W momencie, gdy otrzymujemy zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, jesteśmy pełni radości – być może uda nam się zdobyć pracę, o którą się staramy. Pierwszy, bardzo ważny etap za nami, jednak najistotniejszą częścią rekrutacji jest rozmowa kwalifikacyjna – to wtedy pracodawca ma szansę nas poznać i ocenić, czy nadajemy się do pracy na danym stanowisku. Jak zatem się do niej przygotować?
Odpowiednie przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej gwarancją naszego sukcesu
Bardzo dużą rolę odgrywa to, w jaki sposób zaprezentujemy się wizualnie, przyszły pracodawca może dzięki temu ocenić czy podchodzimy do danej pracy poważnie i profesjonalnie, czy też nie zależy nam na danym stanowisku. Nasz wygląd zewnętrzny może także mówić o tym, jakim jesteśmy człowiekiem. Dlatego wybierając się na rozmowę kwalifikacyjną, zwróćmy uwagę na kilka bardzo istotnych elementów, które będą dla nas korzystne i zwiększą nasze szanse.
Zanim wybierzemy odpowiedni strój musimy pomyśleć, o jakie stanowisko się ubiegamy i jaki charakter będzie miała nasza praca. Inaczej bowiem ubierzemy się, aplikując jako barman lub barmanka, inaczej jeśli interesuje nas praca w biurze.
Musimy więc znać charakter i kulturę w firmie, w której chcemy rozpocząć pracę:
- Firma może być tradycyjna: banki, kancelarie adwokackie, firmy ubezpieczeniowe, rachunkowość i księgowość. Wtedy konieczny jest elegancki strój, którym okażemy szacunek wobec firmy.
- Coraz więcej na rynku pojawia się nowoczesnych firm, najczęściej są to agencje reklamowe, interaktywne, czy lokale rozrywkowe. Wtedy atmosfera jest nieco luźniejsza, co nie oznacza, że możemy sobie pozwolić na dużo więcej.
Zdarza się, że wybieramy stroje w bardzo intensywnych kolorach, a także wzorach, nie mówiąc już o odważnych fryzurach i mocnym makijażu. Niezwykle drażniący jest także mocny zapach perfum, którymi psikamy się na potęgę, myśląc, że spodoba się do przyszłemu szefowi. Wielkim błędem jest założenie głębokiego dekoltu, czy zbyt krótkich spódniczek. Daje t do zrozumienia, iż nie traktujemy przyszłej pracy poważnie, lub pomyliły nam się zadania do wykonania.
W jaki sposób wpłynąć na tok rozmowy kwalifikacyjnej?
Przede wszystkim ważna jest odpowiednia autoprezentacja, nie na darmo mówi się, że jak nas widzą, tak nas piszą. Pierwsze wrażenie w tym przypadku jest istotne i to od nas zależy, jak wypadniemy przed przyszłym pracodawcą.
Starajmy się myśleć i zachowywać pozytywnie, dzięki czemu damy się polubić i zwiększymy swoją szansę na sukces. Przygotujmy wcześniej wszelkie nasze zdolności i mocne cechy, dzięki którym pracodawca, zatrudniając nas, może wiele zyskać. Musi on też przede wszystkim zauważyć naszą motywację do pracy, starajmy się więc mówić z pasją i zaangażowaniem, a stres odłóżmy na bok.
Może paść pytanie, dotyczące propozycji działań, które przyniosłyby duże zyski firmie. Przygotujmy wcześniej satysfakcjonującą nas odpowiedź, opowiadając, jakie zmiany moglibyśmy poczynić, pracując na danym stanowisku. Jeśli takie pytanie nie zostanie nam zadane, jest to szansa dla nas, aby to wykorzystać i zabłysnąć.
Starajmy się, aby rozmowa kwalifikacyjna była udaną wymianą zdań, a nie naszym monologiem, dajmy wypowiedzieć się rozmówcy i szanujmy jego czas, a sami wypowiadajmy się zwięźle i na temat. Nie odbiegajmy zbytnio od sedna sprawy i nie opowiadajmy o swoich prywatnych sprawach – nie jest to postrzegane jako nasza zaleta, lecz wada.
Musimy także panować nad emocjami:
- Jeśli na co dzień jesteśmy osobami bardzo energicznymi, musimy spróbować się powstrzymać podczas rozmowy – owszem, jest to dobrze odbierane przez przyjaciół i rodzinę, lecz niekoniecznie przez pracodawcę. Zapanujmy nad tonem, który nie powinien być zbyt głośny, nie gestykulujmy w nadmiernych ilościach i nie reagujmy emocjonalnie na wypowiedzi pracodawcy.
- W przypadku, gdy jesteśmy osobami spokojnymi, starajmy się być sobą i nie udawać kogoś, kim nie jesteśmy – wielu osom wydaje się, że jeśli odegrają rolę rozrywkowej osoby, będzie to niezauważone i dobrze odebrane, a jest wręcz przeciwnie. Dodatkowo musimy przegonić stres, który może mieć na nas negatywny wpływ, a rozmowa kwalifikacyjna będzie prawdziwą porażką.
Na jakie pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej powinniśmy się nastawić?
Jeśli zależy nam na dobrym wrażeniu, z pewnością musimy zasięgnąć informacji na temat firmy, w której chcemy się zatrudnić, koniecznie należy wiedzieć, od ilu lat firma istnieje na rynku oraz czym dokładnie się zajmuje. W ten sposób z pewnością zapunktujemy u przyszłego pracodawcy, który doceni to, że orientujemy się w działalności jego firmy.
Istotne są także informacje na temat stanowiska, na które aplikujemy. Dowiedzmy się więcej na temat zakresu naszych obowiązków i upewnijmy się, że na pewno jesteśmy w stanie im sprostać – jeśli nie posiadamy wystarczających umiejętności, powinniśmy wykazywać chęć do szkoleń, które dostarczą nam wszystkich niezbędnych informacji.
Nie unikniemy także pytania o naszą osobę, które zazwyczaj sprawia nam najwięcej kłopotów. Dlaczego? Ponieważ za wszelką cenę staramy się powiedzieć coś wyjątkowego i oryginalnego, aby oczarować pracodawcę, w rzeczywistości jednak lepiej jest powiedzieć szczerze od siebie jakie cechy charakteru nas określają i które z nich z pewnością przydadzą się na danym stanowisku.