[Głosów:1    Średnia:5/5]