Wkład własny nie tylko jako gotówka – co jeszcze uwzględniają banki?

0
9564

Od początku 2016 roku banki udzielające kredytów hipotecznych wymagają od swoich klientów wkładu własnego w wysokości co najmniej 15% wartości nieruchomości. Oznacza to, że konieczne jest zgromadzenie jeszcze wyższych środków niż przed rokiem. Warto jednak pamiętać o tym, że wkładem własnym może być nie tylko gotówka.

Łatwa dostępność kredytów hipotecznych na mieszkania i inne nieruchomości powiązana jest przede wszystkim z niskimi stopami procentowymi, z drugiej jednak strony ograniczają je obostrzenia rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego. Gdy zależy ci na kupnie nieruchomości, musisz przekazać bankowi minimalny lub wyższy wkład własny zależnie od danych wymogów – możesz zrobić to na kilka sposobów. Poniżej prezentujemy te pochodzące z wybranych polskich banków.

Za wkład własny mogą być uznane:

  • pieniądze zgromadzone na lokatach,
  • inne odpowiednio udokumentowane oszczędności,
  • środki z książeczki mieszkaniowej,
  • zaliczki i inne wpłaty na rachunek dewelopera lub właściciela nieruchomości,
  • dofinansowanie rządowe z programu Mieszkanie dla Młodych,
  • udokumentowane koszty budowy nieruchomości oraz przeznaczone na kupno materiałów,
  • wartość działki, która posłuży do prowadzenia budowy.

W każdym banku można spotkać się z innymi warunkami, na podstawie których uznawany jest wkład własny i to, co może być wykorzystane w jego ramach jako zamiennik gotówki. Warto wobec tego zapoznać się z różnymi ofertami kredytów hipotecznych, aby znaleźć taką, która będzie najbardziej korzystna także pod omawianym względem.

Jeżeli wobec tego planujesz zaciągnięcie kredytu i zakupienie używanego lub nowego mieszkania od dewelopera w Warszawie lub w innej miejscowości, nie zapominaj o tym, że obecnie musisz posiadać wkład własny w wysokości co najmniej 15% wartości danej nieruchomości, chociaż nie musi mieć on formy gotówki. Gdy chcesz przełożyć zakup nieruchomości na przyszły rok, musisz liczyć się z koniecznością przygotowania jeszcze wyższego wkładu własnego, ponieważ od 2017 roku ma być to 20% wartości nieruchomości – dla lokali o wartości 250 000 złotych suma wkładu własnego wyniesie wtedy aż 50 000 złotych!

[Głosów:1    Średnia:5/5]