KFC – zarobki, opinie, praca

0
53134

Jeden z najczęściej odwiedzanych barów szybkiej obsługi w Polsce. Sieć w naszym kraju rozpoczęła działanie w 1993r., obejmuje blisko 200 restauracji, w których zatrudnienie znajduje ponad 6 000 osób; osób młodych, trzeba dodać. Co zachęca ludzi do pracy w KFC? Z pewnością elastyczny grafik, mało skomplikowany proces rekrutacji oraz dość rozsądne pieniądze, jak na tę branżę.

KFC – zarobki, opinie, praca

Praca w KFC

Jeżeli jesteś niepełnoletni, niestety w tej restauracji nie znajdziesz pracy, lecz mile widziani są studenci oraz osoby, którym inne obowiązki nie pozwalają na codzienną pracę w godzinach od 8 do 16. Aby zatrudnić się w KFC najlepiej odwiedzić wybraną przez siebie placówkę osobiście i umówić się na spotkanie w sprawie pracy. Oczywiście wymagane jest CV ale bardziej znacząca dla tego pracodawcy jest rozmowa z menadżerem. Jeśli pierwsze wrażenie będzie korzystne można spodziewać się telefonu z zaproszeniem do pracy.

Jak mówi rzecznik firmy AmRest – właściciela marki KFC w Polsce, zatrudnienie w restauracji znajdą osoby obsługujące klientów i kasy oraz osoby pracujące w kuchni. Tych drugich jest jak na lekarstwo, dlatego firma nie precyzuje wymagań, a do pracy w kuchni sama przygotowuje personel. Praca w kuchni dzieli się też na tę, którą wykonują kucharze, czyli obróbka kurczaków oraz tę, którą może wykonać pozostały personel kuchni, czyli przygotowanie gotowych dań, np. sałatek.

Warto znać języki obce, jak wskazują pracownicy sieci, te osoby, które porozumiewają się chociażby w języku angielskim mają większą szansę na awans.

Pierwsze kroki w KFC to szkolenie BHP oraz poznanie warunków panujących w restauracji. Później odbywa się szkolenie dotyczące obsługi klienta i pracy w barze ogólnie. Początkowo pracownikowi towarzyszy opiekun, który nadzoruje wszystkie wykonywane przez niego czynności i ewentualnie koryguje jego błędy. Część wiedzy można uzyskać z materiałów, które każdy otrzymuje rozpoczynając swoją karierę w KFC. Jest to o tyle przydatna pomoc, że na jej podstawie później zdaje się testy standardów restauracji. Warto potraktować je w miarę poważnie, gdyż na podstawie testu można uzyskać podwyżkę wynagrodzenia.

Ścieżka kariery

Początki w restauracji to oczywiście praca u podstaw, czyli stanowisko członka załogi, jednak ponad 85% załogi awansuje na wyższe szczeble. Stanowisk jest aż 9, a najwyższym stopniem wtajemniczenia cieszy się tzw. „brand president”. Cała ścieżka kariery w KFC obejmuje stanowiska:

  • Członek załogi,
  • Młodszy instruktor,
  • Młodszy kierownik zmiany,
  • Kierownik zmiany,
  • Asystent kierownika,
  • Kierownik restauracji,
  • Kierownik regionalny,
  • Kierownik dystryktu,
  • Brand president.

Warunki pracy

Większość pracowników zatrudnionych jest na podstawie umowy o pracę. Nie zawsze jest to pełen etat, ale niekiedy jest to atutem, zwłaszcza, gdy łączy się obowiązki pracownika i studenta. Zdarzają się też przypadku zawierania umów zlecenie, jednak jest marginalna ilość.

Jeżeli dzień pracy jest dłuższy niż 6 godzin, pracownikowi przysługuje 20-minutowa przerwa, na życzenie przedłużana o kolejne (ale już niepłatne) 10 minut. W trakcie przerwy pracownicy mogą zjeść posiłek, który oferuje im zakład pracy za symboliczną złotówkę.

Praca w KFC odbywa się na zmiany, w tym dzienne i nocne. Nocna praca jest wyżej ceniona, lecz jak mówią zatrudnieni tam pracownicy, różnie z tym bywa.

Wynagrodzenie w KFC

Rozpoczynającemu karierę pracownikowi firma proponuje stawkę 10,5zł na godzinę brutto. Plusem jest to, że ta stawka dość szybko ulega zmianie na wyższą. Nie są to drastyczne zmiany wynagrodzenia, jednak przy dużej liczbie przepracowanych godzin, różnica jest odczuwalna. Wysokość wynagrodzenia zmienia się wraz z awansem na kolejne stanowiska. Instruktor zarabia ok. 2 000zł netto, zastępca kierownika otrzymuje wypłatę w wysokości 3 500zł netto, a kierownik restauracji może liczyć na wynagrodzenie rzędu 5 000zł na rękę.

Każdy pracownik oprócz posiłku, który może spożyć w godzinach pracy po opłaceniu 1zł, otrzymuje też kartę rabatową z 25% zniżką na posiłki we wszystkich restauracjach KFC.

Atrakcyjne z punktu widzenia pracownika są też organizowane przez firmę szkolenia. Te zawsze są w cenie, a nie każdego stać, by kursy opłacać z własnej kieszeni.

Opinie o pracy w KFC

Pracownicy wypowiadają się o pracy w KFC w bardzo różnym tonie, jednak nie można powiedzieć, by ktoś narzekał na szczególnie złe warunki pracy. Z pewnością do negatywnych aspektów zalicza się przymus „przyklejonego uśmiechu” bez względu na to, czy klient jest „normalny”, czy swoim zachowanie stawia na nogi cały personel restauracji. Kolejnym minusem jest np. duże zapylenie mąką w kuchni. Jeden z pracowników przyznał, że swoją karierę zakończył po tym, jak badania wykazały, że jego płuca przypominają płuca nałogowego palacza. Niektórym trudność sprawia dostosowanie się do wszechobecnych standardów oraz duży pośpiech w obsłudze klientów.

Nie brakuje też i bardzo przychylnych tej restauracji wypowiedzi. Ci, którzy cenią sobie pracę w KFC wskazują na bardzo przyjazną atmosferę w pracy, szacunek do współpracowników i wyrozumiałość. Szczególnie cenne wydaje się być dość intensywne szkolenie pracowników, liczne awanse i system premiowania. Dla kogoś, kto dopiero rozpoczyna swoją przygodę z pracą to bardzo cenne doświadczenie, poznawanie pracy na każdym stanowisku, wieloaspektowe podejście do funkcjonowania firmy. Nie należy zapomnieć też o tych, którzy szczególną wagę przykładają do ruchomego grafiku pracy. Takiej elastyczności można spodziewać się w niewielu przedsiębiorstwach, tu jest to na porządku dziennym.

[Głosów:160    Średnia:2.4/5]