Team building zawiera w sobie wszystkie możliwe formy integracji grupy tak, by wszyscy jej członkowie mogli się bardzo dobrze poznać – zarówno od tej dobrej jak i nieco słabszej strony. Takie „zabawy integracyjne” sprzyjają podziałowi poszczególny ról w zespole oraz uczą wzajemnej współpracy, oraz rozumienia.
Wszystkie zajęcia organizowane są pod czujnym okiem specjalistów z tej dziedziny. Jeśli chodzi o cele, to w przypadku team buildingu najważniejsze są:
- dopasowanie do siebie celów i oczekiwań jakie mają pracownicy oraz kadra zarządzająca,
- umiejętność skutecznego podziału ról pomiędzy poszczególnych członków zespołu tak, by każdy mógł wykonywać tylko te zadania które stanowią jego mocną stronę,
- wypracowanie w każdej z osób biorących udział w kursie dumy i radości z bycia członkiem właśnie tego, a nie innego zespołu,
- pokazanie każdej z osób, jak ważnym elementem pracy jest wzajemne zrozumienie i zaufanie,
- nauka skutecznego radzenia sobie z zewnętrznymi problemami,
- duże znaczenie ma również dobra zabawa, która przyczynia się do lepszego poznania członków zespołu na neutralnym gruncie, bez stresu i dystansu do drugiego człowieka, jakie bardzo często spotkać można w wielu miejscach pracy.
Każda firmowa impreza integracyjna, która opiera się na założeniach team buildingu ma swoje określone elementy, które wplecione są we wszystkie aktywności i zdania, jakie spotykają uczestników takiego wyjazdu.
Te elementy to:
- budowanie silnego zespołu z grupy nieznanych sobie osób
- rozwiązywanie najważniejszych problemów z jakimi styka się grupa
- integracja dwóch ( lub więcej) zespołów w jedną, spójną całość
- podnoszenie poziomu energii w zmęczonym zespole
- kreowanie relacji oraz wzajemnej współpracy pomiędzy poszczególnymi działami ( na wyjeździe integracyjnym stanowią one pojedyncze zespoły)
- polubowne i kompromisowe rozwiązywanie sytuacji spornych.
Team building przybiera formę ciekawych zadań interaktywnych, eksperymentów, ćwiczeń, warsztatów zawodowych i wszystkich innych aktywności, które ukierunkowane są na współpracę, która w późniejszym czasie przełożyć się ma na realne działania. Oto kilka przykładów najczęściej spotykanych aktywności na wyjazdach integracyjnych:
- przekręcanie koca to zabawa polegająca na tym, że wszyscy uczestnicy muszą stanąć na dużym, rozłożonym na ziemi kocu. Przy wzajemnej współpracy muszą przewrócić go na drugą stronę jedynie przy użyciu własnych stóp;
- węzeł gordyjski – tu grupa musi ustawić się w kole, przy czym każdy musi mieć zamknięte oczy. Na ustalony sygnał prowadzącego wszyscy powoli zbliżają się do środka koła próbując złapać za dłonie dwie stojące najbliżej osoby, tworząc pewnego rodzaju węzeł. Po jego stworzeniu pozostaje tylko najłatwiejsze a przy tym najzabawniejsze wyplątanie się z niego;
- ustawcie się – to gra w której grupa musi ustawić się w kolejności od najstarszego do najmłodszego ( od najwyższego do najniższego itp. wszystko zależy od prowadzącego zajęcia). Cała trudność zabawy polega na tym, że w czasie jej trwania żaden z uczestników nie może wypowiedzieć ani jednego słowa.
Integracja grupowa w formie team building jeszcze do niedawna w Polsce nie cieszyła się zbytnio wielką popularnością, jednak w ciągu ostatnich kilku lat wzrosło znacznie zainteresowanie pracodawców taką formą jednoczenia pracowników. Takie zajęcia nie tylko scalają grupę i uczą wzajemnej współpracy, ale również dla wielu pracowników stanowią motywacje to jeszcze większej i bardziej oddanej pracy na rzecz swojego pracodawcy, bowiem czują się zadowoleni i docenieni, że to właśnie im dano możliwość uczestnictwa w tego typu zajęciach. Wyjazdy team building organizują te firmy, które doskonale zdają sobie sprawę z tego, że tylko dobrze zgrany i zintegrowany zespół jest w stanie odnosić wielkie i spektakularne sukcesy.