Jak znaleźć wymarzoną pracę?

0
2580

Statystyki dowodzą, iż wiele osób nie jest zadowolonych ze swojej obecnej pracy i oczekuje od życia czegoś więcej. W dzisiejszych czasach poszukiwanie pracy nie należy do najłatwiejszych, a nam samym ciężko jest określić, czego tak naprawdę pragniemy. Warto jednak nieco zwolnić tempo i zadać sobie kilka podstawowych pytań, a może okazać się, że znalezienie wymarzonej pracy nie będzie aż tak skomplikowane.

Czego tak naprawdę chcemy od pracy?

Przede wszystkim musimy wiedzieć, co chcielibyśmy w życiu robić. Niektórzy posiadają wyjątkowe zdolności szycia, projektowania, gotowania czy malowania, warto więc pójść w tym kierunku i połączyć pracę ze swoją pasją i umiejętnościami.

Żyjemy niestety w takich czasach, gdzie pieniądz ważniejszy jest od tego, co kochamy tak naprawdę robić, liczy się przede wszystkim to, na czym da się zarobić, ponieważ z samej pasji nie da się utrzymać rodziny. Nie zapominajmy jednak, że to w pracy spędzamy większość życia i musi ona dawać nam jakąkolwiek satysfakcję, radość i bezpieczeństwo, ponieważ bez tego nie utrzymamy się łatwo.

Przez niezadowolenie z pracy marnujemy swój potencjał i nie dajemy z siebie wszystkiego, szybko okazuje się, że bardziej męczymy się w tej pracy, niż osiągamy sukcesy, co niestety będzie zauważalne dla naszego pracodawcy. Wiadomo, spadek formy i brak produktywności często wiąże się rozwiązaniem umowy, a wtedy przychodzi totalne załamanie.

Musimy więc powiedzieć sobie: od dzisiaj koniec z tym! Pracując w mało zadowalającym nas miejscu, możemy rozpocząć poszukiwania wymarzonej pracy, lecz dopiero wtedy, gdy dokładnie już wiemy, czego oczekujemy od siebie i jakie są nasze zawodowe pragnienia. Przebywanie w miejscu, w którym czujemy się bezpiecznie, komfortowo i wykonujemy takie obowiązki, na jakich na zależy, przełoży się na naszą wydajność – chętniej wykonamy więcej zadań z jeszcze większą precyzją, co z pewnością zostanie docenione przez szefa i zostaniemy pochwaleni.

Pamiętajmy, że jesteśmy jedyni w swoim rodzaju

Wielu z nas o tym zapomina, jednak warto przypomnieć sobie kilka najważniejszych faktów na temat nas samych:

  • Powinniśmy doceniać to, kim jesteśmy i każdego dnia utwierdzać się w tym, że jesteśmy najlepsi.
  • Dobrym pomysłem jest napisanie czegoś w stylu autobiografii – spisanie swoich najważniejszych osiągnięć, umiejętności, ważnych wspomnień i wydarzeń, w których odegraliśmy główną rolę – w ten sposób łatwiej jest nam uświadomić sobie swoją wartość i docenić siebie.
  • Na kolejnej kartce warto wypisać wszystkie swoje cele i marzenia, które chcemy spełnić i dążymy do nich – jest to pewnego rodzaju motywacja, która z każdym dniem przybliży nas do sukcesu coraz bardziej.
  • Wiedząc, jaką pracę chcielibyśmy znaleźć, pomyślmy co nasz przyszły pracodawca chciałby od nas usłyszeć – wizja perfekcyjnego pracownika jest kusząca, dlatego wypiszmy wszystkie nasze zalety i umiejętności, które byłyby przydatne na tym stanowisku.
  • Musimy jednak podejść do siebie krytycznie i być ze sobą szczerym – chwalmy się tym, co faktycznie potrafimy robić, a nie tylko lubimy, ponieważ może okazać się, że niekoniecznie wychodzi nam to tak, jak powinno. Przykładem może być pasja do gotowania: posiadamy pewne umiejętności i wszystkim dookoła smakują nasze specjały, jednak nie jest to na miarę prawdziwego szefa kuchni i brakuje nam fachowej wiedzy, by móc starać się o taką posadę.

Do odważnych świat należy

Jeśli boimy się ryzyka i wyjścia poza własną strefę komfortu, możemy zapomnieć o sukcesie i spełnianiu marzeń. Czasami, by osiągnąć cel, należy zaryzykować, a nawet coś stracić, by zyskać o wiele więcej. Jeśli staranie się o wymarzoną posadę będzie wymagało od nas dużego zaangażowania i ryzyka – podejmijmy je. Gdy nie spróbujemy, to nigdy nie przekonamy się, czy było warto.

Od wymarzonej pracy może dzielić nas długa droga, być może musimy odbyć wiele kursów, szkoleń, rozmów, czy praktyk, by w końcu osiągnąć cel, jednak co stoi nam na przeszkodzie? Wyłącznie my sami. Gdy pozbędziemy się negatywnych myśli i strachu, może okazać się, że jesteśmy w stanie osiągnąć wszystko, czego zapragniemy.

Pamiętajmy, że wyraźni, pewni siebie i zdolni pracownicy są o wiele bardziej doceniani niż „szare myszki”, które nie lubią wyróżniać się z tłumu. Im większą mamy więc świadomość własnej osoby, tym korzystniej dla nas.

Może też okazać się, że nie wystarczy znaleźć wybrane oferty w internecie i aplikować online. Zawsze bardziej przychylnie zwraca się uwagę na kandydatów, którzy osobiście pofatygują się do firmy i złożą w niej dokumenty. Wtedy też mamy szanse zrobić jak najlepsze pierwsze wrażenie na pracodawcy, który od razu nas zapamięta i zwiększy to nasze szanse w rekrutacji.

Dobrym pomysłem jest również rozmowa z naszymi bliskimi – znają nas doskonale i trzeźwym okiem spojrzą na pewne sprawy niekiedy zupełnie inaczej. Pomogą nam ocenić, czy faktycznie nasze umiejętności są na tyle dobre, aby starać się o wymarzone stanowisko, lub ewentualnie podpowiedzą jak do tego dążyć. Często też mają ciekawe pomysły na rozwiązanie niektórych kwestii, co może okazać się bardzo pomocne.

[Głosów:1    Średnia:5/5]