Gdzie warto wziąć pożyczkę ratalną?

0
9471

Opcji pożyczania jest obecnie naprawdę wiele, jednak nie wszystkie są korzystne dla klienta. Gdzie szukać dobrych ofert?

Bank czy firma pożyczkowa?

Podstawową kwestią którą musimy na początku rozstrzygnąć, jest wybór pożyczkodawcy. Na rynku pożyczek ratalnych funkcjonują zarówno banki, jak i firmy pożyczkowe.

Banki będą z pewnością tańszym rozwiązaniem, a w dodatku pozwolą na wnioskowanie o kwoty rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych i wyższych. Jednak otrzymanie pożyczki ta drogą, zwłaszcza w przypadku wysokich sum, wymaga udokumentowania bardzo dobrej kondycji finansowej.

Podmioty pozabankowe z kolei udzielają pożyczek w dość ograniczonym zakresie w porównaniu do banków – rzadko kiedy pożyczka przekracza 10-15 tysięcy złotych. W przeciwieństwie do pożyczek krótkoterminowych (tzw. chwilówek), często jest wymagane otrzymywanie dochodów z tytułu pracy, emerytury, renty itp. Jednak ich wysokość nie musi być już tak duża jak w przypadku banków. Naturalnie łatwiejsze kryteria przyznawania mają swoje odzwierciedlenie w kosztach – są one wyższe niż w bankach.

Dobrą wiadomością dla pożyczających w firmach jest nowelizacja ustawy o kredycie konsumenckim, która weszła w życie całkiem niedawno, bo 11 marca 2016 roku. W rezultacie część firm musiała obniżyć koszty swoich pożyczek. Nie jest już również możliwe „nabijanie” nadmiernych kosztów poprzez monity czy inne mało etyczne praktyki.

Warto porównywać oferty

Niezależnie od tego, czy aplikujemy o pożyczkę w banku czy w firmie pożyczkowej, warto sprawdzić koszty i warunki różnych ofert. Pozwoli to z jednej strony obniżyć koszty, z drugiej mieć pewność że nic nas nie zaskoczy. Zestawienia bardzo łatwo można znaleźć w internecie (np. na http://chwilowki-online.org/chwilowki-na-raty dla ofert firm pożyczkowych).

Dobrą praktyką jest również zadanie sobie pytania – czy rzeczywiście potrzebuje pożyczki? Niezależnie bowiem jaką ofertę wybierzemy, będziemy musieli spłacić więcej – może problemy finansowe można rozwiązać w inny, bezkosztowy sposób – np. sprzedać niepotrzebne, zalegające w szafie rzeczy, albo zrezygnować z produktów czy usług które nie są niezbędne. Czasami bowiem kłopoty z brakiem środków wynikają z nadmiernej konsumpcji i braku racjonalnego zarządzania domowymi finansami.

[Głosów:2    Średnia:4.5/5]