Bezpieczeństwo lokat bankowych – od czego zależy?

0
2305

Lokata bankowa, jest pewnego rodzaju umową między nami – klientami – a bankiem. Zakładając taki depozyt, przekazujemy pieniądze do instytucji finansowej na określony czas. Może ona wtedy dowolnie nimi dysponować np. inwestować lub pożyczać innym osobom, albo instytucjom.

Z drugiej strony naszą nagrodą za cierpliwość oraz taką pożyczkę jest określone oprocentowanie. Przyjrzyjmy się jak to dokładnie wygląda oraz czy możemy w pełni ufać lokatom.

Czynniki wpływające na wysokość naszego zwrotu

Wybierając lokatę bankową, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka czynników, które mają największy wpływ na wysokość naszego zwrotu. Po pierwsze sprawdźmy czy wybraliśmy najlepsze możliwe oprocentowanie. W tym celu najlepszym rozwiązaniem będzie odszukanie aktualnych rankingów oraz odczytanie z nich podanych wartości.

Dodatkowo zapoznajmy się dokładnie z informacjami na jego temat – jest ono stałe, czy może zmienne. Drugim krokiem będzie wybór odpowiedniego okresu trwania lokaty. Jeżeli możemy pozwolić sobie na zrezygnowanie z naszych środków przez dłuższy czas, wybierzmy długookresową.

Dla niecierpliwych natomiast, zostały stworzone lokaty dniowe, miesięczne oraz 3-miesieczne. Ponadto istotna jest również częstotliwość, z jaką nasze odsetki będą naliczane – najlepszym rozwiązanie będzie wybór często kapitalizowanej oferty. Dodatkowo zwróćmy uwagę na wartości minimalne oraz maksymalne, które możemy zamrozić na lokacie, a także na produkty powiązane. Niekiedy instytucje wymagają od nas posiadania konta bankowego, dlatego warto najpierw szukać ofert w swoim banku. Pamiętajmy, że przedterminowe zerwanie lokaty wiąże się zazwyczaj z utratą zysków. Zastanówmy się więc nad wyborem odpowiedniej oferty i sprawdźmy np. serwis OszczednosciOnline.

Bezpieczeństwo naszych depozytów

Nad bezpieczeństwem kapitału zamrożonego na lokatach czuwa Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Jest to organ, który interweniuje w razie kłopotów finansowych naszego banku oraz jego niewypłacalności. Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy pewność, że w razie upadłości banku, otrzymamy zwrot środków, które zgromadziliśmy na rachunku bankowym. Ich limit wynosi 100 tys. Euro. Czas oczekiwania wynosi maksymalnie 20 dni.

[Głosów:1    Średnia:5/5]