Rozwój kariery. 6 wskazówek jak rozwinąć swoją karierę

0
5943

Myśląc o własnej karierze zawodowej, zależy nam na tym, by spełniać się w swoim zawodzie i być jak najlepszym pracownikiem. Jednak by to uczynić nie możemy zapominać o stałym rozwoju naszej kariery, czyli podnoszeniu kwalifikacji, zdobywaniu nowych umiejętności, a także wiedzy. Przyjmując taką postawę mamy szansę na zdobycie wielu sukcesów zawodowych, zwiększenie pewności siebie i osiągnięcie własnych celów. W jaki sposób to uczynić?

Jasno określmy cel, do którego chcemy dążyć

W dzisiejszych czasach, pracując na danym stanowisku, musimy nie tylko posiadać odpowiednie umiejętności, ale również być elastyczni i jak najbardziej zaangażowani.  Jeśli jesteśmy otwarci na rozwój mamy większe szanse, by spełnić swoje marzenia i osiągnąć dany cel.

Ważne, abyśmy nie stawiali ich sobie zbyt dużo naraz, ponieważ ciężko będzie nam ogarnąć wiele tematów w tym samym czasie. Dlatego najlepiej skupić się wyłącznie na jednej lub dwóch umiejętnościach, dla jednych będzie to kurs na wózek widłowy, dla innych szkolenie z danego programu, jeszcze inni jako cel obiorą sobie awans na wyższe stanowisko.

Bez względu na to, co jest naszym punktem końcowym, musimy ustalić konkretny termin, kiedy zamierzamy go osiągnąć. Okres ten musi być oczywiście realny do wykonania, a następnie pozostaje nam jedynie działać.

Sprawdźmy, w czym jesteśmy najlepsi

Jeśli chcemy rozwijać swoją karierę, być może będzie to wiązało się ze zmianą miejsca pracy lub samego stanowiska. Przede wszystkim musimy jasno określić, w czym jesteśmy najlepsi i w jakich zadaniach czujemy się najkorzystniej. Spiszmy na kartce wszystkie umiejętności i zdolności, które posiadamy, rozgraniczmy również miejsca, w których z pewnością się sprawdzimy od tych, do których całkowicie się nie nadajemy.

Bardzo ważne są również nasze zainteresowania, które muszą pokrywać się z naszymi predyspozycjami, nie może bowiem okazać się, że nadajemy się idealnie na lekarza, podczas gdy medycyna jest dla nas w ogóle nieciekawa. Tutaj jednak większe znaczenie mają zainteresowania trwałe, niż przelotne – w takim przypadku chwilowo zainteresujemy się pewną dziedziną, jednak po jakimś czasie nasz zapał stygnie. W przypadku podejmowania decyzji na temat naszej kariery zawodowej nie może dojść do takiej sytuacji.

Jakie posiadamy zainteresowania oraz umiejętności?

By dowiedzieć się, jakie są nasze trwałe zainteresowania, musimy zwrócić uwagę na:

  • sposoby spędzania przez nas wolnego czasu,
  • przedmioty szkolne, z którymi najlepiej sobie radzimy i których nauka sprawia nam przyjemność i zainteresowanie,
  • uczestnictwo w licznych konkursach, kołach zainteresowań czy innych zajęciach pozalekcyjnych.

Większość z nas na problem z realnym określeniem swoich predyspozycji zawodowych, w takich sytuacjach mogą pomóc nam różne narzędzia badawcze, takie jak testy czy kwestionariusze, które pozwalają nam poznać siebie, dodatkowo możemy w tym celu porozmawiać z naszymi najbliższymi – są to osoby, na których polegamy i są wobec nas szczere.

Dlaczego jest to aż tak ważne? Ponieważ jest to jedyny racjonalny sposób na to, aby poznać siebie i osiągnąć prawdziwy sukces. Często wydaje nam się, że świetnie sprawdzilibyśmy się w niektórych zawodach, a o innych nawet nie pomyśleliśmy, podczas gdy okazuje się, że to właśnie takimi predyspozycjami władamy.

Warto obserwować i zadawać pytania

Biorąc udział w licznych szkoleniach, warsztatach czy treningach wykazujemy duże chęci do osiągnięcia sukcesu i rozwinięcia swojej kariery, nie wystarczy jednak uczęszczać na dane zajęcia, lecz wyciągać z nich jak najwięcej wiedzy oraz przydatnych informacji. W tym celu starajmy się być bardzo uważni oraz aktywni podczas zajęć i nie krępujmy się zadawać pytań.

Dzięki temu wszystko jest jasne i nic nie stanowi dla nas przeszkody, pamiętajmy, że prowadzący są od nas o wiele bardziej doświadczeniem i ich celem jest przekazanie nam odpowiedniej wiedzy po to, abyśmy sami mogli osiągnąć podobny sukces.

Cokolwiek jest dla nas niezrozumiałe – pytajmy, ta zasada dotyczy nie tylko szkoleń czy kursów, ale również obecnego miejsca pracy. Obserwujmy, dociekajmy, uczmy się od bardziej doświadczonych współpracowników, pokazując, że zależy nam na osobistym rozwoju i pełnym zaangażowaniu w pracę.

Budujmy pozytywne relacje z innymi ludźmi

Drugą najważniejszą zasadą rozwoju naszej kariery zawodowej jest utrzymywanie relacji z osobami, które mogą korzystnie wpłynąć na nasze życie. W dzisiejszych czasach cały czas obracamy się wśród ludzi, warto więc to wykorzystać i stworzyć właściwe relacje biznesowe, które w przyszłości mogą okazać się bardzo cenne. Warto mieć obok siebie ludzi, którzy będą nas chwalić, polecać i wspierać w rozwoju.

Róbmy to, co kochamy

Jeśli weźmiemy się za coś, co nie sprawia nam zbyt dużej przyjemności, możemy mieć pewność, że nie osiągniemy sukcesu. Nie ma też sensu przymuszać się do pewnych czynności, wmawiając sobie, że z czasem się do tego przyzwyczaimy, a nawet to polubimy. Zajmujmy się w życiu wyłącznie rzeczami, które sprawiają nam przyjemność, tylko w taki sposób osiągniemy to, czego pragniemy.

[Głosów:3    Średnia:3.3/5]