Dlaczego warto przeprowadzać szkolenie BHP w Internecie?

0
1876

Zgodnie z prawem, każdy pracodawca jest zobowiązany do przeprowadzania okresowych szkoleń z bezpieczeństwa i higieny pracy. To ważne, ponieważ pracownicy powinni być zaznajomieni ze wszystkimi niebezpieczeństwami, jakie wiążą się z podejmowaną przez nich działalnością. Dyrektor nie musi jednak zajmować się osobiście szkoleniami – wystarczy, że zleci to profesjonalistom, którzy w sposób przystępny i wyczerpujący przekażą całą wiedzę.

Szkolenia BHP – co warto wiedzieć?

Częstotliwość przeprowadzania szkoleń BHP jest zależna od podejmowanego stanowiska. Jeśli w twojej firmie jest wiele różnych miejsc pracy, musisz dodatkowo pamiętać o przeprowadzeniu kilku szkoleń. Dlaczego? Przykładowo, szkolenia okresowe BHP dla pracowników biurowych należy przeprowadzać raz na 6 lat, a dla pracowników fizycznych (wykonujących pracę niebezpieczną, która może zagrażać zdrowiu i życiu) – raz na rok. Jak widać, to duża rozbieżność. Aby nie pogubić się w tym, jak często przeprowadzać szkolenia, warto zlecić je specjalistom. Doskonały rozwiązaniem w takiej sytuacji są szkolenia bhp w Internecie.

E-learning BHP dla wszystkich

Dużą zaletą szkoleń w Internecie jest możliwość wyboru języka polskiego lub angielskiego. Coraz częściej mamy do czynienia z firmami, w których pracują zarówno rodacy, jak i obcokrajowcy. E-learning BHP pozwala na przeprowadzenie szkolenia dla wszystkich osób w tym samym czasie, ale w różnych wersjach językowych. To duże udogodnienie dla pracodawcy, ponieważ nie musi szukać firmy, która przeprowadza szkolenia w kilku językach.

Szkolenie w formie e-learningu BHP jest dla wielu osób bardziej przystępne niż zwykły wykład. Dlaczego? Pliki umieszczone na platformach są na tyle atrakcyjne, że pozwalają na szybsze przyswojenie wiedzy. Dobrze przygotowana prezentacja interesuje również wizualnie, dzięki czemu pracownik jest bardziej skupiony i więcej wyniesie z takiego szkolenia.

Szkolenia dostosowane do potrzeb twojej firmy

Szkolenia BHP w Internecie mają jeszcze jedną, dużą zaletę – dzięki można przeprowadzić różne instruktaże tematyczne. Oznacza to, że z platform internetowych mogą korzystać pracownicy inżynieryjno-techniczni, którzy mają obowiązek wzięcia udziału w szkoleniu okresowym oraz jednocześnie pracodawcy i osoby kierujące innymi pracownikami. Zakres internetowych szkoleń BHP jest na tyle szeroki, że mogą w nich uczestniczyć wszyscy, niezależnie od podejmowanego stanowiska. To bardzo przydatne – z jednej platformy może skorzystać i szef, i podwładny. Nieistotny jest także rodzaj wykonywanej pracy, zarówno pracownicy fizyczni, jak i biurowi mogą w ten sam sposób korzystać ze szkoleń BHP w Internecie. Jedyną różnicą jest po prostu zakres wiedzy, z którą zapoznają się dzięki szkoleniom.

Co powinno pojawić się w szkoleniach BHP?

Wszystko zależy od tego, gdzie dana osoba pracuje. Pewne elementy szkolenia pozostają jednak niezmienne, do takich należy chociażby pierwsza pomoc. Z podstawami udzielania pierwszej pomocy musi zostać zapoznany każdy pracownik, by w razie potrzeby umiał zareagować.

Kto jeszcze ma obowiązek odbyć szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy?

Choć o tym mówi się najrzadziej, to jednak bardzo ważne jest to, by e-learning BHP odbywali też dyrektorzy. To osoby stojące w firmowej hierarchii najwyżej powinny reagować w pierwszej kolejności w przypadku zagrożenia, ale też to one są odpowiedzialne za zdrowie i życie pracowników. W sytuacji, gdy dyrektor zaniedba przeprowadzenie szkolenia BHP, firma może zostać ukarana grzywną od 1000 do nawet 30 000 złotych. Warto o tym pamiętać i dbać, by pracownicy zawsze byli szkoleni na czas. Okresowe szkolenia BHP obowiązują również pracowników, którzy na co dzień zajmują się bezpieczeństwem i higieną pracy. W ich przypadku te szkolenia mają wyjątkowe znaczenie, ponieważ to właśnie ci pracownicy będą w przyszłości szkolić inne osoby. To ważne, by ich wiedza była aktualna i jak najbardziej pełna.

Autor: Mariusz Zakrzewski. Artykuł “Dlaczego warto przeprowadzać szkolenie BHP w Internecie?” powstał dzięki uprzejmości przedstawiciela firmy Team Prevent Poland sp. z o.o.

[Głosów:1    Średnia:5/5]