Nieustanny postęp technologiczny powoduje, że w zakładach przemysłowych coraz częściej wykorzystywane są w pełni zautomatyzowane rozwiązania. Doskonałym przykładem jest choćby innowacyjny robot przeznaczony stricte do spawania. Jego codzienna eksploatacja przynosi szereg korzyści, które zostaną wymienione i pokrótce opisane w dalszej części niniejszego artykułu.
Wzrost ogólnej wydajności i uzyskiwanie optymalnych jakościowo elementów
Spawanie robotem gwarantuje przede wszystkim znaczne poniesienie wydajności produkcji. Wynika to z faktu, że omawiana maszyna jest w stanie bez problemu pracować 24 godziny na dobę przez okrągły tydzień (bez najmniejszej przerwy). W rezultacie dana firma szybciej od konkurencji realizuje usługi lub dostarcza towary do klientów, co jednocześnie przekłada się na ekspresowy rozwój w branży i wzrost zysków. Niewątpliwą korzyścią jest również znakomita powtarzalność całego procesu spawania – urządzenie dociera dosłownie wszędzie przy zachowaniu maksymalnej jakości spoiny (brak nieestetycznych grudek, nierówności czy odchyleń od normy). Jest to raczej niemożliwe do osiągnięcia przez nawet najbardziej wykwalifikowanego i doświadczonego pracownika. Nic zatem nie stoi na przeszkodzie, aby wdrożyć wyjątkowo opłacalną produkcje seryjną.
Wysoka elastyczność działania oraz łatwa korekta niedokładności
W przypadku omawianych robotów mamy do czynienia z funkcjonowaniem w oparciu o dedykowany program komputerowy. Daje to możliwość natychmiastowego przezbrojenia, a tym samym dostosowania maszyny do wymogów konkretnego projektu. Operator dysponuje odpowiednimi narzędziami pozwalającymi mu na precyzyjne ustalenie punktów spawania, a także przypisanie określonych parametrów. Oprogramowanie jest zazwyczaj zainstalowane na standardowym pececie, ewentualnie w zaawansowanym panelu bocznym. Na uwagę zasługuje ponadto opcja ścisłej kontroli nad przebiegiem procesu od momentu jego rozpoczęcia do samego zakończenia. Dzięki temu pracownik obsługujący urządzenie jest w stanie bez żadnego trudu dokonać w czasie rzeczywistym pomiaru przemieszczenia detali, detekcji szczeliny spawalniczej oraz korekty ścieżki.
Pozostałe zalety automatyzacji
Stosowanie w środowisku przemysłowym robotów spawających z pewnością zwiększa poziom bezpieczeństwa, gdyż zatrudnione osoby nie muszą samodzielnie wykonywać monotonnych, zagrażających ich zdrowiu czy życiu czynności. Dodatkowo maszyny są wyposażone w czujniki i blokady ochronne zapobiegające nadmiernemu zbliżeniu się do nich podczas pracy. Nie bez znaczenia z punktu widzenia przedsiębiorstwa jest też obniżenie kosztów operacyjnych, wynikające zarówno z przyspieszenia spawania, jak i zwielokrotnienia wolumenu produkcji. Jeszcze inne istotne korzyści to m.in. zauważalny wzrost prestiżu firmy w oczach klientów i kontrahentów (jeden z głównych składników pozytywnego wizerunku), możliwość łatwego podniesienia kompetencji pracowników (wystarczy zorganizować na terenie zakładu autoryzowane szkolenie) i brak kłopotów z pozyskiwaniem profesjonalnych spawaczy.