Senność w ciągu dnia – jak walczyć z sennością?

0
22338

Nieraz zdarza nam się podczas dnia ziewać i przysypiać, doskonale znamy uczucie, kiedy wracamy do domu i jedyne o czy marzymy to położyć się do łóżka i zdrzemnąć chociaż godzinkę. W rzeczywistości nasz sen trwa zwykle o wiele dłużej, a my tracimy dużo cennego czasu i zaniedbujemy obowiązki. Dobrze więc podjąć odpowiednie kroki, aby czuć się w ciągu dnia wypoczętym i aktywnie spędzać dzień zarówno w pracy jak i poza nią.

Wpływ odżywiania na senność w ciągu dnia

Senność może być spowodowana licznymi niedoborami witamin i minerałów w naszym organizmie. Aby wyregulować  i utrzymać ich prawidłowy poziom musimy odpowiednio się odżywiać. Co to znaczy? Warto zapewnić sobie każdego dnia zdrowe i bogate w wiele witamin posiłki. Nie oznacza to, że musimy jeść rzeczy jałowe i niesmaczne – wystarczy wybrać właściwe składniki, czyli postawić na świeże warzywa, owoce czy kasze, które dostarczą nam wszystkiego co jest nam niezbędne, do prawidłowego funkcjonowania.

Nie na darmo mówi się również, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia – dzięki wartościowemu posiłkowi z samego rana zyskujemy mnóstwo energii i witalności, która pomoże nam przebrnąć aktywnie przez cały dzień i wszystkie obowiązki. Ponadto, przyspieszymy swój metabolizm, co korzystnie wpłynie na naszą sylwetkę. Wiele osób nie wyobraża sobie zaraz po przebudzeniu cokolwiek zjeść, jednak szybko można się przyzwyczaić, a efekty z tego płynące są zadowalające. Co najważniejsze – senność znika na dobre.

Jak walczyć z sennością? Zacznij się ruszać!

Nie trzeba chyba tłumaczyć ile korzyści dla naszego ciała i organizmu przynosi aktywność fizyczna. Prawda jest taka, że brak ruchu także wpływa na nasze przemęczenie, niestety niekorzystnie – im mniej się ruszamy, tym bardziej leniwi się stajemy, a co za tym idzie – bardziej zmęczeni.

Aktywność fizyczna niesie za sobą wiele korzyści:

  • Warto więc zadbać o to, by chociaż 3 razy w tygodniu poświęcić około godzinę na sport: mogą być to zajęcia grupowe, bieganie, gry zespołowe czy też wykonanie treningu online, każda z tych opcji będzie dla nas niezwykle korzystna.
  • Ćwiczenia fizyczne usprawniają nasz układ oddechowy, układ krążenia, dzięki czemu lepiej oddychamy, a nasz organizm jest lepiej dotleniony, na wskutek czego nie odczuwamy zmęczenia.
  • Co więcej, dzięki ćwiczeniom korzystnie wpływamy na naszą sylwetkę, co również motywuje nas do działania i odechciewa nam się spania czy wylegiwania przed telewizorem.
  • Jeśli więc dopada nas zmęczenie wystarczy poświęcić 15 minut na podstawowe ćwiczenia, wykonać energicznie kilka serii i od razu poczujemy przypływ energii oraz endorfin, czyli hormonów szczęścia. Aktywność fizyczna jest korzystna zarówno rano – daje nam siłę i energię na cały dzień, jak i wieczorem – zmęczeni ćwiczeniami z łatwością zaśniemy i spokojnie prześpimy całą noc.
  • Nie zapominajmy oczywiście o regularnym piciu wody przez cały dzień – dobrze nawodniony organizm jest podstawą naszego dobrego samopoczucia.

Zgubne produkty wywołujące nadmierną senność

Przeważnie gdy czujemy senność sięgamy po takie produkty, jak: słodycze, kawa oraz napoje energetyczne. Wydaje nam się, że dodadzą nam energii i utrzymają jej prawidłowy poziom przez resztę dnia. W rzeczywistości każdy z tych produktów daje nam siły wyłącznie na krótki czas i znów wraca do nas senność i zmęczenie.

Musimy także zdawać sobie sprawę z tego, że każdy z tych produktów w dużej ilości poważnie szkodzi naszemu organizmowi, postawmy więc na zdrowe zamienniki, które faktycznie dodadzą nam sił i pozwolą prawidłowo funkcjonować przez resztę dnia.

Istnieje kilka smacznych propozycji, które skutecznie przegonią zmęczenie:

  • Najbardziej popularną miksturą jest szklanka ciepłej wody z łyżką miodu oraz sokiem z połowy cytryny – taki napój warto przygotować już wieczorem, by enzymy zawarte w miodzie miały czas się uaktywnić. Taki napój z samego rana pobudzi nas do działania, usprawni nasz metabolizm i ureguluje naszą gospodarkę.
  • Gdy potrzebny nam prawdziwy zastrzyk energii wyciśnijmy sok z jabłek i dodajmy do niego nieco startego korzenia imbiru.
  • Dla miłośników owoców poleca się wymieszanie jogurtu naturalnego ze świeżym sokiem z pomarańczy, zmiksowanymi truskawkami oraz łyżeczką siemienia lnianego. Możemy też sięgnąć po kiwi oraz winogrona – zielone owoce niezwykle korzystnie działają na nasz organizm – połączmy je także ze zmiksowanymi orzechami włoskimi oraz wykończmy nasz koktajl listkami mięty.
  • Prawdziwą bombą energetyczną jest również połączenie buraka oraz selera – starte na tarce i zmiksowane stanowią pyszny koktajl. Dla smaku możemy również dodać nieco soku z cytryny i rozcieńczyć go wodą mineralną.
Zły stan zdrowia wpływa na ciągłe zmęczenie i senność

Istnieją przypadki, w których pomimo wysypiania się, aktywności fizycznej i odpowiedniej diety ciągle czujemy się senni i zmęczeni – jest to sygnał, że w naszym organizmie może dziać się coś niepokojącego.

Najlepiej udać się wtedy do lekarza rodzinnego i porozmawiać z nim o naszych problemach, powinien zlecić nam komplet podstawowych badań, z których wynikną ewentualne nieprawidłowości. Stałe zmęczenie i senność może być wynikiem problemów z tarczycą, cukrzycą, anemią, czy nadciśnieniem.

[Głosów:56    Średnia:2.4/5]